Zavrieť

Porady

Dovoz tovaru z tretieho štátu

Ahojte poraďáci,
chcela by som poprosiť o radu niekoho kto má skúsenosť s dovozom tovaru z tretieho štátu = z mimo EÚ. Mám nasledovný problém: Firma doviezla tovar z Číny. Dopravu mala fakturovanú od slovenského prepravcu (je tam preprava námorná, zvoz,poistenie a preclenie), ale bez DPH - to je v poriadku? Avízo o výške colného dlhu mám z 06/2008. Je tam vyčíslené CLO + DPH. Spoločnosť zaplatila tento celý dlh až v 10/2008. Kedy má spoločnosť nárok na uplatnenie DPH pri vyrubení, alebo až po zaplatení colného dlhu. Čo sa týka cla to predpokladám ide do ceny tovaru, alebo sa mýlim? V ktorých riadkoch DPH priznania sa dáva spomínaná DPH? Clo predpokladám nefiguruje nikde.
Už vopred krásne ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

    Rozalaia
    §49/2/9 zakona o DPH
    "platitel moze odpocitat dan ..... ak je dan zaplatena spravcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru"
    Podla mna mozno uplatnit dan z JCD az po zaplateni.

    Poucenie na vyplnenie tlaciva DPH do 31.12.08
    bod 36 = "riadky 22 a 23 – výška odpočítateľnej dane uvedená podľa sadzieb dane zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru."

    Clo v danovom priznani DPH nefiguruje, ide do ceny tovaru.

    Dovozca postupoval spravne, pozri ci v pate faktury neuviedol konkretny § zo zakona DPH, podla ktoreho sa da zistit, preco DPH na fakture neuviedol.

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    Ahoj,
    ďakujem krásne za pomoc - ani nevieš ako si mi pomohla! V pondelok totiž potrebujem spomínané priznanie podať. DPH som v tom júni neuplatnila - som rada, že správne a teraz som dostala doklad o zaplatení - čo bolo na konci októbra. Vo faktúre prepravcu som našla len "Preprava z tretej krajiny oslobodená od DPH" - presný paragraf tam nie je uvedený. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    ja som tiez mala takuto fakturu ale najprv mi ju slovensky prepravca vystavil s DPH tak som to reklamovala, ze ma byt bez DPH lebo predmetnu DPH z dopravy, pristavnych poplatkov a ostatnych veci som uz zaplatila pri platbe za JCD, pozri si JCD, okrem DPH z tovaru platis aj DPH z vymeraneho cla a prepravnych nakladov, je to v JCD okienko c. 44-osobitné náklady, takze suma v JCD by mala byt zhodna so sumou na fakture, ktoru si obdrzala od prepravcu

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    No ale ja originál JCD v rukách bohužiaľ nemám. Mám len AVÍZO O VÝŠKE COLNÉHO DLHU. Avízo vyhotovil prepravca. Mám tam vyrubené CLO a DPH - s tým, že to treba poukázať na účet štátnej pokladnice. Dúfam, že to bude všetko v poriadku - ešte poprosím firmu - aby mi doniesli aj originál JCD - ja som totiž len externá účtovníčka - takže bližšie info nemám.

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    to bude urcite ok, original JCD ti musia dorucit, od uhrady uz prebehol dost dlhy cas
    a ked ti pride original tak si to overis

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    Myslím si, že áno - prepravca to určite dobre ovláda,keď sa tomu venuje. Len si to musím vyžiadať, aby boli všetky doklady po poriadku ako má byť... o pár rokov - ak bude kontrola sa to bude určite ťažko hľadať a pátrať po tom....... ďakujem za info

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    Doviezli sme tovar z tretieto štátu /mimo EÚ/. DPH sme zaplatili colnému úradu.
    Prosím Vás, v ktorých riadkoch sa v daňovom priznaní k DPH
    platnom v roku 2010 vykazuje daňová povinnosť z dovozu a
    nárok na odpočet zaplatenej dane z dovozu?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Slovenka Pozri príspevok
    Doviezli sme tovar z tretieto štátu /mimo EÚ/. DPH sme zaplatili colnému úradu.
    Prosím Vás, v ktorých riadkoch sa v daňovom priznaní k DPH
    platnom v roku 2010 vykazuje daňová povinnosť z dovozu a
    nárok na odpočet zaplatenej dane z dovozu?
    Daňovú povinnosť pri dovoze ste si splnili voči colnému orgánu. A aj zaplatili. Nezávisle od daňovej povinnosti, ktorú priznávate v daňovom priznaní.
    Vzniká Vám právo na odpočet zaplatenej dane a ten vyznačíte v daňovom priznaní na riadku 20/21, 24/25.

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    Tomu celkom nerozumiem: "nezávisle od daňovej povinnosti,
    ktorú priznávate v daňovom priznaní".
    Treba teda niekde v daňovom priznaní k DPH uviesť aj základ dane pri dovoze a daň z dovozu ako daňovú povinnosť?
    V ktorých riadkoch?

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Základ dane sa pri odpočte DPH do daňového priznania nevpisuje. Pri dovoze nejde o samozdanenie, t.j. DPH na výstupe je DPH zaplatená colnici, len DPH na odpočet sa uvednie v priznaní na hore uvedených riadkoch.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Slovenka Pozri príspevok
    Treba teda niekde v daňovom priznaní k DPH uviesť aj základ dane pri dovoze a daň z dovozu ako daňovú povinnosť?
    V ktorých riadkoch?
    Nie.

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    Naša firma kúpila tovar z USA, prišlo to poštou, pri preclenení sme zaplatili clo, na druhý deň tovar odišiel do Srbska, tovar bol opäť preclievaný. Colnému úradu sme, ale neplatili daň pri dovoze.Je to v poriadku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.