Zavrieť

Porady

Nedoriešená daň z MV???

Ahojte.
Neviem, či ste zamysleli nad nedokonalosťou zákona dane z MV, alebo už tento problém bol riešený na porade......

Príklad.
Manželia majú v BSM 2 automobily, kt. nie sú zaradené v OM. MAnžel je zamestnanec spoločnosti A, a konateľ a zároveň spoločník spol. B. MAnželka je napr. SZČO. Uplatňujú si pre firemné účely PHM a náhradu 5,5 (6,2 zač. roka). Stane sa situácia, že manželka ide na dlhšiu prac. cestu a zoberie si auto, na kt. jazdí manžel. Je bezpečnejšie. A manžel si zoberie auto manželkyne.
Sú tu 3 spoločnosti, 2 autá.

A teraz čo?
MAnželka spraví cesťák. Na OA1 a OA2. VYplýva mi zo zákona, že firma bude za autá platiť daň z MV dvakrát.
Dobre, a čo manžel?
OA1, OA2 bude mať cestáky v spoločnosti A, i B. Spoločnosť A bude platiť daň z MV 2-krát a spoločnosť B taktiež.

Zo zíkona mi vyplýva, že za 2 MV bude v "kase štátu" zaplatené 6-krát????

TAk, a toto je poriadna kravina.

(Aké je riešenie? Je zákon nedokonalý? Ako toto budete riešiť? Prehliadla som niečo v zákone? Budú to riešiľ tam hore?)

Možno otázka zavčasu, ale predsa. NEbudú sa rozpisovať km a alikvotne sa bude platiť daň k najazdeným km v tej kt. firme?
Ale je tu otázok. (Ak sa toto riešilo na porade, alebo je existuje niečo zhora, skúste pripnúť link.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    betka Pozri príspevok
    Ahojte.
    Neviem, či ste zamysleli nad nedokonalosťou zákona dane z MV, alebo už tento problém bol riešený na porade......

    Príklad.
    Manželia majú v BSM 2 automobily, kt. nie sú zaradené v OM. MAnžel je zamestnanec spoločnosti A, a konateľ a zároveň spoločník spol. B. MAnželka je napr. SZČO. Uplatňujú si pre firemné účely PHM a náhradu 5,5 (6,2 zač. roka). Stane sa situácia, že manželka ide na dlhšiu prac. cestu a zoberie si auto, na kt. jazdí manžel. Je bezpečnejšie. A manžel si zoberie auto manželkyne.
    Sú tu 3 spoločnosti, 2 autá.

    A teraz čo?
    MAnželka spraví cesťák. Na OA1 a OA2. VYplýva mi zo zákona, že firma bude za autá platiť daň z MV dvakrát.
    Dobre, a čo manžel?
    OA1, OA2 bude mať cestáky v spoločnosti A, i B. Spoločnosť A bude platiť daň z MV 2-krát a spoločnosť B taktiež.

    Zo zíkona mi vyplýva, že za 2 MV bude v "kase štátu" zaplatené 6-krát????

    TAk, a toto je poriadna kravina.

    (Aké je riešenie? Je zákon nedokonalý? Ako toto budete riešiť? Prehliadla som niečo v zákone? Budú to riešiľ tam hore?)

    Možno otázka zavčasu, ale predsa. NEbudú sa rozpisovať km a alikvotne sa bude platiť daň k najazdeným km v tej kt. firme?
    Ale je tu otázok. (Ak sa toto riešilo na porade, alebo je existuje niečo zhora, skúste pripnúť link.

    Zamestnávateľ je v súvislosti s vyplácaním cestovných náhrad daňovníkom dane z motorových vozidiel len v prípade, ak zamestnanec použije na pracovnú cestu motorové vozidlo, v dokladoch ktorého je zamestnanec zapísaný ako držiteľ. Ak je držiteľom vozidla použitého na pracovnú cestu uosoba odlišná od zamestnanca, daň sa neplatí.
    človiečik Vladimír Ozimý
    práve tam je uvedená ta podmienka že musí byť držiteľ vozidla. Takže šikovný zamestnávateľ si to zariadí tak aby nosili kópie techničákov susedov, súrodencov, rodičov, detí a je pokoj...daňová povinnosť nevzniká

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Zdravím, aj ja mám pár otázok ohľadom tejto dane. Hlavne by som chcela vedieť, čo zákon chápe pod pojmom: "používa sa v SR na podnikanie".
    Firma využíva súkromné vozidlá konateľa, ale len na zahraničné pracovné cesty do ČR. Príjem bude zdanený v SR, keďže nepresiahneme 183 dní. Máme zaplatiť daň alebo nie? Je jedno, či ide o tuzemské a zahraničné PC?
    Ok, toto by som ešte chápala, pravdepodobne budeme platiť daň.
    Ale druhá vec: týmito súkromnými autami konateľa sa bude vo firme jazdiť len do 15.9., od 16.9. ich bude používať SZČO. To máme zaplatiť 2x daň za ten istý mesiac? Raz ako s.r.o a raz ako SZČO? To je čo za bordel?
    človiečik Vladimír Ozimý
    martinius Pozri príspevok
    Zdravím, aj ja mám pár otázok ohľadom tejto dane. Hlavne by som chcela vedieť, čo zákon chápe pod pojmom: "používa sa v SR na podnikanie".
    Firma využíva súkromné vozidlá konateľa, ale len na zahraničné pracovné cesty do ČR. Príjem bude zdanený v SR, keďže nepresiahneme 183 dní. Máme zaplatiť daň alebo nie? Je jedno, či ide o tuzemské a zahraničné PC?
    Ok, toto by som ešte chápala, pravdepodobne budeme platiť daň.
    Ale druhá vec: týmito súkromnými autami konateľa sa bude vo firme jazdiť len do 15.9., od 16.9. ich bude používať SZČO. To máme zaplatiť 2x daň za ten istý mesiac? Raz ako s.r.o a raz ako SZČO? To je čo za bordel?
    1) ak je výkon v zahraničí potom nevzniká povinnosť platiť daň z motorových vozidiel pretože podnikanie je v mieste kde sa práca vykonáva a nie presun medzi dvoma miestami...
    2) ak zaplatí daň z motorových vozidiel SZČO za september potom nevidím dôvod aby platil za neho ešte aj zamestnávteľ. Na auto by sa mala platiť jedna daň keďže predmetom dane je auto a nie osoba...pravda je taká že v zákone to nie je doriešené keďže daňová povinnosť vzniká po dnik kedy bolo auto použité na podnikanie a končí posledným dňom mesiaca...toto by chcelo preriešiť s MF
    Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 30.09.08 at 05:17

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Pripravujem si dane z motorových vozidiel, nakoľko mám toho mnoho.
    Natrafila som na tento problém:
    1. Osobné auto sme mali do 16. 1. na značkách v okrese BA, od 17.1. v okrese SI. V daňovom priznaní mám potom počet mesiacov používania 12.
    Musím ešte podať daňové priznanie do BA za 1 mesiac?
    2. VZN nám rozdelilo daň z motorových vozidiel EURO 4,5, EURO 3 a ostatné.
    Vo VZN je napísané: EURO 4 a 5 vozidlo vyrobené po 1.10 2006
    / vozidlo, nie motorové/ no a neviem či sa to týka aj návesu.
    Po konzultácii s technikom, údajne nie, lebo EURO 4,5,a 3 sú emisné normy a týkajú sa iba vozidiel s motorami.
    Po konzultácii s výrobcom návesov, týka sa toto označenie aj návesov, len musí ten náves ťahať nákladiak s EURO 4,5, 3. No a viete si predstaviť ten guláš, keď tie návesy prepriahate. Musela by som to vysledovať zo staziek a po dňoch. Lenže v daňovom priznaní takáto možnosť nie je.
    Veľmi Vás pekne prosím, prezraďte mi, ako to budete riešiť vy. Vopred Vám
    veľmi pekne ďakujem.

    jozin je offline (nepripojený) jozin

    jozin
    Novými ustanoveniami o dani z MV sa naša krajina stala "atraktívnejšou" pre podnikanie. Toto vymyslieť si zaslúži "odmenu". O čo tu teda vlastne ide? Či na toto sa má vynakladať námaha vo firmách? Pre koho je to prínosom a za akú cenu? Podmienky pre podnikanie je potrebné zjednodušovať a nie nezmyselne komplikovať.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    jerry23 Pozri príspevok
    je moznost si uplatnit vydavky do auta a nezaplatit dan?


    Výdavky ti uznať môžu, ale následne pokutovať za nezaplatenú daň iste budú.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Paula Pozri príspevok
    Výdavky ti uznať môžu, ale následne pokutovať za nezaplatenú daň iste budú.
    ... ak zistia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.