Zavrieť

Porady

Nákup vitamínov

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť či pri nákupe vitamínov pre zamestnancov, si mám uplatniť DPH al. nie? Poprípade, kde by som si mohla o tom nájsť pár viet..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katpok je offline (nepripojený) katpok

    katpok
    Ďakujem, a viete mi aj poradiť v akom zákone si to nájdem? Mám záujem vedieť o tom viac.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    katpok Pozri príspevok
    Ďakujem, a viete mi aj poradiť v akom zákone si to nájdem? Mám záujem vedieť o tom viac.
    zákon 222/2004 Zz.
    človiečik Vladimír Ozimý
    zazu11 Pozri príspevok
    aj mňa to celkom zaujíma - konkrétnejšie by sa dalo?...§?
    myslíte akože § kde je napísané že pri vitamínoch poskytnutých zamestnancom nie je nárok na odpočítanie DPH. Taký § nenájdete. Vy ako platiteľ DPH musíte posúdiť nárok na odpočítanie dane podľa § 49 a následne § 50-54.
    Základné pravidlo hovorí že ja ako platiteľ príjmem služby alebo tovary na dodávku svojich služieb alebo tovarov ako platiteľ, t.j. na účely podnikania pričom nárok mi vznikne len pri takých dodávkach, ktoré som povinný podľa tohto zákona zaťažiť daňou na výstupe
    Vitamíny pre zamestnancov je určitý druh sociálnej politiky zamesnávateľ (väčšinou ide o vyplatenie zo sociálneho fondu) avšak nepríjmem ja ako platiteľ tieto vitamíny aby som mohol dodať nejakú službu alebo tovar...skrátka nie som povinný k takémuto úkonu na účely svojho podnikania...preto mi nevzniká nárok na odpočítanie DPH.
    Vyplýva to z ustanovenia § 49 ods. 5 ale ak by sme akokoľvek sa tvárili že to chcem si uplatniť (čo by nebolo správne ale abstrahujem) tak § 8 ods. 3 mi hovorí že ak dodám bezodplatne tovar zamestnancovi na osobnú spotrebu považuje sa to za dodanie za protihodnotu a musel by som odviesť DPH na výstupe...takže dôjdem vždy k rovnakému efektu (to len na ukážku, týmto spôsobom by som nepostupoval, pretože nevzniká nárok na odpočítanie DPH hneď na začiatku)

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    a uplatnenie DPH z liekov /septonex , paralen, calcium, naplast, vata, teplomer/ - doplnenie lekarničky v dielni pre zamestnancov - mam narok na odpočet ?
    doteraz som DPH uplatnovala - dúfam, že správne

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jeso Pozri príspevok
    a uplatnenie DPH z liekov /septonex , paralen, calcium, naplast, vata, teplomer/ - doplnenie lekarničky v dielni pre zamestnancov - mam narok na odpočet ?
    doteraz som DPH uplatnovala - dúfam, že správne
    Áno, z liekov do lekárničky áno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.