Zavrieť

Porady

Prečerpaná dovolenka - vrátenie, odvody

Dobrý deň,

máme zamestnankyňu, ktorá k 31.8.2008 ukončila pracovný pomer. Za rok 2008 má teda nárok na 17 dní dovolenky. Za celý rok mala nárok na 25 dní dovolenky, ktorú vyčerpala už v prvom polroku a teda prečerpala dovolenku o 8 dní. Z rodinných dôvodov prešla od 1.7. 2008 na 1/4 pracovný úväzok, no a k 31.8.2008 ukončila prac.pomer. Vôbec neviem, čo s tou prečerpanou dovolenkou. Jej HM bola pôvodne 9 100,- + prémie a prečerpaná dovolenka je 8 dní x 8 hodín = 64 hodín x dov.priemer 60,25 = 3856,- v hrubom.
HM od 1. 7. 2008 = 2275,- + prémie, za august konkrétne je to v hrubom 2617,- Sk, no keďže je to menej ako by mala vrátiť za prečerpanú dovolenku, neviem ako postupovať pri odvodoch a dani a zrazení zo mzdy.
Aký bude vymeriavací základ do Sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne?
Odrátava sa suma prečerpanej dovolenky v hrubom z hrubej mzdy - tým by som už mala hrubú mzdu mínusovú? Alebo sa vysporiadavajú len sumy skutočne vyplatené a zrazia sa z čistej mzdy? Má to vplyv na zdaňovanie?

Nikdy som sa s týmto nestretla a ani po prečítaní príspevkov s podobnou problematikou si neviem dať rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarkos je offline (nepripojený) jarkos

    jarkos
    Práve teraz mám problém s prečerpanou dovolenkou. Automaticky mi pri rozviazaní túto dovolenku program stiahol /VEMA/, VZ na odvody sa ponížil, ale Soc. poisťovňa tvrdí, že to nemám dobre, že odvody musia ísť aj z tejto dovolenky.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Ja som mala minulý týždeň kontrolu zo SP, každému kto mal prečerpanú dovolenku som ju zrazila a ponížila o túto sumu aj VZ na všetky odvody do SP. Akceptovali to. Dokonca u jednej pracovníčky som znížila VZ zamestnanca a zabudla som znížiť aj VZ zamestnávateľa a tvrdila mi, že tieto peniaze zamestnávateľovi vrátia ako preplatok. Nemám však ešte v ruke záznam z previerky.

    Anču je offline (nepripojený) Anču

    Anču
    Jales, máš už záznam z previerky? Momentálne riešim podobný problém. Vraj vymeriavací základ na účely nároku na dávku v nezamestnanosti som nemala krátiť o prečerpanú dovolenku, t.j.vlastne všetky odvody. Mám na SP poslať nový výpočet. Tým pádom mám vlastne nesprávne všetky odvody a nesprávny výkaz za október ,aj vyplatenú vyššiu mzdu ak mali byť vyššie odvody.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Áno, mám už záznam, mám to tak uvedené ako preplatok. Zníženie VZ o prečerpanú dovolenku akceptovali.
    Iveta Matlovičová
    jales Pozri príspevok
    Áno, mám už záznam, mám to tak uvedené ako preplatok. Zníženie VZ o prečerpanú dovolenku akceptovali.
    je v tom zázname citovaný zákon, resp. nejaké ustanovenie, podľa ktorého treba postupovať ?

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Je tam uvedené: preplatok v sume ......, nesprávne určený vymeriavací základ podľa § 138.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Neviem ale, ako vysporiadať odvody organizácie do fondov SP za prečerpanú dovolenku, to mám tiež zraziť zamestnancovi, alebo čo s tým? To mi zatiaľ nikto nedal presnú odpoveď , mala som prípad podobný až na číselné vyjadrenie ako zadávateľka témy, pôvodný mínusový VZ , ktorý som musela opraviť, na pokyn SP.
    Naposledy upravil deha : 22.12.08 at 12:28

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    deha Pozri príspevok
    Neviem ale, ako vysporiadať odvody organizácie do fondov SP za prečerpanú dovolenku, to mám tiež zraziť zamestnancovi, alebo čo s tým? To mi zatiaľ nikto nedal presnú odpoveď , mala som prípad podobný až na číselné vyjadrenie ako zadávateľka témy, pôvodný mínusový VZ , ktorý som musela opraviť, na pokyn SP.
    Nemôžeš od zamestnanca žiadať naspäť sumu odvodov, ktoré zaplatil zamestnáv., tie sa pri úprave jeho mzdy o vrátenú náhradu za dovolenku, upravia.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    odvody organizácie za prečerpanú dovolenku sú v nenávratne, zamestnancovi zrážaš len náhradu z prečerpanej dovolenky + jeho odvody prislúchajúce tejto náhrade normálne zrážkou z jeho čistej mzdy, tak ako exekúciu a pod. a odvody organizácie asi len pripočítať v globále v organizácii k pripočitateľným nákladom, pretože keď sa Soc.poisťovňa s takou vervou vrhá na tento problém v kontrolovaných subjektoch, tak o rok -dva to bude pikantéria aj pre daňový úrad a budú mať hneď nález nedoplatku. Inak metodiky a usmernenia daňového riaditeľstva sú jednoducho prístupné na i-portáli DR, ale motodiky Sociálnej poisťovne a usmernenia ku kontrolám sú na internete len vo forme názvu:metodika č...., nedá sa to roztvoriť, to jest ani vystríhať chýb, ale zrejme tu o to ide, represie zdeptaných mzdových účtovníčiek, ktoré na rozdiel od tetušiek zo SP sú aj personalistkami, účtujú banku, mzdy.....

    Didie je offline (nepripojený) Didie

    Didie
    Neviem či tomu rozumiem správne. Ak v prípade, že zamestnanec prečerpal dovolenku a v danom mesiaci nedosiahol ani mzdu, ktorá je nižšia ako suma prečerpanej dovolenky, mi vychádza mínusový VZ a tým pádom mi program vypočíta mínusové odvody do SP, bude aj na mesačnom výkaze v prílohe u daného zamestnanca mínusový odvod?

    Anny96 je offline (nepripojený) Anny96

    Anny96
    Ahojte poraďáci,
    prosím vás objasní mi niekto, koľko mám byť vrátené do pokladne v prípade prečerpania dovolenky (zamestnanec už nemá vyplácanú mzdu bol na dlhodobej PN a už má ukončený PP) v prípade, že zamestnanec prečerpal 1 deň jeho pracovný čas je 8 hodín/denne a priemer je 3,4212€?
    Vráti len 8*3,4212 = 27,37€ alebo treba túto sumu ešte nejako "ošetriť"?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.