Zavrieť

Porady

Daň z príjmu kúpených a dedených pozemkov súčasne

V rámci scelenia pôdy z dedičstva otec skúpil od bratov pôdu. Pred polrokom za cca 100,-Sk za m2 a nedávno už za 110,-Sk za m2. Vlastnil ešte časť aj z toho čo zdedil on sám už asi desať rokov dozadu. Teraz chcem všetky tri časti kúpiť a previesť na svoje meno po dohode s otcom za nákupnú cenu ale neviem za akú kúpnu cenu to mám dať do zmluvy keďže časť bola za 100,-Sk, druhá za 110,-Sk a ešte navyše odpredáva aj svoju časť z dedičstva. A bol by som nerád keby otca nakoniec daňováci naháňali, že nezaplatil daň z príjmu. Mám do zmluvy rozpísať, že istú pôdu kupujem za jednu cenu a tú istú parcelu už za inú cenu ? A tú jeho pôvodnú z dedičstva je jedno za koľko /ale bude tiež za 100,-Sk/. Chcem sa práve vyhnúť zaplateniu dane keďže sa to odpredáva reálne za nákupné ceny. Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    to čo vlastnil viac ako 5 rokov je podľa § 9 ods. 1 písm. b) oslobodené od dane z príjmov. Takže tam je jedno aká cena sa určí...
    Ja osobne by som si to rozdelil na predaj pozemkov oslobodených od dane a tie čo zdaneniu podliehajú...t.j. tie kde vlastníctvo je menej ako 5 rokov.
    Pri tých čo obstaral kúpou je daňový výdavok obstarávacia cena za ktorú ich Váš otec kúpil. To znamená že ak dáte rovnakú cenu daňový základ bude 0 a Váš otec nebude platiť žiadnu daň..
    daňové priznanie však bude musieť podať lebo dosiahol zdaniteľný príjem podľa § 8. Ešte je dôležité či celkový príjem otca presiahol 50% nezdaniteľnej čiastky čo je pre rok 2008 49248 Sk (ak neprekročil túto hranicu potom nemusí podávať ani daňové priznanie, záleží či má príjmy zo závislej, či podnikateľskej činnosti a samozrejme sa do toho zahrnie aj príjem z predaja pozemokov, ktoré nie sú oslobodené od dane z príjmov)

    Daň z príjmu kúpených a dedených pozemkov súčasne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.