Zavrieť

Porady

DHIM

Je povinné viesť o drobnom investičnom majetku evidenciu?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Len pre doplnenie, pojem investičný sa už nepoužíva už je dlhodobý majetok a závisí ako máte urobené interné smernice. V prípade, že DDHM účtujete priamo do spotreby na účet 501 tak evidencia nie je potrebná, ak ste si ponechali v účtovnej osnove napr. 028 DDHM naďalej, tak evidenciu veďte, prípadne ak máte na 022-analytika drobného majetku. Pri dlhodobom hmotnom majetku DHM je potrebné viesť evidenciu podľa zákona ako bolo uvedené vyššie.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Vediem JU.
    Pýtam sa preto, že ak kúpim napr. stoličku, či to musím evidovať?
    Ale podľa reakcií áno.
    Ďakujem.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Ospravedlňujem sa, že som to skôr neuviedla, ale myslela som, že je to jedno o aké učto ide.
    Naposledy upravil Mickya : 02.07.04 at 08:05

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja aj "DHIM" evidujem v JU, mam evidenciu DHIM, aby sa mi veci nestratili, aby som vedela, co je vo firme, a vedela urobit inventuru
    to je iba evidencia, inac to uctujem ihned do nakladov - stlpec prevadzkova rezia

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Neviem aké máš program.vybavenie,napr.ja mám "podsúbor DHIM",tam si evidujem takýto majetok.Na konci roka ho prikladám k závierke.Ak nemáš niečo také ,tak stačí tabulka v EXELI,kde napíšeš názov majetku,kedy si ho kúpila,cenu za kus- bez DPH,množstvo,a kedy si majetok vyradila a akým spôsobom.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Aj ja evidujem v JÚ tzv. drobný HM, hoci ho účtujem priamo do spotreby. Mám na to interné smernice - o účtovaní takého majteku priamo do spotreby a aj o jeho evidencii.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    A ak sme kúpili PC, mám evidovať napr. kábel za 80 Sk, alebo mám sčítať sumy, kt. sa týkajú PC a tak to zapísať?

    ďakujem

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Ja mám v internej smernici o takomto majetku (ak je jeho obstarávacia cena menej ako 30.000,- a doba použitia viac ako 1 rok) uvedené, že ho evidujem od obstarávacej ceny 500,- Sk a viac.
    A PC zostava má akú obstarávaciu cenu?

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Ťažko povedať akú má cenu, lebo neviem ako mám brať do úvahy skutočnosť, že kúpili sme monitor k starému PC a PC (tú krabicu alebo vežu alebo ako to nazvať) sme kúpili k inému monitoru. Ale ak to rozdelím, tak jeden monitor stál 12000 Sk a PC (je v tom myš a aj nejaké káble, ...) 29000 Sk.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    A tá stará zostava bola ako evidovaná? V podstate ste ju rozdelili a urobili dve zostavy, skladajúce sa z nových a starých súčastí. Teda neviem, ako sa to posudzuje, či nie náhodou ako technické zhodnotenie... Nuž, nová zostava: 12.000+29.000=41.000,- to by sa muselo odpisovať. Ale tomu ste sa chceli zrejme vyhnúť a poskladali ste staré s novým.... Tak teda teraz neviem, hádam poradí niekto iný, ako to posúdiť.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Do tej smernice o účtovaní hmotného majetku s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok a obstarávacou cenou do 30.000,- som napísala odvolanie na príslušné zákony a opatrenie MF SR ( zákon o účtovníctve č. 431/2002, opatrenie MF SR č. 23 856/2002-92 zo dňa 17.decembra.2002), ďalej, o aký druh HM sa presne jedná (od 500,. do 30.000,-), že ho v rámci JÚ zaraďujem okamžite do používania (aby som ho nemusela viesť ako materiál na sklade) a zaúčtujem priamo do spotreby (prevádzková réžia) a a že o takomto majetku mám pomocnú evidenciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.