Zavrieť

Porady

faktúra zo SR, dobropis z Rakúska

Mám problém: Firma A kúpila zariadenie GO box (nabíjanie kreditov na dialniciach) v SR od firmy B - uplatnila odpočet DPH, zaradené ako drobný majetok (TZ do 30.000 SKK).
Firma A poskytuje prepravné služby rakúšanovi - firma C. Rakúšan (C) a prepravca (A) sa dohodli, že Rakúšan (C) poskytne zľavu na toto zariadenie. Rakúšan (C) vystavil dobropis pre firmu A bez DPH.
Vysvetlila som, že keď od neho nekúpil, nemal mu rakúša vystavovať dobropis, ale dať napr. vyššiu sadzbu za služby. Ale tadiaľ cesta nevedie ... Tak prosím o radu čo s DPH z dobropisu - odviesť a uplatniť (s mínusmi) alebo ako postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no uvažujete správne celé to je zlé a domotané. Nemôžem dať predsa zľavu na niečo čo som nepredal...to proste míňa veškerú logiku. Mňa by zaujímalo na základe čoho sa takto rozhodli. Tá slovenská spoločnosť B ktorá predala ten prístroj má niečo s tou rakuskou spoločnosťou? Celková táto zľava nemá opodstatnenie a neviem to samozdaniť ak sa priznám pretože nemám pôvodné plnenie k čomu by som túto opravu vykonal...

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Firma, čo predala zariadenie nemá s rakúčanom nič spoločné.
    Obderateľ - Rakúšan (C) chcel prepravcovi vyjsť v ústrety, lebo zabudovaním GO boxu sa zrýchľuje preprava.
    To je už jedno aký bol dôvod. Čo s DPH? Asi dám samozdanenie a len znížim DPH na vstupe, na výstupe neuplatním zníženie? Čo vy na to?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    jaja99 Pozri príspevok
    Firma, čo predala zariadenie nemá s rakúčanom nič spoločné.
    Obderateľ - Rakúšan (C) chcel prepravcovi vyjsť v ústrety, lebo zabudovaním GO boxu sa zrýchľuje preprava.
    To je už jedno aký bol dôvod. Čo s DPH? Asi dám samozdanenie a len znížim DPH na vstupe, na výstupe neuplatním zníženie? Čo vy na to?
    V prípade, že ste neprijali dodávku, nemáte akú opravu základu dane vykonať. Nejedná sa o dobropis, ktorý by bol opravou v zmysle zákona. Mám za to, že vyhotovenie dokladu nezakladá povinnosť zníženia odpočítanej dane. Buď sa jedná o plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru ani služby a teda nie je predmetom dane, alebo v prípade, že (C) chce vyjsť nejakým spôsobom v ústrety (A), mohlo by sa to premietnuť v akceptovaní vyššej fakturácie od (A) za prepravu. Finančne by to bolo zajedno a bolo by zrejmé, čo x kto x komu x za koľko dodal.

    faktúra zo SR, dobropis z Rakúska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.