Zavrieť

Porady

Úhrada eurozáväzkov v slovenskej mene

Prosím Vás,
mám prijatú faktúru vo výške 1000 EUR, ktorú chcem uhradiť z banky v SKK. Mám banke zadať platbu z SKK účtu na 1000 EUR a ona mi to na SKK prepočíta komerčným kurzom, alebo mám tých 1.000 EUR prepočítať kurzom NBS v deň úhrady a zadať banke sumu v SKK? Ja si myslím, že by som mala zadať sumu v eurách a tak mi vznikne "NBS-kový" aj "komerčný" kurzový rozdiel spolu...

A ešte jedna vec - zamestnanci chodia na služobné cesty do zahraničia, t.j. vznikajú mi kurzové rozdiely v cudzích menách. Klientka ich však chce hradiť v SKK mene. Podľa mňa by si mala rôzne meny prepočítať kurzom NBS v deň úhrady, ale ona chce uhradiť sumu, ktorá je v účtovníctve SKK...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    [quote=zuzkadzugi;827817]Prosím Vás,
    mám prijatú faktúru vo výške 1000 EUR, ktorú chcem uhradiť z banky v SKK. Mám banke zadať platbu z SKK účtu na 1000 EUR a ona mi to na SKK prepočíta komerčným kurzom, alebo mám tých 1.000 EUR prepočítať kurzom NBS v deň úhrady a zadať banke sumu v SKK? Ja si myslím, že by som mala zadať sumu v eurách a tak mi vznikne "NBS-kový" aj "komerčný" kurzový rozdiel spolu...uvažujete správne aby ste deklarovali že došlo k úhrade v plnej výške je dobre zadať vždy úhradu v mene na ktorú znie faktúra aj keď to bude strhnuté v SKK, pretože v praxi potom vznikajú problémy rozdielov z úhrad a nedopárovanie...

    A ešte jedna vec - zamestnanci chodia na služobné cesty do zahraničia, t.j. vznikajú mi kurzové rozdiely v cudzích menách. Klientka ich však chce hradiť v SKK mene. Podľa mňa by si mala rôzne meny prepočítať kurzom NBS v deň úhrady, ale ona chce uhradiť sumu, ktorá je v účtovníctve SKK...priznám sa že trošku nechápem tejto otázke. Klientka znamená zamestnávateľ? Zákon o cestovných náhradách nám umožňuje po dohode zo zamestnancom vyplácať cestovné náhrady aj v SKK. V takom prípade pri vyúčtovaní pracovnej cesty je potrebné prepočet vykonať na SKK a následne vykonať výplatu v hodnote uvedenú v účtovníctve.[/quote]

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    napr.: mám záväzok voči zamestnancovi 100 EUR, zaúčtovaný kurzom NBS 30,307 t.j. v účtovníctve mám záväzok 3.030,70 Sk. Tento záväzok idem uhrádzať o mesiac neskôr kedy je kurz 30,339v SKK. Podľa mňa by som mala uhradiť 100.30,339 = 3033.90 Sk, ale zamestnávateľka chce uhradiť 3.030,70 Sk, čo keď si prerátam kurzom 30,339 tak vychádza, že uhradila 99,89 Eur, takže akoby zmca ukrátila o 0,11 Eur. Možno sa táto suma zdá byť smiešna, ale ide mi o správny postup...a keďže mám ešte neuhradené záväzky z januára kedy bol kurz okolo 33,xxx a dnes je 30,xxx tak to je už pri väčších záväzkoch dosť rozdiel...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    napr.: mám záväzok voči zamestnancovi 100 EUR, zaúčtovaný kurzom NBS 30,307 t.j. v účtovníctve mám záväzok 3.030,70 Sk. Tento záväzok idem uhrádzať o mesiac neskôr kedy je kurz 30,339v SKK. Podľa mňa by som mala uhradiť 100.30,339 = 3033.90 Sk, ale zamestnávateľka chce uhradiť 3.030,70 Sk, čo keď si prerátam kurzom 30,339 tak vychádza, že uhradila 99,89 Eur, takže akoby zmca ukrátila o 0,11 Eur. Možno sa táto suma zdá byť smiešna, ale ide mi o správny postup...a keďže mám ešte neuhradené záväzky z januára kedy bol kurz okolo 33,xxx a dnes je 30,xxx tak to je už pri väčších záväzkoch dosť rozdiel...
    Ak máš záv. 100 EUR kurzom 30,307, a v deň jeho úhrady je kurz 30,339, takpoužiješ kurz dňa úhrady( 30,339), vzniknutý rozdiel medzi kurzami ( vznikom záv. a jeho úhradou) je kurzový rozdiel. Takže zhrnuté: zamestnáv. nepostupuje správne.
    človiečik Vladimír Ozimý
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    napr.: mám záväzok voči zamestnancovi 100 EUR, zaúčtovaný kurzom NBS 30,307 t.j. v účtovníctve mám záväzok 3.030,70 Sk. Tento záväzok idem uhrádzať o mesiac neskôr kedy je kurz 30,339v SKK. Podľa mňa by som mala uhradiť 100.30,339 = 3033.90 Sk, ale zamestnávateľka chce uhradiť 3.030,70 Sk, čo keď si prerátam kurzom 30,339 tak vychádza, že uhradila 99,89 Eur, takže akoby zmca ukrátila o 0,11 Eur. Možno sa táto suma zdá byť smiešna, ale ide mi o správny postup...a keďže mám ešte neuhradené záväzky z januára kedy bol kurz okolo 33,xxx a dnes je 30,xxx tak to je už pri väčších záväzkoch dosť rozdiel...
    Vychádzajúc z ustanovenia zákona o cestovných náhradách v § 36 ods. 6 a následne ods. 7 mám za to že sú dva možné postupy ale to čo ste uviedli vy asi nie je moc správne:

    a) ide o zahraničnú cestu a nárok si zamestnanec uvádza v mene, ktorej mu poskytol zamestnávateľ preddavok. To znamená že potom je postup taký, že do účtovníctva zaúčtujem nárok 100 EUr ale mu ho aj vyplatím a pri úhrade mi vzniknú kurzové rozdiely

    Príklad:
    služobná cesta uskutočnená 10.-11.5.2008. Nárok zamestnanca na diety a vreckové je 100 EUR. Vyúčtovanie nastalo dňa 12.5. a kurz je 31 Sk. spoločnosť zaúčtuje do účtovníctva nárok zamesntanca k 12.5.2008 v hodnote 100 EUR = 3100 Sk. Dňa 15.5. 2008 dôjde k výplate cestovných náhrad pri kurze 30 Sk. Zúčtuje hodnotu 3000 Sk a 100 Sk bude ako kurzový rozdiel

    b) ak sa však zamestnávateľ dohodne zo zamestnancom na vyplatení diet v slovenskej mene mal by som pri vyúčtovaní nároku na diety vypočítať nárok v slovenských korunách a tento zúčtovať do účtovníctva ako nárok v SKK a potom mi už nemôžu pri vyplatení vznikať kurzové rozdiely.

    Príklad:

    služobná cesta uskutočnená 10.-11.5.2008. Nárok zamestnanca na diety a vreckové je 100 EUR. Vyúčtovanie nastalo dňa 12.5. a kurz je 31 Sk. spoločnosť zaúčtuje do účtovníctva nárok zamesntanca k 12.5.2008 v hodnote 100 EUR = 3100 Sk. spoločnosť sa dohodne zo zamestnancom že mu to vyplatí v SKK v hodnote 3100 Sk. spoločnosť zaúčtuje nárok v SKK a vyplatenie takisto prejde slovenskou menou t.j. 3100 Sk bez vplyvu na kurzový rozdiel.

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    s tým súhlasím, ale v týchto odsekoch sa nehovorí o tom, že môžem ten záväzok účtovať v SKK mene...

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    nemôžem to tak robiť, lebo ona vypláca raz v SKK inokedy v CM ako sa jej zachce, resp. podľa stavu účtov...

    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    Vychádzajúc z ustanovenia zákona o cestovných náhradách v § 36 ods. 6 a následne ods. 7 mám za to že sú dva možné postupy ale to čo ste uviedli vy asi nie je moc správne:

    a) ide o zahraničnú cestu a nárok si zamestnanec uvádza v mene, ktorej mu poskytol zamestnávateľ preddavok. To znamená že potom je postup taký, že do účtovníctva zaúčtujem nárok 100 EUr ale mu ho aj vyplatím a pri úhrade mi vzniknú kurzové rozdiely

    Príklad:
    služobná cesta uskutočnená 10.-11.5.2008. Nárok zamestnanca na diety a vreckové je 100 EUR. Vyúčtovanie nastalo dňa 12.5. a kurz je 31 Sk. spoločnosť zaúčtuje do účtovníctva nárok zamesntanca k 12.5.2008 v hodnote 100 EUR = 3100 Sk. Dňa 15.5. 2008 dôjde k výplate cestovných náhrad pri kurze 30 Sk. Zúčtuje hodnotu 3000 Sk a 100 Sk bude ako kurzový rozdiel

    b) ak sa však zamestnávateľ dohodne zo zamestnancom na vyplatení diet v slovenskej mene mal by som pri vyúčtovaní nároku na diety vypočítať nárok v slovenských korunách a tento zúčtovať do účtovníctva ako nárok v SKK a potom mi už nemôžu pri vyplatení vznikať kurzové rozdiely.

    Príklad:

    služobná cesta uskutočnená 10.-11.5.2008. Nárok zamestnanca na diety a vreckové je 100 EUR. Vyúčtovanie nastalo dňa 12.5. a kurz je 31 Sk. spoločnosť zaúčtuje do účtovníctva nárok zamesntanca k 12.5.2008 v hodnote 100 EUR = 3100 Sk. spoločnosť sa dohodne zo zamestnancom že mu to vyplatí v SKK v hodnote 3100 Sk. spoločnosť zaúčtuje nárok v SKK a vyplatenie takisto prejde slovenskou menou t.j. 3100 Sk bez vplyvu na kurzový rozdiel.

    Úhrada eurozáväzkov v slovenskej mene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.