Zavrieť

Porady

Kúpa podniku, a následný rozpredaj po častiach

Ahojte poraďáci!
Obraciam sa na Vás s otázkou, ktorá je pre mňa zatiaľ nezodpovedaná (nakľko som ešte takýto prípad neriešil).
Takže:
Spoločnosť kúpy podnik v konkurznom konaní (oslobodené plnenie od DPH, ako predaj časti podniku) za účelom neskoršieho rozpredaja. Kúpna cena je vcelku, bez špecifikácie jednotlivých časti. (Podotázka: kúpu účtovať ako nadobudnutie majetku, alebo ako tovar, keď ide o kúpu výlučne pre účely ďalšieho predaja).
Dochádza k predaju po častiach. A to nasledovne: samostatne sa predá technológia (demontuje sa a odvezie sa), samostatne sa predajú budovi a pozemky.

Otázka: Ako určím, čo spadá pod oslobodené plnenie, a čo nie ?

Pri budovách je jasné, ak od kolaudácii prebehlo viac ako 5 rokov je to oslobodené. Sú oslobodené aj pozemky nachádzajúce pod budovami? A čo pozemky, ktoré nie sú zastavané?

Verím, že mi pomôžete, a dúfam, že je to napísané zrozumiteľne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    posuvam...
    človiečik Vladimír Ozimý
    smith Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci!
    Obraciam sa na Vás s otázkou, ktorá je pre mňa zatiaľ nezodpovedaná (nakľko som ešte takýto prípad neriešil).
    Takže:
    Spoločnosť kúpy podnik v konkurznom konaní (oslobodené plnenie od DPH, ako predaj časti podniku) za účelom neskoršieho rozpredaja. Kúpna cena je vcelku, bez špecifikácie jednotlivých časti. (Podotázka: kúpu účtovať ako nadobudnutie majetku, alebo ako tovar, keď ide o kúpu výlučne pre účely ďalšieho predaja).
    Dochádza k predaju po častiach. A to nasledovne: samostatne sa predá technológia (demontuje sa a odvezie sa), samostatne sa predajú budovi a pozemky.

    Otázka: Ako určím, čo spadá pod oslobodené plnenie, a čo nie ?

    Pri budovách je jasné, ak od kolaudácii prebehlo viac ako 5 rokov je to oslobodené. Sú oslobodené aj pozemky nachádzajúce pod budovami? A čo pozemky, ktoré nie sú zastavané?

    Verím, že mi pomôžete, a dúfam, že je to napísané zrozumiteľne.
    Takže Smith pokúsim sa ti dať nejaké to info:

    1. Zaúčtovanie podniku určeného na predaj - riadil by som sa § 17 ods. 9 kde je zadefinované že o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Takže by som postupoval podľa toho akým spôsobom sa pristupuje k jednotlivým majetkom pretože aj tak ich budeš musieť účtovne rozmeniť na drobné a posúdiť jednotlivé majetkové položky.
    2. Pri jednotlivom predaji už posudzuješ z pohľadu DPH jednotlivý tovar ako predávaš a vplyv na zákon o DPH. takže tie budovy pokiaľ spĺňajú podmienky oslobodenie podľa § 38 môžeš (nemusíš) predať bez DPH a takisto pozemky na ktorých stoja (pozemkom na účely DPH sa chápe parcela ktorá je zastavaná). Ostatné pozemky ktoré sú mimo zastavanej plochy musíš posúdiť podľa § 38 ods. 2. Ak pôjde o stavebný pozemok podľa územného plánu obce tak vzdy s DPH ak pôjde o hocijaký iný pozemok tak vždy bez DPH.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Veľmi pekne ďakujem Vladimír.

    Kúpa podniku, a následný rozpredaj po častiach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.