Zavrieť

Porady

Výpomoc v obchode

Dobrý deň. Som živnostníčka, mám obchod s oblečením. Nemám žiadnych zamestnancov, pracujem sama. Každú sobotu je však namiesto mňa v obchode priateľ. Prosím Vás musím mu dať nejaké splnomocnenie/príp.iný papier na to, aby tam mohol byť. Myslím obsluhovať registračku, prijímať peniaze a pod. ....Ja v soboty tam vôbec nie som.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    adaz Pozri príspevok
    Dobrý deň. Som živnostníčka, mám obchod s oblečením. Nemám žiadnych zamestnancov, pracujem sama. Každú sobotu je však namiesto mňa v obchode priateľ. Prosím Vás musím mu dať nejaké splnomocnenie/príp.iný papier na to, aby tam mohol byť. Myslím obsluhovať registračku, prijímať peniaze a pod. ....Ja v soboty tam vôbec nie som.
    ďakujem
    Mal by byť zamestnaný na kratší pracovný čas, alebo na dohodu...

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Anja111 Pozri príspevok
    Mal by byť zamestnaný na kratší pracovný čas, alebo na dohodu...
    ... alebo nejak inak. Môže to byť posúdené "nelegálna práca" aj keď nedostáva odmenu. Teda aspoň nie v €

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Pozri - je to málo pravdepodobné, ale ...
    Predovšetkým Inšpektorát práce.

    PS: Ja byť na Tvojom mieste, tak urobím "na zastupovanie, na brig. výpomoc" inú zmluvu ako DVP, DoPČ... Mimo zákonník práce. Nebude ho treba prihlasovať kde - kade (najmä ak zamestnávateľom doposiaľ nie si). Ak kontrola bude, vykážeš ju (tú odmenu myslím ) , ak nebude, vyhodíš ju (tú zmluvu )
    Naposledy upravil STRELEC : 09.01.09 at 14:59 Dôvod: PS:

    adaz je offline (nepripojený) adaz

    adaz
    ale ak urobím nejakú dohodu, tým pádom ho budem musieť hlásiť aj na sociálke a odvádzať za neho odvody ? /čiže ako za brigádnika?

    adaz je offline (nepripojený) adaz

    adaz
    OK, ale aj napriek tomu niekde tu na porade som čítala že ak mám brigádnika tak ho musím riadne prihlásiť do sociálnej poisťovne a odvádzať za neho 0,8% a 0,25 % do poisťovne. Čo je na tom pravdy?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    je to plná pravda, ak bola reč o DVP a DoPČ, resp. o dohode o brig. práci študentov. Inak - nie.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Pod týmto príspevkom je téma "príkazná zmluva" . Pozri si ju - môžeš to použiť.

    adaz je offline (nepripojený) adaz

    adaz
    Tak tú príkaznú zmluvu som si pozrela. Ale nemyslím si žeby to bolo to pravé orechové pre mňa. Totiž ja som ju tak trochu pochopila ako zmluvu o dielo. A keď potrebujem od priateľa, aby za mna zaskakoval v obchode kedykoľvek tak to asi nebude jednorázová záležitosť. Najmä netuším aký dohodnutý termín na výkon práce tam môžem napísať. Môže byť neobmedzene? Alebo je to už naozaj hlúposť?

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    STRELEC Pozri príspevok
    Pozri - je to málo pravdepodobné, ale ...
    Predovšetkým Inšpektorát práce.

    PS: Ja byť na Tvojom mieste, tak urobím "na zastupovanie, na brig. výpomoc" inú zmluvu ako DVP, DoPČ... Mimo zákonník práce. Nebude ho treba prihlasovať kde - kade (najmä ak zamestnávateľom doposiaľ nie si). Ak kontrola bude, vykážeš ju (tú odmenu myslím ) , ak nebude, vyhodíš ju (tú zmluvu )
    Neviem,či som to dobre pochopila? Akú dohodu máš na mysli? Tú odmenu si dám do nákladov a tá dohoda bude kryť tú odmenu.
    Tiež riešim prípad, keď na občasné zastupovanie počas PN a dovolenky chcú dať "brigádnika", ale nechcú ho evidovať ako dohodára, lebo by pracoval možno len 4 dní v mesiaci, niekedy viac a inokedy možno vôbec.
    Poradí mi niekto???
    Naposledy upravil nikula : 19.03.09 at 10:54

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.