Zavrieť

Porady

Daňový bonus od septembra

Ministerstvo financií SR predloženým návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o dani z príjmov, v nadväznosti na zvyšovanie súm životného minima a minimálnej mzdy navrhuje s účinnosťou od 1. septembra 2005 aj zvýšenie daňového bonusu na vyživované dieťa zo sumy 4 800 Sk ročne (mesačne 400 Sk) na sumu 5 400 Sk ročne, t.j. 450 Sk mesačne.

Vzhľadom na to, že k zvýšeniu sumy daňového bonusu prichádza v priebehu roka 2005, je nevyhnutné upraviť výšku daňového bonusu za jednotlivé kalendárne mesiace, t.j. za september až december 2005 už zamestnávatelia budú priznávať daňový bonus mesačne v sume 450 Sk, kým za mesiace do nadobudnutia účinnosti predkladanej novely je suma daňového bonusu 400 Sk mesačne. Takýto postup sa uplatní nielen u zamestnanca (príjmy podľa § 5 zákona), ale aj u daňovníka s príjmami z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6 zákona).

Znamená to, že v roku 2005 sa v prípade schválenia uvedenej novely uplatní daňový bonus v sume 5 000 Sk.

Zároveň sa v druhom čítaní prerokuje aj ďalší návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorý zosúlaďuje metodiku oceňovania a následne odpisovania hmotného majetku prenajatého formou lízingu so zákonom o účtovníctve.
NR SR bude v druhom čítaní prejednávať aj návrh novely zákona o DPH, ktorý zavádza povinnosť, aby elektronicky vyhotovená faktúra obsahovala elektronický podpis v zmysle zákona č. 215/2002 Z.z. Ide o „obyčajný“ elektronický podpis definovaný v § 3 zákona č. 215/2002 Z.z. (v novele zákona o DPH prijatej v novembri bola vypustená povinnosť „zaručeného elektronického podpisu“). Účinnosť novely sa navrhuje dňom vyhlásenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    sadligo
    subor 3142005.pdf je prazdny co mam s tym urobit
    ja ho mám plný

    Jožo je offline (nepripojený) Jožo

    Jožo
    sadligo
    subor 3142005.pdf je prazdny co mam s tym urobit
    Klikni na prílohu pravým tlačidlom myši a zvoľ "Uložiť cieľ ako..."

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ....ďakujem aj ja !!!

    Daňový bonus od septembra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.