Zavrieť

Porady

Navštívil Vás už "VIETOR"?

účtovník, SZČO
Milí Poraďáci,

mala som kontrolu z Inšpektorátu práce - predĺžená "akcia Vietor". No, čo Vám budem hovoriť, milí to pánkovia. Dvaja. Potrebovali predložiť hoooóóódne vecí, ale vyhovela som im a všetko im predložila na počkanie. Čo ma prevelice prekvapilo, všetky dokumenty potrebovali prefotiť a brali si ich sebou. Vraj je všetko v poriadku, len prezenčka sa im nepáči. Na otázku prečo bola ich odpoveď, že v zápise si to prečítame, vraj v piatok prídu. Moja otázka znie:
1. Ako má vyzerať správna prezenčná listina? V zákone som našla, že sa má viesť ale nikde nie je uvedené akou formou a ako má vyzerať a čo má obsahovať.
2. Som povinná im prefocovať dokumenty? Ak áno, tak by nám nemali nechať nejaký ten zápis o tom, čo si od nás všetko prevzali? (A keby som nemala fotokopírku????? Tak čo by potom robili?????)
Netrpezlivo čakám na Vaše názory. Anita
Usporiadat
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
na čo používate prezentčnú listinu? stretávam sa s ňou len na ZRPŠ...(:

ak mi príde audit či daňová kontrola - všetky doklady im dávam oproti podpisu o každom doklade - raz som sa na tom popálil a odvtedy som britva.

to prefocovanie mi lezie na nervy - ale dávam to len auditu - vlastne mi ich platíme - ale ak vybehnú s nejakými vysokými extra nákladmi - tak im to pripomeniem...

žiadnej daňovej kontrole či nikomu podobnému som nefotil zatiaľ - len dávam podklady na základe ktorých robím ten či onen výstup. ale pamätám si asi spred 6 rokov, že robili kontrolu na dožiadanie pre iný subjekt, či si oprávnene odpočítal DPH - vtedy som fotil...
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Tá prezenčná listina ma tiež zaujíma. My žiadnu nemáme, veď je to vec šéfa, či chce, aby sme sa zapisovali. Vôbec s tým nik vo firme nemá problém. Kto čerpá dovolenku, donesie dovolenkový lístok a na konci mesiaca spravím dochádzku, kde vyznačím, kto mal dovolenku, PN a podobne. Inak, nevidím dôvod, čo koho do toho z nejakých kontrol, odkedy dokedy som v robote. Veď oni ma neplatia.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Anitka, to je sranda, my sme mali kontrolu asi pred mesiacom a vôbec nepýtali niečo také ako prezenčka. No veď ani nijakú nevedieme
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Dochádzka by sa mala robiť každý deň.Robí sa to pre prípad pracovného úrazu.Ak je zamestnanec podpísaný,že je od-do vo firme a niečo sa stane ide o prac.úraz.,ale ak nie je podpísaný ako dokážete,že bol alebo nebol v práci.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Bárs by mali na prezenčnú listinu aj oni taký názor, že mňa platí šéf ... Ale bohužiaľ, ak Vás navštívia, medzi prvými podkladmi, ktoré si vypýtajú je prezenčka. Na základe prezenčky sa majú spracovať mzdy. A kontrolujú, či je vyplatený sviatok, dovolenka, PN, nadčasy a či sa neprekračujú. A toto všetko musí byť zaznačené v prezenčke.
A ja to všetko mám v tej prezenčke a prečo sa im nepáči? Čo musí obsahovať a na základe čoho? Akého zákona, akého §§§§???????
Naposledy upravil anita : 10.05.05 at 12:51
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
kde je ustanovená prosím Vás povinnosť viesť prezenčnú (prezentčnú) listinu?
v ZP §99 je spomenutá len evidencia...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Anita, to čo píšeš je nad rámec " vetroňov". To už je iná kontrola, ale je pravda ,že kontrolujú presne to čo popisuješ.
Prezenčka - to neviem čo myslia, môže ísť o evidenciu dochádzky??
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
OK, dostali ste ma! Je to evidencia dochádzky. A čo to mení na situácii????? Aj tak to odo mňa pýtajú a ešte sa im to nepáči!!!! Je to niekde popísané, že ako musí byť vedená (evidovaná) evidencia dochádzky?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Neviem o tom, že by bol niekde záväzný vzor, možno nejaký doporučený, skús v nejakej predajni tlačív. Alebo si urob nejakú internú smernicu a tam zapracuj vzor evidencie dochádzky.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ja mám docházku vytvorenú v EXCELI.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Johanka
Neviem o tom, že by bol niekde záväzný vzor, možno nejaký doporučený, skús v nejakej predajni tlačív. Alebo si urob nejakú internú smernicu a tam zapracuj vzor evidencie dochádzky.
Milá Johanka, asi si ma nepochopila. Mne ide o to, že keď už tí milí páni pýtajú evidenciu dochádzky a ja im ju predložím, či mi môžu vytýkať to, ako tá evidencia vyzerá. Ja mám spracovanú evidenciu dochádzky v každej firme, v ktorej spracúvam mzdy. Vyhovuje mne, vyhovuje majiteľovi firmy, vyhovuje pracovníkom. Môžu vôbec tí milí páni namietať ak by som im predložila evidenciu dochádzky spracovanú elektronickou formou? Veď doba napreduje, prečo ja mám prešľapovať na jednom mieste a nevyužiť výdobytky techniky? (Ty kokso, to som sa teda zmohla na múdre súvetie!) Ak to nie je nikde definované (evidencia dochádzky) tak si ju predsa spravím takú, aká mi vyhovuje. NIE? Však mi protirečte....
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Luna
Ja mám docházku vytvorenú v EXCELI.
Konečne! Čakala som na toto. Presne toto ma zaujímalo. EXCEL!
Luna, keď ju máš v exceli, tak ti ju pracovníci nemôžu denne podpisovať, že? A keď si ju na konci mesiaca vytlačíš z excelu tak ju dáš podpísať zamestnancom? Ak nie, tak ti garantujem, že ani tvoja evidencia dochádzky by sa tým milým pánom z inšpektorátu práce nepáčila.
Dokonca som sa stretla aj s evidenciou dochádzky cez telefón. A majiteľ si ju nevie vynachváliť. A v tomto prípade fakt ide o to aby majiteľ mal prehľad o svojich zamestnancoch a nie nejaký inšpektorát. Tak pre koho má evidencia slúžiť? Pre majiteľa alebo pre štátne kontroly?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ja nebudem protirečiť ale súhlasiť, anita.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nebudem Ti protirečiť,lebo každá firma, ktorej robím mzdy má inú evidenciu dochádzky. Tak ako im to vyhovuje a kde boli takéto kontroly nikto nenamietal. Ja som Ti len chcela naznačiť, že ak neexistuje záväzné predpísané tlačivo, tak to môže mať akúkoľvek podobu. To je môj názor.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Johanka
Nebudem Ti protirečiť,lebo každá firma, ktorej robím mzdy má inú evidenciu dochádzky. Tak ako im to vyhovuje a kde boli takéto kontroly nikto nenamietal. Ja som Ti len chcela naznačiť, že ak neexistuje záväzné predpísané tlačivo, tak to môže mať akúkoľvek podobu. To je môj názor.
Stotožňujem sa s Tvojím názorom. Takže súhlasíte so mnou, že ak mi niečo vytknú, že to a to nie je v poriadku a malo by to byť tak a tak, mám im pekne písomnou formou protirečiť a argumentovať tak, ako to už tu robím na 2 stranách, že? Bóže, ako ste mi len chýbali! Začínam byť vo svojom živle. Idem rýchlo hľadať ďalší problém na riešenie. Ahojkajte
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

My sme mali tiež minulý rok kontrolu z Inšpektorátu práce, tektiež nám vytkli, že nemáme u THP dochádzku. Museli sme ju doplniť. Je to fakt aj kvôli tomu prac. úrazu
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
no - neviem - tiež na evidenciu dochádzky mám Excel ako aj v programe miez mám niečo podobné.ale ak im dávam oproti podpisu výplatnú pásku, kde to majú všetko mesačne zahrnuté a zároveň mi mesačne mailom odkonfirmujú (čiže odsúhlasia) stav dochádzky...podľa mňa to stačí.

môžem im prihodiť prípadne v Exceli ešte aj mesačnú verifikácia elektronickým podpisom...
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

No nazdar, my také dačo nevedieme.Len na konci mesiaca vytlačím z OLYMPu evidenciu dochádzky a podpisuje ju tak akurát šéf.My sme malá firma s troma zamestnancami, takže bol by problém pri kontrole?Čo mi navrhujete,mám všetky roky dozadu urobiť nejakú evidenciu dochádzky s podpismi našich pracovníkov, alebo by stačil ten spomínaný výstup z OLYMPu?
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Natka, počkaj do piatku. Vééééľmi som zvedavá čo mi vytknú na tej mojej prezenčke tí milí páni z inšpektorátu práce. Potom sa ozvem.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ja mám taký dojem že to je v zákone o účtovníctve, že sme povinní viesť evidenciu dochádzky. Je to naozaj že to kontroluje inšpektorát práce a dokonca keď sa pracovník odpíše pri odchode z práce 15.50 a pr. doba končí 15.30 tak či je preplatený nadčas 20 minút. Už raz som takto bojovala, že pracovník nemal nariadenú prácu nadčas, tak potom pýtali ako dôkaz, že akým tlačivom dávame príkaz na prácu nadčas, keď všetko má byť vedené v evidencii dochádzky. Dokonca minule som si všimla že na daňovom úrade píšu aj keď odchádzajú na obed mimo budovy kde majú pracovisko, tak píšu do dochádzky čas odchodu a príchodu a že OBED... Takže mali by byť vzor... No ale asi kvôli úrazom to je potrebné aj robiť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať