Zavrieť

Porady

pokuta za oneskorené predloženie prehľadov ozrazenej dane zo ZĆ

Správca dane vydal rozhodnoutie v zmysle §35 ods.6 z.č.511/1992 Zb.o uložení pokuty za neskoré podanie prehľadu o zrazených preddavkoch na daň zo zav. činn. za obdobie IV. štvrťrok 2003 dňa 20.10.2008.
Nedodržaná lehota o 2 dni pričom dań bola odvedená v správnej výške a načas.

Aký je Váš názor na podanie odvolania proti rozhodnutiu z dôvodu porušenia zákona zo strany správcu dane

1/ rozhodnutie je vydané v rozpore s § 30 a z.č. 511/1992 Zb. v platnom znení, ktoré pojednáva o lehotách a opatreniach správcu dane ,proti nečinnosti. . Podľa tohoto ustanovenia má správca dane v jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených daňovým subjektom, vydať rozhodnutie alebo vykonať iné opatrenie ustanovené týmto zákonom bezodkladne, teda nie po takmer piatich rokoch.
2/správca dane - tým ,že vydal pokutu v sume 2000,- Sk bez prepočtu na euro podľa konverzného kurzu , porušil §2 písmeno i - zákona 659/2007 Z.z. o zavedení meny euro a duálnom zobrazovaní platnom od 24.8.2008.

Som si vedomí , že vyhláška MF SR 75/2008 Z.z. podľa § 1 a §6 ukladá povinnosť správcovi dane povinnosť vyčísliť prípadnú pokutu v eurách až od. 1.1.2009 - Ale mam názor , že táto vyhláška minimálne v týchto ustanoveniach je v rozpore so generálnym zákonom č.659/2007 Z.z.
a teda dané rozhodnutie je právne napadnuteľné. Nehovoriac ,že je vydané v rozpore s dobrými mravmi ,(po piatich rokoch). - Teda aj v rozpore s antidiskriminačným zákonom ? č.365/2004 Z.z.? A ak by sme išli ďalej tak v podľa bodu 1/ môjho príspevku aj v rozpore so zákonom
č. 460/1992 Zb. -(Ústava) - kde sme si všetci rovní ?

Výber relevant
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    osobne si myslím že neuspejete aj keď by som Vám to prial pretože táto skostnatelá štátna správa je hrozná a hlavne proti ľuďom (česť výnimkám)...takže osobne by som to skúsil ale nedával by som veľké šance pretože ak aj mali uviesť EUR (čo si nemyslím, pretože v generálnom zákone sú vyňaté práve takéto veci v § 18 ods. 7) je v zákone ustanovená lehota, ktorá platila aj v roku 2003 a to že sankciu je možné uložiť do piatich rokov o konca roka, za ktoré vznikla povinnosť podať DP,hlásenia atď...
    hm a nečinnosť nooo každopádne na to budú tiež vedieť dať odpoveď...ale ako vravím bol by som rád ak by to vyšlo...môžte nás informovať

    lupos je offline (nepripojený) lupos

    lupos
    Zdá sa , že §18 ods. 7 by ma asi dostal na lopatky v súvislosti
    s bodom 2 môjho príspevku - uznávam

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    CCa pred rokom si založil túto tému...možno misomiso, ktorý písal o odvolaní má už svoje skúsenosti...

    http://www.porada.sk/t65926-p4-pokut...ne-zo-zae.html

    ináč súhlasím s Vladimírom

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Teraz len trocha na odľahčenie. Chyba je podľa mojej mienky samozrejme v legislatíve, ktorá používa slová typu "bezodkladne" a z viacerých významov toho slova si možno DÚ vybral "neočakávane"
    http://slovnik.dovrecka.sk/vyhladavanie/bezodkladne

    O nečinnosti DÚ by zrejme mohol rozhodnúť iba súd, len neviem, či by nenasledovala sťažnosť za nečinnosť súdu...
    To je bohužiaľ fakt, s ktorým síce treba bojovať....šťastie praje odvážnym, len si treba zvážiť, či máte na to dosť síl a právnej podpory

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Teraz rozmýšľam, či aj náš DU by mohol dávať pokuty za rok 2003, ak vydal svoje usmernenie /mrzí ma, že si teraz neviem spomenúť, ako to bolo nazvané a kedy to presne bolo, ale asi 3 roky nazad/, že bude pokutovať nepodané prehľady od určitého termínu.
    Neviem, či mi rozumiete, ale bolo asi takto:
    DU XY oznamuje daňovým subjektom, že od ..... bude za nepodanie Prehľadu.. udeľovať pokutu vo výške 2000,--.
    Bolo to vylepené na daňovom úrade a uverejnené v miestnej tlači a miestnej TV.
    Tak si myslím, že pokuty pred uvedeným dátumom by dávať nemali. Čo vy na to?

    Aca3 je offline (nepripojený) Aca3

    pomáham ľuďom vyznať sa v zákonoch ...viac Aca3
    Mám na túto tému svoj názor.
    Spracúvam mzdy viacerým firmám. U jednej fyzickej osoby sme mali také šťastie, že správkyňa bola taká aktívna, že skutočne za 1.q roku 2004 za oneskorené podanie prehľadu prišla pokuta asi v niekedy v júli 2005.
    Potom dlho - dlho nič, všetci ostatní správcovia na rôznych DÚ v Bratislave spali na vavrínoch a v tomto období, keď majú nariadenie urýchlene kontrolovať oneskorené podania a ešte stihnúť päťročný termín na uloženie pokuty, tak sa vrece roztrhlo a postupne chodia všetkým subjektom pokuty.
    Nestálo by za to podať na ústavný súd námietku voči takému konaniu štátnej správy?

    jalenka je offline (nepripojený) jalenka

    jalenka
    prosím ako mám zaučtovať oneskorené predloženie prehľadu o zrazenej dani zoZČ v PU ( za r,2003 2000 SK)
    545/342?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jalenka Pozri príspevok
    prosím ako mám zaučtovať oneskorené predloženie prehľadu o zrazenej dani zoZČ v PU ( za r,2003 2000 SK)
    545/342?
    545/379.

    jalenka je offline (nepripojený) jalenka

    jalenka
    ďakujem za odpoveď.Ešte chcem poprosiť, ako zaučtovať: Za rok 2005 nám sociálna poisťovňa našla nedoplatok na zaplatení 259 Sk. Ď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jalenka Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď.Ešte chcem poprosiť, ako zaučtovať: Za rok 2005 nám sociálna poisťovňa našla nedoplatok na zaplatení 259 Sk. Ď.
    Rovnako ako u dane, 545/379.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.