Zavrieť

Porady

Rozdelenie činnosti SZČO?

SZČO predáva potraviny a hrozí mu, že sa stane platcom DHP. Rozmýšľam nad tým, ako rozdeliť činnosť na dve časti tak, aby ním nemusel byť. Papierovo by to nebol problém - časť podnikania by išla na manžela. Problém je podľa mňa v tom, že je to 1 predajňa, ktorá sa fyzicky nedá rozdeliť. Nemáte skúsenosti s nejakou fintou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    A prečo nechce byť platiteľom? Veď je to pre neho výhodnejšie! A rozdeliť na 2 FO tovar, to teda ozaj neviem! Jedine do predajne 2 x ERP, tovar brať obidvaja, a kupujúci budú chodiť ako blbečkovia s piškótami k jednej a s lekvárom k druhej ERP! Neviem si to inak predstaviť!

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Veď práve. Platcom by veľmi byť nechceli - predávajú koncovému spotrebiteľovi. Keby šlo rozdeliť predajňu na časť npr. hygiena a priem. tovar jedna časť, potraviny druhá časť, ale v skutočnosti to nejde.

    Viem, že v reštauračných činnostiach sa takýmto "akože rozdelením" vyhýbajú platcovstvu DPH. Chcela som len vedieť, či niekto už nemá skúsenosti aj s potravinárskou predajňou, pretože ja som nevedela prísť na žiaden múdry nápad.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ale ja sa čudujem, že nechcú byť platiteľom DPH?! Myslíš, že budú drahší?! Ani by som nepovedala! Alebo sa boja účtovníctva?

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Doklady na zúčtovanie nosia sporadicky (pekný výraz) skôr raz za 4-5 mesiacov. Okrem nákupu tovaru sú ich výdavky súvisiace s DPH nakmer o ničom, takže budú každý štvrťrok platiť DPH. Asi snáď to ich odrádza.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Naďa
    Doklady na zúčtovanie nosia sporadicky (pekný výraz) skôr raz za 4-5 mesiacov. Okrem nákupu tovaru sú ich výdavky súvisiace s DPH nakmer o ničom, takže budú každý štvrťrok platiť DPH. Asi snáď to ich odrádza.
    Veď to treba aj vypracovať k prevádzkovému poriadku systém likvidácie tovaru po spotrebe, pokazeného tovaru...
    No a na vstupe, napr. leas.auto - dodávka, majetok, zásoby,všetok nákup tovaru...
    Veď im trošku poraď!! Všetko ide len treba chcieť. Ale takéto sporadické nosenie dokladov by som nezniesla!!!! Mne musí môj klient, ktorý má predajňu s potravinami nosiť doklady každý týždeň! Veď to je predsa obrovské množstvo nákupu tovaru, to sa ti musí aj zle robiť!! No a tržby z denníka si tiež potrebujem odpísať, takže len si musíš inak zorganizovať tú jeho neporiadnu sporadickosť!

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Doteraz mali malý obchodík, ktorý nešiel. Zmenili lokalitu a nestačia zásobovať. Auto používajú doteraz súdkromné. Zmena lokality ich zatiaľ finančne zaťažila (zariadenia kupovali od neplatcu DPH) a aj keď sa im peniaze pomaly vracajú, všetko sústreďujú zatiaľ na tovar. Jednoducho sú radi, že sa im začalo dariť a snažia sa robiť, robiť, robiť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    A čo potom , ak sa rozdelia na 2 predajne a ...... budú mať obrat taký , že predsa ten plátca DPH im bude hroziť . Potom čo ? Zasa sa rozdelia na 2 a 2 predajne ??? Já si osobne myslím , že v obchode sa DPH nevyhnú .

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    héééééééééééééééééééééééj a nedá sa urobiť spolupracujúca osoba, na ktorú sa dáva časť výdavkov a časť príjmov? (v %, ale už neviem aké)
    Nad tým som aj ja nejaký čas uvažovala, ale teraz už nie. Už je to zrušené?

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    A majú v tých potravinách aj mäso údeniny, poprípade zeleninu? Pretože som bežne videla v potravinách pokladňu pri mäse, kde som zapaatila, hneď ako ma obslúžili a potom som zvyšok potravín dopaltila pri veľkej pokaldni.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.