Zavrieť

Porady

Dodanie materialu zo zahranicia.

Dobry den,

viem ze tato tema je tu rozoberana vo viacerych prispevkov ale ja by som potrebovala ucelenu odpoved a hlavne rychlu:
Chcela by som vediet, ci postupujem spravne pri zapise faktur k materialu zo zahranicia. Konkretne: Datum vystavenia fa z CR je 22.11.2008 a uvedena fa je zaroven dodacim listom a dosla 24.11.2008 pribalena k materialu. Prijem na sklad urobim 24.11.2008 kurzom z 24.11.2008 a teraz neviem ci to robim spravne: do uct dam Datum vystavenia 22.11.2008, datum zaradenia 24.11.2008, datum zauctovania 24.11.2008 a datum DPH 22.11.2008, co znamena, ze do DPH na samozdanenie davam inu sumu ako mam na sklade a v uct.. Je to spravne_
V zakone sa pise totiz ze ak je fa v zahr. vystavena pred zacatim odosielania tovaru tak sa datum vystavenia neberie ako datum danovej povinnosti ale ta zavisi od fyzickeho pohybu tovaru, ale ja mam fa vystavene v podstate vtedy ked su aj odoslane spolu s materialom, takze preto beriem den vystavenia fa ako den danovej povinnosti.
A inac robim to takto cely rok, je to velky problem z hladiska danovej kontroly ak to nemam dobre? Je nutne opravovat to spätne a podavat dodatocne DP, ked ide o samozdanenie?
Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Janinka Pozri príspevok
    Dobry den,

    viem ze tato tema je tu rozoberana vo viacerych prispevkov ale ja by som potrebovala ucelenu odpoved a hlavne rychlu:
    Chcela by som vediet, ci postupujem spravne pri zapise faktur k materialu zo zahranicia. Konkretne: Datum vystavenia fa z CR je 22.11.2008 a uvedena fa je zaroven dodacim listom a dosla 24.11.2008 pribalena k materialu. Prijem na sklad urobim 24.11.2008 kurzom z 24.11.2008 a teraz neviem ci to robim spravne: do uct dam Datum vystavenia 22.11.2008, datum zaradenia 24.11.2008, datum zauctovania 24.11.2008 a datum DPH 22.11.2008, co znamena, ze do DPH na samozdanenie davam inu sumu ako mam na sklade a v uct.. Je to spravne_
    V zakone sa pise totiz ze ak je fa v zahr. vystavena pred zacatim odosielania tovaru tak sa datum vystavenia neberie ako datum danovej povinnosti ale ta zavisi od fyzickeho pohybu tovaru, ale ja mam fa vystavene v podstate vtedy ked su aj odoslane spolu s materialom, takze preto beriem den vystavenia fa ako den danovej povinnosti.
    A inac robim to takto cely rok, je to velky problem z hladiska danovej kontroly ak to nemam dobre? Je nutne opravovat to spätne a podavat dodatocne DP, ked ide o samozdanenie?
    Dakujem pekne.
    Z pohľadu DPH nemusí byť kurz rovnaký ako na účely účtovníctva, takže nad tým sa netrápte.
    Z toho čo píšete z pohľadu DPH postupujete správne, z pohľadu účtovníctva ak dávate kurz kedy ste prijali materiál na sklad odporúčam si to zadefinovať do účtovnej smernice, pretože v účtovníctve máme použiť kurz zo dňa, kedy vznikol účtovný prípad. Ten máme zadefinovaný v § 2 ako deň kedy došlo k splneniu dodávky...bližšie info k tomu nie je...takže ak považujete za deň splnenia dodávky deň prijatia materiálu na sklad potom postupujete aj z účtovného hľadiska správne a je to v poriadku. Pamätajte si DPH a účtovníctvo nemá spolu nič....to znamená, že na účely zaúčtovania základu dane ako materiálu použijete účtovný kurz na účely DPH zaúčtujete dph ktorú vypočítate na základe zákona o DPH.

    Janinka je offline (nepripojený) Janinka

    Janinka
    ... no ono s tym datumom dodania a prepoctom nemam cely rok spravne, donedavna som prepocitala do uctovnictva tiez datumom vystavenia faktury, nakolko chodi naraz s materialom, takze teraz neviem, ci to mam opravovat alebo nechat tak a dat to do internej smernice, ktoru sme doteraz vobec nemali alebo prepisat sumy faktur podla kurzov zo dna, kedy boli fa prijimane na sklad. Dakujem

    Janinka je offline (nepripojený) Janinka

    Janinka
    Haloo nikto mi uz neodpovie?

    A este sa mi vyskytla takato otazocka. Material mi chodi s dod. listom v Eurach a ja ho prijimam na sklad podla kurzu v dany den ked dojde, ale faktura mi chodi za tento mat az koncom kazdeho mesiaca a v Skk. Takze logicky mi nebudu sediet prijemky a faktury. Co s tym robit? Dakujem

    Janinka je offline (nepripojený) Janinka

    Janinka
    Prosim poradte mi este aj na predosle otazky, dost sa tym trapim.

    A este mam dalsiu, jeden z dodavatelov nahradnych dielovnam na zaciatku kazdeho mesiaca posle kurz k CZK, ktorym mame preratava ceny materialu a takto ich spatne uctovat na zarucne opravy ktore vykoname. Ale mozem ja tento kurz pouzit do uct? Mozem nim preratavat fa? DPH davam dnom vystavenia fa.

    Dakujem.

    Dodanie materialu zo zahranicia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.