Zavrieť

Porady

zálohované obaly a DPH 2008

Prosím o radu.
Študovala som zákon čo sa týka vratných obalov - fliaš a nejak som si nie istá či som to správne pochopila.
Od 1.1.2008 sa zmenil zákon o DPH čo sa týka vratných obalov pre výrobcu nápojov.
Je to správne?:
- od 1.1.2008 mám nárok na odpočet DPH z nových nakúpených fliaš
- celý rok 2008 budem fakturovať fľašu bez DPH (tak ako doteraz) a na konci roku vyhodnotím rozdiel medzi príjmom a výdajom obalov. Tento rozdiel ohodnotím 4 sk (ako cena fľaše) a odvediem - príp.si budem nárokovať DPH
- no a tomuto vôbec nechápem že k 31.12.2007 si mám na základe inventúry nárokovať DPH s fliaš ktoré sú na sklade?

Veľmi ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    ekonom1 Pozri príspevok
    Prosím o radu.
    Študovala som zákon čo sa týka vratných obalov - fliaš a nejak som si nie istá či som to správne pochopila.
    Od 1.1.2008 sa zmenil zákon o DPH čo sa týka vratných obalov pre výrobcu nápojov.
    Je to správne?:
    - od 1.1.2008 mám nárok na odpočet DPH z nových nakúpených fliaš
    - celý rok 2008 budem fakturovať fľašu bez DPH (tak ako doteraz) a na konci roku vyhodnotím rozdiel medzi príjmom a výdajom obalov. Tento rozdiel ohodnotím 4 sk (ako cena fľaše) a odvediem - príp.si budem nárokovať DPH
    - no a tomuto vôbec nechápem že k 31.12.2007 si mám na základe inventúry nárokovať DPH s fliaš ktoré sú na sklade?

    Veľmi ďakujem.
    uvažujete správne o tej inventarizácii Vám hovorí § 85d ods. 2 zákona o DPH. Podľa § 19 os. 10 sa to týka ale len tých ktorý ako prvý uvádzajú obaly na trh

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    A teraz ako si nárokovať, resp. vrátiť dph z fliaš.
    Napr. stav 10000+príjem 10000-výdaj5000=15000 fliaš.
    Logicky by som si mala nárokovať DPH 5000x4x19%=3800,-Sk DPH.
    Lenže v nákupe mám a nové fľaše kde som si nárokovala DPH.
    Mám si zistiť koľko som si DPH nárokovala a odpočítať to z môjho nároku k 31.12.2008?
    Ďakujem.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    K tejto problematike prikladám Metodický pokyn DR SR.

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    Prosím vás a ako to zaúčtujem.
    Vystavím doklad o použití a voči čomu dám 343 ?????
    Ďakujem.
    Naštudovala som v zákone o účtovníctve v §52 ods.8 že by som mala použiť účty 548,648.
    Lenže mne nejak logicky ide obstarávací účet 112 - aj predtým bola cena DPH v cene fľaše a bola na 112.

    Poraďte prosím...
    Ďakujem ešte raz.
    Naposledy upravil ekonom1 : 10.02.09 at 12:13 Dôvod: doplnenie

    Siaad je offline (nepripojený) Siaad

    Siaad
    Dobrý deň... študovala som si Metodický pokyn DRSR k uplatňovaniu dane pri zálohovaných obaloch... mám tu takýto problémik... Nie som prvá, ktorá uvádzam zálohované obaly na trh, to znamená že mi nevzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 10 zákona o DPH... zároveň sa však v § 50 uvádza, že každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH...
    Spoločnosť používa pri odpočítaní DPH koeficient, no nie je prvá ktorá uvádza na trh zálohované obaly, to znamená že jej nevzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov, zároveň však podľa § 50 musí uvádzať príjem zo zálohovaných obalov do koeficientu... Je to takto??? Vie mi niekto pomôcť??? ďakujem

    Siaad je offline (nepripojený) Siaad

    Siaad
    Mám tu ešte jeden problém... Vratné flaše - vstupujú do koeficientu... Vratné flaše, ktoré predajňe predajú sú v mínuse, pretože vratné flaše predávame a potom ich ľudia vrátia naspať, pričom máme viac vrátených fliaš ako predaných...
    ----------------------------------------------------
    Príklad:
    Predaj vratných fliaš je - 25 000,- Sk
    Výnosy(príjmy) bez dane spolu sú 10 000 000,- Sk

    Výpočet Koeficientu: 10 000 000
    ---------------------- = 0,9975
    10 000 000 - 25 000

    Takto by to malo byť správne??? Alebo namiesto tých - 25 000 by mala byť 0 ????

    Dakujem za pomoc....

    zálohované obaly a DPH 2008

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.