Zavrieť

Porady

ZOSTATOK V SKK POKLADNI K 31.12.2008

Mám problém.
Účtujem PÚ firmám, v ktorých k 31.12.2008 zostane vyššia hotovosti v SKK na pokladni. Účtovný stav nezodpovedá realite, lebo s financiami hospodári jedný spoločník/konateľ. Viem, že tieto prostriedky nebudú nikdy zmenené na EURO. Čo by ste robili? Ide o vyššiu sumu, lebo ZI bolo splatené do pokladne a nie je to 100.000 SKK, ale rádovo viac - napr. u firiem, čo vykonávajú prepravu a musia splniť finančnú spôsobilosť.
Usporiadat
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
jaja99 Pozri príspevok
Mám problém.
Účtujem PÚ firmám, v ktorých k 31.12.2008 zostane vyššia hotovosti v SKK na pokladni. Účtovný stav nezodpovedá realite, lebo s financiami hospodári jedný spoločník/konateľ. Viem, že tieto prostriedky nebudú nikdy zmenené na EURO. Čo by ste robili? Ide o vyššiu sumu, lebo ZI bolo splatené do pokladne a nie je to 100.000 SKK, ale rádovo viac - napr. u firiem, čo vykonávajú prepravu a musia splniť finančnú spôsobilosť.
Vidím že nie som sama... koho toto máta...... Uvažujem nad poskytnutím krátkodobej pôžičky spoločníkovi koncom roka (v SKK) a jej vrátenie po Novom roku (v EUR)...... Tiež by som uvítala názory...
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Presne takto som uvažovala aj ja. Poskytnúť krátkodobú pôžičku spoločníkovi koncom decembra v SKK, ktorú vráti v januári v EUR.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Je nás takých viac, ako vidím, čo akože majú u klientov vééééľku hotovosť v pokladni a tiež sa chystám urobiť to tak ako je vyššie uvedené.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Halóóó...pozor ETIKETA.

A ešte. Čo má účtovník s fiktívnym zostatkom? Prečo riešiť maslo iného? Veď existujú iné možnosti, najlepšie tie, ktoré kopírujú skutočnosti, ktoré nastali, napr. že manko v pokladni by sa malo zosobniť. Ale o tom, že niečo nie je v poriadku by mal vedieť a rozhodnúť ten, kto za to zodpovedá.

Budeme mať málo starostí s prechodom na euro? Legitímnych?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Aljok Pozri príspevok
Presne takto som uvažovala aj ja. Poskytnúť krátkodobú pôžičku spoločníkovi koncom decembra v SKK ...
Chýbajú peniaze, niekto ich vzal ... účtovná jednotka má pohľadávku.

Aljok Pozri príspevok
...ktorú vráti v januári v EUR.
Ak vráti. Ak nie, ostáva reálna pohľadávka. V eurách.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Konečný výsledok teda je, že sa tým vôbec nič nevyrieši. Informovala by som o tom konateľa, nech sa nad tým zamyslí, a podá vysvetlenie alebo návod na riešenie - prípadne zosobniť v podobe pôžičky, ktorú ak nebude vedieť splatiť, tak sa budú úročiť v daňovom priznaní.... takto to robím u jedného klienta - možno ho raz napadne, že tie peniaze si nemôže zobrať len tak ....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Orsz Pozri príspevok
Konečný výsledok teda je, že sa tým vôbec nič nevyrieši.
Presne tak. Prechod na euro chápem aj ako možnosť vyčistiť, čo treba. Viem, že to nebude znieť rovnako príjemne každým ušiam. Ale nie je to len o tom brať, resp. kumulovať problém, ale aj o tom problém riešiť.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Aljok Pozri príspevok
.... Poskytnúť krátkodobú pôžičku spoločníkovi koncom decembra v SKK, ktorú vráti v januári v EUR.
... prečo až koncom decembra (nebude to okaté?) Mohlo sa takto účtovať
hneď, resp. urobiť to skôr. Je totiž veľmi divné každý týždeň účtovať o výbere napr. 50.000 z bankového účtu ako dotáciu pokladne, keď je v nej zostatok 1,2 miliona... Lenže ťažko sa to vysvetluje...
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Orsz Pozri príspevok
Konečný výsledok teda je, že sa tým vôbec nič nevyrieši.
...
Noo vyrieši sa tým prevod hotovosti na EUR... ...(bez potreby doloženia dokladu o zámene)... na margo ostatného - nezúčastňujem sa fyzickej inventarizácie pokladne a ani s hotovosťou neprichádzam do styku. Ak má doloženú súpisku a odsúhlasený stav, nejedná sa o fiktívny stav... a je všetko oky......jemnejšie sa vyjadriť neviem...

P.S...ja viem, truhlík svoju guľu nabaluje ďalej... ale čo ja s tým?
Naposledy upravil Ajuška : 06.11.08 at 16:13 Dôvod: doplnenie p.s.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ajuška Pozri príspevok
P.S...ja viem, truhlík svoju guľu nabaluje ďalej... ale čo ja s tým?
Len prečo truhlíka robia z účtovníkov? Však máme konečne možnosť stať sa Ferdom
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Jana Acsová Pozri príspevok
Len prečo truhlíka robia z účtovníkov? Však máme konečne možnosť stať sa Ferdom
Lebo som ho porodila... vychovala...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ajuška Pozri príspevok
Lebo som ho porodila... vychovala...
Ta moj povedal. Šicko budem robiť, len to čo Ty NIKDY
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jana Acsová Pozri príspevok
Ta moj povedal. Šicko budem robiť, len to čo Ty NIKDY

0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Stefan2005 Pozri príspevok
... prečo až koncom decembra (nebude to okaté?) Mohlo sa takto účtovať
hneď, resp. urobiť to skôr. Je totiž veľmi divné každý týždeň účtovať o výbere napr. 50.000 z bankového účtu ako dotáciu pokladne, keď je v nej zostatok 1,2 miliona... Lenže ťažko sa to vysvetluje...
Neviem z čoho si vyčítal zostatok 1,2 milióna, ale v mojom príspevku to určite nebolo.

Pozor, ja som myslela klasický normálny zostatok v pokladni SKK (žiadne horibilné sumy), na ktorý nebude mať konateľ doklad o výmene za EUR. Len rozmýšľam dopredu, lebo mi nechcite tvrdiť, že každý jeden konateľ - jediný spoločník Vám poslušne v januári nakluše s dokladom z banky na ktorom bude zamenená presná suma zostatku pokladne z 31.12.2008 za EUR.
Naposledy upravil Aljok : 06.11.08 at 17:29
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Jana Acsová Pozri príspevok
Chýbajú peniaze, niekto ich vzal ... účtovná jednotka má pohľadávku.

Ak vráti. Ak nie, ostáva reálna pohľadávka. V eurách.
Nie nechýbajú peniaze, ale čo ak bude chýbať doklad o výmene SKK za EUR, alebo mi prinesie doklad na inú sumu než aký je KS k 31.12.2008.
To že zostane reálna pohľadávka v EUR tento problém rieši.
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

uvazujem podobne.vyriesim to pozickou, ktoru potom konatel splati zac.roka 2009. a myslim ze bude vela takych firiem, co to budu takto riesit, ved len ked si zoberiete uz pri zakladani s.r.o. malokto ozaj v reale zlozi zakladne imanie do pokladne 200000 a pod.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
http://www.porada.sk/821994-post80.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Aljok Pozri príspevok
Nie nechýbajú peniaze, ale čo ak bude chýbať doklad o výmene SKK za EUR, alebo mi prinesie doklad na inú sumu než aký je KS k 31.12.2008.
V účtovníctve by sme mali mať dokladované účtovné prípady a o tých účtovať. Aj zostatok SKK môže ostať. Výmena bankoviek v NBS je bez časového obmedzenia, preto aj reálny zostatok v SKK nie je vylúčený. A ak sú peniaze reálne, nepredpokladám, že bude problém s ich stiahnutím z obehu. Účtovníkom by som odporučila upozorniť na skutočnosť, že najlepšie je, keď účtovné prípady budú dokladované tak, aby nadväzovali na účtovné zostatky, aby si spoločníci nezamieňali naraz súkromné aj "služobné" peniaze a podobne. Koniec koncov, v rámci duálneho obehu je možné ešte platiť slovenskými korunami. Ale všetko si pýta doklad ... dokladovanie účtovných operácií vylúči pochybnosti. Na druhej strane pri duálnom obehu nebude doklad o obstaraní eura, ktoré bude výdavkom pri platbe. Všetko bude o evidencii a inventarizácii, ktoré nebudú v čase prechodu na euro štandardné, ale budú mať svoje osobitosti.

Aljok Pozri príspevok
To že zostane reálna pohľadávka v EUR tento problém rieši.
Áno, tieto prípady sú reálne a možné.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
emula1 Pozri príspevok
uvazujem podobne.vyriesim to pozickou, ktoru potom konatel splati zac.roka 2009. a myslim ze bude vela takych firiem, co to budu takto riesit, ved len ked si zoberiete uz pri zakladani s.r.o. malokto ozaj v reale zlozi zakladne imanie do pokladne 200000 a pod.
Potom niekto podvádza. Napríklad ten, kto prehlási splatenie imania. Preto je riešenie tohto prípadu na Porade v rozpore s Etiketou. Opäť.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Jana Acsová Pozri príspevok
... Aj zostatok SKK môže ostať. Výmena bankoviek v NBS je bez časového obmedzenia, preto aj reálny zostatok v SKK nie je vylúčený...
Sa priznávam, že tieto súvislosti mi akosi unikli......

Jana Acsová Pozri príspevok
... Koniec koncov, v rámci duálneho obehu je možné ešte platiť slovenskými korunami. Ale všetko si pýta doklad ... dokladovanie účtovných operácií vylúči pochybnosti. Na druhej strane pri duálnom obehu nebude doklad o obstaraní eura, ktoré bude výdavkom pri platbe. Všetko bude o evidencii a inventarizácii, ktoré nebudú v čase prechodu na euro štandardné, ale budú mať svoje osobitosti.
Bude to veselšie než si dokážem (-e) predstaviť......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať