Zavrieť

Porady

Zaradenie dlhodobého majetku obstaraného v zahraničí

Ahojte, poprosím o radu:
dňa 06.09.08 nám bol dodaný dlhodobý majetok zo zahraničia ..Podľa Kúpnej zmluvy sme boli povinní uhradiť 3 splátky ešte pred jeho dodaním (18.12.2007 , 20.04.2008 a 28.08.2008) .Faktúry na jednotlivé splátky som účtovala nasledovne 042/321 - cena prepočítaná kurzom uvedeným na faktúrach
Aký kurz by ste použili pri jeho zaradení ? 022/042

a) zo dňa 06.09.08 a vzniknutý rozdiel zaúčtovať na kurzový rozdiel

b) alebo na účet 022 zaradiť majetok podľa jednotlivých splátok 18.12.07,20.04.2008 a 28.08.2008 - bez vniknutia rozdielu

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    jednotlivé zálohy mali byť účtované na 052 a nie na 042 a následne 6.9. mala byť zúčtované prijatie majetku kurzom z 6.9.2008 a týmto kurzom aj zaradený do majetku.
    Kurzové rozdiely medzi 042 a 052 treba vysporiadať k 6.9.

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    Dobrý večer, ďakujem za odpoveď..
    Najprv som ich mala zaúčtované na 052, ale kedže nám neprišla žiadna vyúčtovacia konečná faktúra, kde by boli splátky odpočítané , preúčtovala som ich na 042..Myslíte, že som postupovala nesprávne?
    človiečik Vladimír Ozimý
    zuzu 76 Pozri príspevok
    Dobrý večer, ďakujem za odpoveď..
    Najprv som ich mala zaúčtované na 052, ale kedže nám neprišla žiadna vyúčtovacia konečná faktúra, kde by boli splátky odpočítané , preúčtovala som ich na 042..Myslíte, že som postupovala nesprávne?
    ja si myslím že je to nesprávne hlavne z pohľadu ocenenia. Pretože vy by ste mali účtovať majetok v ocenení kedy ste ho obdržali t.j. kedy vám bol dodaný na účet 042. Ak platím niečo pred dodaním podľa môjho názoru ide o preddavok. Takže aj keď nemám vyúčtovaciu faktúru čomu celkom nechápem tak v čase prevzatia majetku by som účtoval na 042 a ocenil ho kurzom z tohoto dňa inak sa môže stať že ho budete zle odpisovať zo zlej sumy...

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    ďakujem za odpoveď,
    z pohľadu ocenenia s Vami súhlasím - o obstaraní majetku 042 by sa malo účtovať pri jeho prevzatí - použiť uvedený kurz a účtovať o 563 alebo 663.
    Kedy by ste však odúčtovali poskytnuté zálohy 052 ( pri obstaraní , zápis 042/052 sa mi nejako nezdá), keďže nám neprišla vyúčtovacia faktúra..

    Jednotlivé faktúry mali znenie : Fakturujeme Vám 1.splátku...2.splátku...

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Dobrý deň!
    Prosím, poradťe mi. Ide o podobný príklad, len je to jednoduché účtovníctvo:
    V roku 2008 je nakúpený stroj zo Slovinska. Zatial sme neobdržali riadnu faktúru iba zálohovú na sumu 73.221,-€. Zálohové úhrady boli - 09/08 5000,- a 15.000,-€ a v 11/08 53.000,- €. Suma 221,- nie je ešte zaplatená- prechádza ako neuhradená do roku 2009.

    V akej sume zaradiť stroj do HIM?

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Zaradiť by ste mali až po zaúčtovaní finálnej faktúry. Z pohľadu hodnoty by ste to mali mať bez problémov. Nakoľko zálohy v EUR mali byť konvertované historickým kurzom, teda by ste tam mali mať teraz rovnakú hodnotu, akú ste v skutočnosti uhradili.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    A čo v takom prípade, ak sme už začali ten stroj aj používať?

    A nechápem ani ten konvertovaný historický kurz - keď to bolo uhrádzané v 09,11/2008 kurzy boli ešte rôzne každý deň, konverzný je platný len od 1.1.2009.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    adato Pozri príspevok
    Zaradiť by ste mali až po zaúčtovaní finálnej faktúry. Z pohľadu hodnoty by ste to mali mať bez problémov. Nakoľko zálohy v EUR mali byť konvertované historickým kurzom, teda by ste tam mali mať teraz rovnakú hodnotu, akú ste v skutočnosti uhradili.
    Postupy účtovanie v JU
    § 11
    (1)Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov 1).

    1) Napríklad zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení zákona č. 438/2002 Z. z., zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Prosím, poraďte!

    Mám prerátať každú úhradu kurzom v daní deň, alebo si skôr myslím, že celú sumu v jeden deň - no kedže nemám iba zálohovú faktúru, tak ktorým dňom??? Dňom dodania - mám faktúru za prepravu stroja na Slovensko. A čo v takomto prípade, tie kurzové rozdiely neovplyvnia daňový základ??

    Hľadám, hľadám, no neviem nájsť riešenie na takýto prípad!

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Hľadám, čítam už druhý deň a našla som okrem iných aj túto tému: Ako zaúčtujem zahraničnú faktúru

    Prosím, odobrite alebo vyvráťte moje riešenie:
    Stroj zaradím v hodnote vypočítanej kurzom v deň vystavenia faktúry (nakoniec faktúru aj vystavili, len k nám nedošla-mám ju v maily) na základe § 24 ods.2 zákona o účtovníctve, ak deň uskutočnenia účtovného prípadu, považujem deň vystavenia faktúry- správne???

    Kurzové rozdiely vzniknuté úhradami zaúčtujem buď ako ostatné príjmy alebo do réžie, záleží či bude strata, alebo zisk (ak som správne pochopila § 10 ods.28 postupov účtovania- čiže ovplyvnia mi základ dane, ale do obstarávacej ceny mi nepôjdu. Správne???

    Prosím, vyjadrite sa niekto a pomôžte!

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Mali ste eurove zálohové faktúry. To, že použijete historický kurz znamená, že sa dostanete v eurách späť na hodnotu uvedenú na faktúre.
    Teda ak bol kurz 32, a faktúra bola na 100 EUR, zaplatili ste 3200 SKK a teraz budete vykazovať zálohu: 100 EUR.
    Zaradiť budete môcť majetok až, keď Vám príde riadna faktúra.
    To, že ste stroj už používali (ak tam nebola nejaká podmienka - napr. kolaudácia)- môžte tvoriť opravnú položku na účte 553/094
    a po zaradení majetku zrušíte opravnú položku (094/553) a hodnotu preúčtujete na 551/08k zaradenému stroju.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Ide o jednoduché účtovníctvo a riadnu faktúru už mám - je vystavená v 12/2008.

    No aj tak nerozumiem tomu kurzu.

    Keď som zaplatila zálohy bol vyšší kurz ako keď mám vystavenú faktúru, takže mi tam vznikli rozdiely. Už som z toho naozaj jelen!

    Rozhodla som sa, že to dám do majetku v cene prepočítanej v deň vystavenia faktúry a kedže nie som pevne presvedčená o správnosti postupu kurzových rozdielov - do príjmu alebo do réžie, a vychádza to do réžie, tak to jednoducho zaúčtujem ako VNZD a ZD mi to neovplyvní. A ak aj bola táto možnosť, uškodím len sebe a nie štátnemu rozpočtu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.