Zavrieť

Porady

Daňové priznanie

Mám viacerých zákazníkov, ktorým musím urobiť DP na daň z motorových vozidiel a tak som začala pomaly už teraz. Zastavil ma však riadok č. 52, ktorý má byť podľa návodu z DR udaný v € a ešte neviem sadzby VUC na daň rok 2009. Pozastavila som sa aj nad týnto prípadom: daň sa vypočítava na celé mesiace, ale mám auto v evidencii s.r.o. 1.1.2008-14.3.2008 a to isté auto v evidencii FO 15.3.-31.12.2008. z toho mi vyplýva, že za mesiac marec bude daň uhradená 2x!!! Dúfam, že uvažujem správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Majkas je offline (nepripojený) Majkas

    Majkas
    No ešte to nemam velmi nastudovane, ale myslim si, ze ideme platit za rok 2008-aspon tí, ktorí nemajú preddavky

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a tá kolonka v EUR bude kvôli tomu, že DMV sa bude platiť, resp. doplácať na základe podaného DP DMV k 31.1.2009.
    Takže použjeme sadzby v Sk prepočítané konverzným kurzom.

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    jdurcek Pozri príspevok
    Ano je to tak !
    Može sa stat že za jeden mesiac budeme platit motorovú daň dva-krát
    ešte som nevidela nové tlačivo, ale v minulosti sa predsa daň z MV, resp. jej alikvotná časť za časť roka prepočítavala na dni.
    bolo to zmenené????

    ROBOTA je offline (nepripojený) ROBOTA

    ROBOTA
    Je mi veľmi ľúto, ale daňové riaditeľstvo nás potešilo zmenou výpočtu - celé mesiace.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ale veď to nie je nič nové, zákon v súčasnom znení platí od 1.12.2007.
    Z jednotlivých ustanovení je to jasné, nepotrebujete ani tlačivo vidieť .
    http://www.porada.sk/581500-post38.html

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Johanka Pozri príspevok
    Ale veď to nie je nič nové, zákon v súčasnom znení platí od 1.12.2007.
    Z jednotlivých ustanovení je to jasné, nepotrebujete ani tlačivo vidieť .
    http://www.porada.sk/581500-post38.html
    Ospravedlňujem sa, ale keď som si nový zákon pozerala,prehliadla som to, ten výcuc je výborný. Chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie týchto dvoch ustanovení:

    (6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

    (7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

    Iruška je offline (nepripojený) Iruška

    Iruška
    Vie niekto vysvetliť par. 89 vznik a zánik daňovej povinnosti z MV Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dńom po dni použitia vozidla na podnikanie. Rozumiem tomu tak, že keď auto prihlásim napr. 15.3. daňová povinnosť vznikne 16.3.ale v dańom priznaní sa dań počíta na mesiace riadok 10 daň počítam od marca alebo od apríla. Prosím vysvetlite mi túto dilemu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Iruška Pozri príspevok
    Vie niekto vysvetliť par. 89 vznik a zánik daňovej povinnosti z MV Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dńom po dni použitia vozidla na podnikanie. Rozumiem tomu tak, že keď auto prihlásim napr. 15.3. daňová povinnosť vznikne 16.3.ale v dańom priznaní sa dań počíta na mesiace riadok 10 daň počítam od marca alebo od apríla. Prosím vysvetlite mi túto dilemu.
    6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Iruška Pozri príspevok
    Vie niekto vysvetliť par. 89 vznik a zánik daňovej povinnosti z MV Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dńom po dni použitia vozidla na podnikanie. Rozumiem tomu tak, že keď auto prihlásim napr. 15.3. daňová povinnosť vznikne 16.3.ale v dańom priznaní sa dań počíta na mesiace riadok 10 daň počítam od marca alebo od apríla. Prosím vysvetlite mi túto dilemu.
    Príklad k § 91 ods.6
    1. Príklad k odseku (6):
    Daňová povinnosť vznikne 15. mája 2008. Následne z dôvodu predaja vozidla v mesiaci október 2008 dôjde k zániku daňovej povinnosti. Celoročná sadzba za vozidlo je 8 000 Sk.
    Ak vznikne daňová povinnosť 15. mája 2008 a zároveň aj zanikne v mesiaci október 2008, t.j. v tom istom zdaňovacom období, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane do 31. januára 2009. Výška pomernej časti sa určí ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie, t.j.:


    8000/12 x 6 mesiacov (za mesiace máj až október) = 3 999,9
    po zaokrúhlení pomerná
    časť dane predstavuje sumu 3 999 Sk.

    Zdroj : pokyn DR SR k dani z MV (celé znenie je v prílohe)

    Iba malá poznámka: aj v pokyne sa prepočítali, termín na podanie DP a vyrovnanie dane je 2.2.2009

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Ten príklad je jasný, ale to je školský príklad.
    Príklad z praxe:
    Mám auto v evidencii od začiatku roka do 12.7.. Pomerná časť je sadzba dane/12*7
    O týždeň kúpim nové auto a zaradím ho do používania a do evidencie 20.7. do konca roka
    Pomerná časť je sadzba dane/12*6
    no a takto vychádza, že zaplatím daň z MV za rok za 13 mesiacov.
    Je to takto alebo sa mýlim

    ROBOTA je offline (nepripojený) ROBOTA

    ROBOTA
    Nemýliš sa. Dnes som bola na DÚ a bolo mi povedané : .... bohužial, ale takto je nový zákon a hotovo. Zaplatíte 2x za jeden mesiac.... Takže zase taký malý odžub zo strany štátu .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Krtko Pozri príspevok
    Ten príklad je jasný, ale to je školský príklad.
    Príklad z praxe:
    Mám auto v evidencii od začiatku roka do 12.7.. Pomerná časť je sadzba dane/12*7
    O týždeň kúpim nové auto a zaradím ho do používania a do evidencie 20.7. do konca roka
    Pomerná časť je sadzba dane/12*6
    no a takto vychádza, že zaplatím daň z MV za rok za 13 mesiacov.
    Je to takto alebo sa mýlim
    Za prvé MV iba za mesiace používania, t.j. 7
    ZA druhé rovnako za mesiace použív. t.j. 6, nezaplatíš za 13 mesiacov za jedno auto.

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    ROBOTA Pozri príspevok
    Nemýliš sa. Dnes som bola na DÚ a bolo mi povedané : .... bohužial, ale takto je nový zákon a hotovo. Zaplatíte 2x za jeden mesiac.... Takže zase taký malý odžub zo strany štátu .


    Takže zasa zostáva na nás, aby sme informovali klientov a optimalizovali ich výdavky.
    Jedna nožnosť je, že jedno auto odhlásia na konci mesiaca a druhé prihlásia na začiatku nového mesiaca. Ak už predsa musia auto odhlásiť skôr a bude to možné zo strany klienta, vzhľadom k výdavkom na prevádzku vozidla, tak to druhé registruje až na začiatku ďalšieho mesiaca.

    ROBOTA je offline (nepripojený) ROBOTA

    ROBOTA
    Tak asi, ak vôbec dajú vedieť o vzniku alebo zániku daňovej povinnosti. Zväčša tieto veci musím riešiť dodatočne.

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Tweety Pozri príspevok
    Za prvé MV iba za mesiace používania, t.j. 7
    ZA druhé rovnako za mesiace použív. t.j. 6, nezaplatíš za 13 mesiacov za jedno auto.
    Áno, ale z pohľadu daňovníka: keď nebude 2 autá používať súčasne celý mesiac, ale v tom mesiaci bude 12 dní požívať jedno auto a desať dní druhé a zaplatiť musí za obe akoby ich používal celý mesiac dve, Takže za rok zaplatí za 13 mesiacov a autá bude používať necelých 12.
    Pre živnostníkov je to oproti minulosti, keď sa prepočítavala daň na dni, posun k vyšším nákladom, teda k horšiemu, pretože im to nič neprináša.
    Určite z pohľadu štátu je to pár koruniek navyše do štátnej kasy

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Krtko Pozri príspevok
    Ten príklad je jasný, ale to je školský príklad.
    Príklad z praxe:
    Mám auto v evidencii od začiatku roka do 12.7.. Pomerná časť je sadzba dane/12*7
    O týždeň kúpim nové auto a zaradím ho do používania a do evidencie 20.7. do konca roka
    Pomerná časť je sadzba dane/12*6
    no a takto vychádza, že zaplatím daň z MV za rok za 13 mesiacov.
    Je to takto alebo sa mýlim
    To nie je školský príklad, je to príklad, ktorý vymysleli na DR SR a je súčasťou pokynu k dani z MV. Ani mne to nie je po vôli , ale budem pri výpočtoch postupovať tak, ako je v pokyne - jedine , že by vyšiel pokyn nový. Ale prečo by to robili, uberať štátnej pokladnici ???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Krtko Pozri príspevok
    Áno, ale z pohľadu daňovníka: keď nebude 2 autá používať súčasne celý mesiac, ale v tom mesiaci bude 12 dní požívať jedno auto a desať dní druhé a zaplatiť musí za obe akoby ich používal celý mesiac dve, Takže za rok zaplatí za 13 mesiacov a autá bude používať necelých 12.
    Pre živnostníkov je to oproti minulosti, keď sa prepočítavala daň na dni, posun k vyšším nákladom, teda k horšiemu, pretože im to nič neprináša.
    Určite z pohľadu štátu je to pár koruniek navyše do štátnej kasy
    No, musíme sa pre roky budúce poučiť a dobre "načasovať" prvé použitie MV na podnikanie a tým aj deň vzniku DP pre daň z MV .

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Pre zaujímavosť:
    Mne napr. DP nevzali, ak mi ho zoberú, bude sa považovať DP za rok 2008 ako nepodané.

    Takže som musela hľadať: par. 90-daňovník je povinný podať DP za ZO do 31.1 po uplnutí tohto ZO

    Hmmm (šikulka)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.