Zavrieť

Porady

Úžitkové auto a DPH

Ako SZČO sme kúpili na fa úžitkové auto, na fa je vyčíslená DPH, aj my sme platcami.


Zaúčovala som túto fa ako výdaj z banky a nákup IM.


Ako vstupnú cenu na odpisovanie auta môžem použiť celú sumu aj s DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Samozrejme, že nie.
    Auto zaradíš do majetku firmy a budeš ho odpisovať z ceny bez DPH. Veď pri úžitkovom vozidle máš na DPH nárok, tak ju nemôžeš odpisovať.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Mňa to napadlo hneď ako som túto otázku zadala. Ospravedlňujem sa. Asi som prepracovaná.

    dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

    dada 1
    Katarína STR
    Samozrejme, že nie.
    Auto zaradíš do majetku firmy a budeš ho odpisovať z ceny bez DPH. Veď pri úžitkovom vozidle máš na DPH nárok, tak ju nemôžeš odpisovať.
    Ako je to s DPH keď je to osobné auto nie užitkové môžem dať DPH ako výdavok ovpl.základ dane.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Áno, zaradíš ho do majetku v cene s DPH, prípadne ďalšími nákladmi (napr. poplatky za značky ...) a odpisuješ.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ľuba
    Áno, zaradíš ho do majetku v cene s DPH, prípadne ďalšími nákladmi (napr. poplatky za značky ...) a odpisuješ.
    Zákon 595/2003 v znení nesk. predpisov § 25:
    (6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

    Odpisuje sa v rámci splátok na 548., resp. výdavok ovplyvňuúci daň.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    evina :

    kto tu hovorí o splátkach ? podľa mňa ZuzanaP kúpila auto na faktúru, nie na leasing.

    No a aká 548 čka, keď je tu reč o SZČO ?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Katarína STR
    evina :

    kto tu hovorí o splátkach ? podľa mňa ZuzanaP kúpila auto na faktúru, nie na leasing.

    No a aká 548 čka, keď je tu reč o SZČO ?
    neviem prečo taká prudká reakcia, napísala som to tam len preto, že napr. Dada 1 nešpecifikuje či kúpa a či leassing, aj keď téma je založná na kúpu-, takže pre istotu. Účet 548 uvádzam pre PÚ a ďalej píšem o výdavku ... pre JÚ. a SZČO môže účtovať aj v PÚ. Takže preto
    Naposledy upravil evina : 12.05.05 at 10:04

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    evina
    neviem prečo taká prudká reakcia, napísala som to tam len preto, že napr. Dada 1 nešpecifikuje či kúpa a či leassing, aj keď téma je založná na kúpu-, takže pre istotu. Účet 548 uvádzam pre PÚ a ďalej píšem o výdavku ... pre JÚ.
    ako vieš, že je to prudká reakcia, momentálne mám dobrú náladu, len som ti položila 2 otázky, ak som ťa urazila, tak sorry.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Katarína STR
    ako vieš, že je to prudká reakcia, momentálne mám dobrú náladu, len som ti položila 2 otázky, ak som ťa urazila, tak sorry.
    Neurazila, ja som veselý človek, len toľko rýchlo vyrieknutých sugestívnych otázok naraz vzbudilo vo mne pocit prudkej reakcie

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    To len tak rýchlo píšem. Ja niekedy ani sama neviem či mam SZČO alebo s.r.o. Ale mama PORADU. Tak ma vráti do obrazu.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    evina
    Neurazila, ja som veselý človek, len toľko rýchlo vyrieknutých sugestívnych otázok naraz vzbudilo vo mne pocit prudkej reakcie

    aha, tak ja budem druhýkrát písať pomalšie.

    ahojky

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ivenka
    To len tak rýchlo píšem. Ja niekedy ani sama neviem či mam SZČO alebo s.r.o. Ale mama PORADU. Tak ma vráti do obrazu.
    Ivenka veď tá rýchlosť nepatrila Tebe
    ,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.