Zavrieť

Porady

Platenie DPH

Zdravím. Vie mi niekto poradiť kedy a ako môžem prejsť z mesačného platcu DPH na štvrťročného? Firma o ktorú by sa jednalo je FO. Doteraz je mesačný, no už nemá také príjmy ani náklady ako za rok 2004. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    My keď sme prechádzali, ale z štvrťročného na mesačného, dali sme si len žiadosť na DÚ, že chceme byť takí takí platci.

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Prechod z mesačného plátcu na štvrťročného rieši § 77 ods. 2 - Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci rok obrat nižší ako 10 000 000,- Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
    Naposledy upravil petra:-) : 10.05.05 at 08:14

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    my sme prechádzali z mesačného na kvartálneho platcu, na DÚ sme nič neoznamovali, len sme začali podávať daňové priznania kvartálne.

    Pýtala som sa na to na školení ing. Hermanovej z dú a povedala mi, že nič netreba oznamovať.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Máš pravdu janaGT, aj ja viem, že netreba nič oznamovať.
    Ale môj otec bol mesačný platca DPH v roku 2004 a chcel prejsť na 1/4 ročného od 1.1.2005, tak mu jedna známa poradila, aby predsa len poslal oznámenie na DU.
    Vraj sú tam také "milé" pani, ktoré akonáhle im nepríde priznanie k DPH za prvý mesiac, hneď sa chystajú na kontrolu DPH.

    veronix je offline (nepripojený) veronix

    veronix
    Pod obratom rozumiem všetky príjmy za rok 2004??? Čiže keď som mala príjmy za rok 2004 cca 14 000 000 Sk a teraz od januára do apríla mám len cca 1500000 tak môžem prejsť na štvrťročného platcu?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    No ja osobne si myslím, že zmeniť sa z mesačného na 1/4 ročného platcu DPH alebo opačne by sa malo vždy od 1.1., nie ?

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Podľa môjho názoru, ak ste mali za rok 2004 obrat 14 000 000,- Sk, nemôžte byť v roku 2005 štvrťročným plátcom.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Tiež myslím, že od 1.1. je možné. Obrat je príjem (výnos) bez DPH, bez príjmov (výnosov) oslobodených a zahraničia, ktoré dávame na vstup aj výstup. Tak mne potvrdili na DÚ .

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Petra má pravdu, ak by ste mali obrat za rok 2004 menší ako 10,000.000,- Sk, tak by ste mohli byť od 1.1.2005 1/4 ročnými platcami DPH. Ale ak ste mali ako píšeš obrat až 14,000.000,- Sk musíte byť počas roka 2005 mesačnými platcami.

    veronix je offline (nepripojený) veronix

    veronix
    Tak teda ako to mám spraviť? Keď máme tento rok taký malý obrat mám podať na DU to oznámenie? Mámn árok prejsť na toho štvrťročného platcu? Predpokladám, že ani v roku 2005 nedosiahne obrat 10 000 000 Sk.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Celý rok 2005 budeš musieť byť mesačným platcom DPH. Podľa toho aký obrat budeš mať za rok 2005, tak potom od 1.1.2006 budeš buď mesačným alebo 1/4 ročným platcom.

    skubake je offline (nepripojený) skubake

    skubake
    §77 ods.2 hovorí: Ak platiteľ dosiahol za predch.kalend.rok obrat nižší ako 10 mil. Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Ja som mala tiež takýto prípad, iby som to oznámila daň.úradu, i keď zákon to neprikazuje. Vyplýva to priamo z § 77, ods.2.
    Ale odporúčam to aspoň listom oznámiť daňovému úradu, nech sú spokojní a Vy krytí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.