Zavrieť

Porady

Opatovne uzatvorenie PP

Som baba z veľkomesta
Ahojte poradaci,
zamestnanec dna 31.08.2008 skoncil HPP [ HPP bol na dobu neurcitu a skoncenie bolo dohodou ]. Je mozne s nim uzatvorit od 01.09.2008 HPP na dobu urcitu [ na 6 mesiacov ]. Dakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alčalča Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
zamestnanec dna 31.08.2008 skoncil HPP [ HPP bol na dobu neurcitu a skoncenie bolo dohodou ]. Je mozne s nim uzatvorit od 01.09.2008 HPP na dobu urcitu [ na 6 mesiacov ]. Dakujem.
§ 48 ZP:
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
0 0
Alčalča Alčalča

Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

Som baba z veľkomesta
Bolo by mozne s pracovnikom uzatvorit aj PP na dobu neurcitu, ked uz takyto pomer trval do 31.08.08 [ samozrejme s inou prac. naplnou ].
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Tak to už asi áno. Aj keď si myslím, že takýto prípad sa dal len vyriešiť zmenou pracovnej zmluvy a nie ukončením PP.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Alčalča Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
zamestnanec dna 31.08.2008 skoncil HPP [ HPP bol na dobu neurcitu a skoncenie bolo dohodou ]. Je mozne s nim uzatvorit od 01.09.2008 HPP na dobu urcitu [ na 6 mesiacov ]. Dakujem.
Pokiaľ prvý PP bol uzatvorený na dobu neurčitú a tento skončil dohodou, tak je možné uzatvoriť nový pracovný pomer aj na dobu určitú. Neodporuje to ustanoveniam ZP. V takomto prípade sa to nepovažuje za opätovne dohodnutý pracovný pomer.

Podobný prípad tu už raz bol:

http://www.porada.sk/721643-post28.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

blazonko Pozri príspevok
Tak to už asi áno. Aj keď si myslím, že takýto prípad sa dal len vyriešiť zmenou pracovnej zmluvy a nie ukončením PP.
Nemyslím si tak. Pokiaľ existuje záujem oboch strán ukončiť PP dohodou, tak to nie je problém. Jedine keby zamestnanec nesúhlasil so skončením PP, vtedy by musel zamestnávateľ ukončiť PP zákonným spôsobom.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
§ 48 ZP:
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Práve toto je smerodajné. Keďže prvý PP bol na neurčitý čas, toto ustanovenie nie je aplikovateľné, lebo sa vzťahuje na PP dohodnutý na určitú dobu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Alčalča Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
zamestnanec dna 31.08.2008 skoncil HPP [ HPP bol na dobu neurcitu a skoncenie bolo dohodou ]. Je mozne s nim uzatvorit od 01.09.2008 HPP na dobu urcitu [ na 6 mesiacov ]. Dakujem.
V zmysle horeuvedeného teda možno konštatovať, že áno, je to možné.
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Chobot Pozri príspevok
Nemyslím si tak. Pokiaľ existuje záujem oboch strán ukončiť PP dohodou, tak to nie je problém. Jedine keby zamestnanec nesúhlasil so skončením PP, vtedy by musel zamestnávateľ ukončiť PP zákonným spôsobom.
Dobre, nehádam sa s tebou. Možné to je, aj keď si myslím že je to len zbytočná kopa papierov. Ale ak sa tak dohodli...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

blazonko Pozri príspevok
Dobre, nehádam sa s tebou. Možné to je, aj keď si myslím že je to len zbytočná kopa papierov. Ale ak sa tak dohodli...
Jasné, že je to zbytočné. Ale neviem, či je právne v poriadku, ak chce niekto zmeniť PP na neurčitý čas zmeniť na dobu určitú tak, že urobia dodatok k zmluve. Také niečo síce ZP vyslovene nezakazuje, ale ani to nepripúšťa. Čistejšie je ukončiť PP na neurčitý čas a uzatvoriť nový PP - na dobu určitú.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Chobot Pozri príspevok
Jasné, že je to zbytočné. Ale neviem, či je právne v poriadku, ak chce niekto zmeniť PP na neurčitý čas zmeniť na dobu určitú tak, že urobia dodatok k zmluve. Také niečo síce ZP vyslovene nezakazuje, ale ani to nepripúšťa. Čistejšie je ukončiť PP na neurčitý čas a uzatvoriť nový PP - na dobu určitú.
Ja si tiež myslím, že by nemal byť problém v tom, keď podpíše zamestnávateľ so zamestnancom dodatok ku zmluve, že sa mení určitá doba na neurčitú, veď je to predsa po vzájomnej dohode.
0 0
Alčalča Alčalča

Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

Som baba z veľkomesta
Dakujem za vsetky odpovede. Pomohli ste mi.
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Prosím Vás o radu.

Pracovníčka mala PP na dobu určitú od 1.10.2004 do 30.4.2005 ;
opäť PP na dobu určitú od 1.10.2005 do 31.3.2006 ;
a opäť PP na dobu určitú od 4.10.2006 do 30.4.2008
1. otázka Môžem tento posledný PP považovať ako nový ??? čo sa týka § 48 ods.2 ???
rátajú sa tam kalendárne roky ?? alebo to má byť do 3.10.2009 ???
2. otázka Ak bude uzatvorený PP na dobu určitú až v novembri ( 5.11.2008 ) tak tento
sa bude považovať ano úplne nový PP , ktorý môžem dohodnúť alebo opätovne predľžiť v rámci troch rokov jedenkrát ???

Ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu.

Pracovníčka mala PP na dobu určitú od 1.10.2004 do 30.4.2005 ;
opäť PP na dobu určitú od 1.10.2005 do 31.3.2006 ;
a opäť PP na dobu určitú od 4.10.2006 do 30.4.2008
1. otázka Môžem tento posledný PP považovať ako nový ??? čo sa týka § 48 ods.2 ???
rátajú sa tam kalendárne roky ?? alebo to má byť do 3.10.2009 ???
2. otázka Ak bude uzatvorený PP na dobu určitú až v novembri ( 5.11.2008 ) tak tento
sa bude považovať ano úplne nový PP , ktorý môžem dohodnúť alebo opätovne predľžiť v rámci troch rokov jedenkrát ???

Ďakujem za odpoveď.
Definícia opätovne dohodnutého PP na dobu určitú je v § 48 ods.3.

Ak však uzatvoríš PP na dobu určitú po uplynutí 6mesiacov (presnejšie ak uplynie aspon 6mesiacov od ukončenia predchádzajúceho PP na dobu určitú po uzatvorenie nového PP na dobu určitú, a to platí podla mna pri ukončení PP 30.4.08 aj pre PP od 1.11.08), tak nejde o opätovne dohodnutý PP na dobu určitú, ktorého uzatváranie obmedzuje zákonník práce.
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Nie celkom sme sa pochopili. Môj postup by bol takýto. K 1.9. urobím zmenu prac. zmluvy (iné prac. miesto). Ak viem,že tento zamestnanec chce o pol roka odísť, nechám to zatiaľ tak a PP dohodou ukončím až o pol roka. Ten pôvodný PP by som vôbec nerušila.

Inak, myslím, že PP z doby neurčitej na dobu určitú nemôžeš zmeniť dodatkom,ani keď s tým zamestnanec bude súhlasiť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

blazonko Pozri príspevok
Nie celkom sme sa pochopili. Môj postup by bol takýto. K 1.9. urobím zmenu prac. zmluvy (iné prac. miesto). Ak viem,že tento zamestnanec chce o pol roka odísť, nechám to zatiaľ tak a PP dohodou ukončím až o pol roka. Ten pôvodný PP by som vôbec nerušila.
Teraz to už chápem. Áno, takto to ide spraviť. Veď pracovný pomer nie je viazaný na pracovnú pozíciu. Teda počas trvania pracovného pomeru môže zamestnanec zmeniť pracovné zaradenie aj viackrát, PP sa neprerušuje ani neruší, ten trvá stále. Mení sa len pracovné zaradenie.

blazonko Pozri príspevok
Inak, myslím, že PP z doby neurčitej na dobu určitú nemôžeš zmeniť dodatkom,ani keď s tým zamestnanec bude súhlasiť.
To si aj ja myslím, hoci to neviem zdôvodniť paragrafmi.
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Chcem zmeniť PZ uzatvorenú na dobu určitú do 30.09.2008 na dobu neurčitú (od 01.10.2008) Pozastavila som sa však nad termínom zmeny. Ak chcem zmeniť PZ, musí byť zmena od dátumu, ktorý zahŕňa dobu určitú, teda do 30.09. 2008. 1.10. 2008 by to bola zmena neexistujúcej PZ. Mal by teda byť dátum zmeny PZ aspoň 30.09.2008
Ak dám 1.10.2008 - potom je to nový pracovný pomer na dobu neurčitú. Mám pravdu?
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Viera Klimentová Pozri príspevok
Chcem zmeniť PZ uzatvorenú na dobu určitú do 30.09.2008 na dobu neurčitú (od 01.10.2008) Pozastavila som sa však nad termínom zmeny. Ak chcem zmeniť PZ, musí byť zmena od dátumu, ktorý zahŕňa dobu určitú, teda do 30.09. 2008. 1.10. 2008 by to bola zmena neexistujúcej PZ. Mal by teda byť dátum zmeny PZ aspoň 30.09.2008
Ak dám 1.10.2008 - potom je to nový pracovný pomer na dobu neurčitú. Mám pravdu?
Ja píšem dodatky pár dní pred skončením doby určitej. Buď sa dohodneme na predĺžení doby určitej alebo sa zmení na dobu neurčitú.

Príklad :

uzatvorili dňa 17. decembra 2007 Dodatok č.1, ktorým sa doterajší text Pracovnej zmluvy uzatvorenej dňa
17.10.2006 v znení jej dodatkov znie v:


Článok 8
Doba trvania pracovného pomeru


Pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú do 31. decembra 2007.
ruší a nahrádza sa novým textom v tomto znení:




Článok 8
Doba trvania pracovného pomeru


Pracovný pomer je dohodnutý na dobu neurčitú.



Ostatné ustanovenia zmluvy sa nemenia.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Viera Klimentová Pozri príspevok
Chcem zmeniť PZ uzatvorenú na dobu určitú do 30.09.2008 na dobu neurčitú (od 01.10.2008) Pozastavila som sa však nad termínom zmeny. Ak chcem zmeniť PZ, musí byť zmena od dátumu, ktorý zahŕňa dobu určitú, teda do 30.09. 2008. 1.10. 2008 by to bola zmena neexistujúcej PZ. Mal by teda byť dátum zmeny PZ aspoň 30.09.2008
Ak dám 1.10.2008 - potom je to nový pracovný pomer na dobu neurčitú. Mám pravdu?
Stačí, ak uvedieš, že PZ uzatvorená do 30.9.2008 sa mení na dobu neurčitú, alebo mení sa aj v tom prípade, ak z-c ostane naďalej robiť. Doba určitá sa automaticky mení na dobu neurčitú
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Ďakujem.
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Chcel by som sa tiez v tejto suvislosti spytat,ak prac.pomer na dobu urcitu trva 14 mesiacov a konci 31.12.08.

1.otazka-Ako by bolo mozne uzavriet u toho isteho zamestnavatela, napriklad na 6 mesiacov znovu prac.pomer na dobu urcitu?

2.otazka-Ak by zamestnanec bol na PN napriklad od 19.12.08 a do prace by nastupil 15.1.09,uz by mal prac pomer na dobu neurcitu,alebo este stale na dobu urcitu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať