Zavrieť

Porady

Dotácia z EU - účtovanie

Ahoj kolegovia... mám vec, s ktorou neviem čo a ako... z eurofondov sme žiadali dotáciu na nákup popisovacieho laserového zariadenia v hodnote 1. 173.030,- Sk.. Peniaze nám schválili ale dostaneme ich až v 02/09 /dúfam/. Laser sme museli zaplatiť zo svojich peňazí. Dodali nám ho z ČR. Takže neviem :
1. ako zaúčtovať jeho nákup - ako nákup HIM alebo inak, lebo tie peniaze budú ako dotácia refundované avšak v inom zd. období
2. zaúčtovať do výdavkov odpisy ... alebo ako mám vlastne postupovať?
Máte čas mi niekto pomôcť?
Naposledy upravil Niuška : 29.11.08 at 11:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Minna je offline (nepripojený) Minna

    Minna
    Chcela by som sa poradiť:
    SZČO dostal dotáciu z eurofondov na podnikanie na základe vypracovaného podnik.plánu a do 2 rokoch musí vydokladovať jej použitie (určil si, že ju bude čerpať na platby zdravotného a sociálneho poistenia poistenia a na nákup počítača).
    SZČO má malú trafiku, všetky platby realizuje v hotovosti a nemá založený podnikat.účet. Dotácia mu prišla na jeho osobný účet.
    On tvrdí, že dotácia nemusí byť zaúčtovaná v účtovníctve, ale nákup počítača a odvody (uhradené v hotovosti) si už do výdavkov chce dať.
    Prosím vás teda o radu - ja si myslím si, že dotácia v účtovníctve zahrnutá byť musí - a ako má potom vyzerať zaúčtovanie? Príjem dotácie - do pokladne (kedže výpis z účtu nemám) - ako ostaný zdaniteľný príjem alebo ako nezdaniteľná dotácia? a platby poistného cez prevádzkovú réžiu? treba aj v účtovníctve nejako rozlišovať že sú to výdavky hradené z dotácie - ako? stačí napr. analytikou k prevádzkovej réžii?

    Za vaše názory ďakujem.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Účtovanie dotácie nájdeš tu http://www.porada.sk/517315-post8.html
    Celá téma tu http://www.porada.sk/t58189-dotacie-z-uradu-prace.html
    Dotáciu musíš dostať do účtovníctva, inak o nej nevieš účtovať. Preveď ju z BU do pokladne. "Spotrebu" dotácie účtuješ ako zníženie záväzku voči UPSVaR(je to zrejmé aj z priloženého linku) a v PD ako výdavok z POKL alebo BU v druhovom členení poistné.

    Minna je offline (nepripojený) Minna

    Minna
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, už mi je účtovanie jasné, akurát by som sa chcela ešte poradiť: keď SZČO nechce dotáciu priznať v účtovníctve, lebo je neplatiteľ DPH a dotácia by mu zvýšila obrat a po čase by sa musel zaregistrovať ako platiteľ DPH, aké argumenty mám použiť aby som ho presvedčila že to v účtovníctve byť jednoducho musí (aký zákon by tým porušil a pod.)??

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Minna Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, už mi je účtovanie jasné, akurát by som sa chcela ešte poradiť: keď SZČO nechce dotáciu priznať v účtovníctve, lebo je neplatiteľ DPH a dotácia by mu zvýšila obrat a po čase by sa musel zaregistrovať ako platiteľ DPH, aké argumenty mám použiť aby som ho presvedčila že to v účtovníctve byť jednoducho musí (aký zákon by tým porušil a pod.)??
    Ako nechce priznať? Veď to nemá logiku, dotáciu nežiadal pre osobné potreby ale potreby podnikania. Minimálne poruší Zák. o dani z príjmu, o účtovníctve, postupoch účtovania, o službách zamestnanosti, schému pomoci de minimis na podporu zamestnanosti DM č.1/2007.
    Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou uvedených v podnikateľskom zámere a musí byť použitý v období od podpísania dohody do ukončenia záväzku na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.
    Použitie príspevku musí byť preukázateľne a účtovne evidované
    počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.



    Dotácia z EU - účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.