Zavrieť

Porady

Zalozenie zivnosti - manzelka a praca pod touto zivnostou

Dobry den,
mam otazku. Som zamestnany a z viacerych dovodov nechcem zakladat popri mojmu sucastnemu zamestnaniu zivnost na moje meno. S manzelkou sme sa dohodli, ze by sme zivnost zalozili na jej meno (ona je zamestnana tiez) s tym, ze prakticku cinnost (obsah naplne zivnosti) by som zvacsej casti vykonaval vlastne ja. Je takyto postup mozny? Popri zamestnani som sa totiz zacal venovat niekolkym cinnostiam, ktore budu produkovat nejake prijmy (ale nie v takej vyske, aby som koli tomu opustil zamestnanie) a rad by som tuto cinnost zlegalizoval, platil dane, odvody aby som bol jednoducho "cisty" ako sa hovori (vsetky odvody a danova povinnost sa bude vlastne riesit cez manzelkinu zivnost). Tym, ze by som vykonaval tuto cinnost pod zivnostou mojej manzelky nebude to brane ako praca nacierno, pripadne je takyto postup mozny? Nebrania tomu nejake skutocnosti o ktorych neviem? Z cinnosti, ktore budem takto vykonavat bude aj poskytovanie fotografickych sluzieb. Potrebujeme na prevadzku tejto cinnosti registracnu pokladnu?
Dakujem za vase reakcie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Za nelegálnu prácu sa nepovažuje ak ju vykonáva rodinný príslušník zamestnávateľa - SZČO - ktorý je dôchodkovo poistený, čo je tvoj prípad.
    Fa budú na manželkinu živnosť, ak si nebude uplatňovať paušálne výdavky a chcela by si znižovať základ dane na "mzdu" vyplatenú tebe, musí sa zaregistrovať v SP ako zamestnávatel na reg.liste zamestnávatela a teba pred začiatku výkonu práce prihlási ako dohodára. Bude platiť 0,8 % úrazové poistenie a 0,25 = garančné poistenie.
    Keďže máš asi podpísané vyhlásenie u terajšieho zamestnávateľa, príjem z dohody sa zdaňuje 19 %. Treba tiež registráciu zamestnávateľa na daň zo záv.činnosti na DU a štvrťročne posielať prehlady a k 31.3. nasl. roka Hlásenie na DU.
    So "zamestnancom" je dosť papierovania, má to význam len pri vysokých príjmoch, keď sa vedie účtovníctvo a chce si znížiť odvody do poisťovní. Na dani nič neušetríte.

    mavin je offline (nepripojený) mavin

    mavin
    dakujem za odpoved. Znizovat naklady formou, ze by som bol "zamestnany" u manzelky neplanujem. Zamestnany chcem byt iba u zamestnavatela, kde pracujem teraz.
    Napadla ma teraz este jedna otazka. Co v pripade, ze by napriklad firma kde pracujem skrachovala a ja by som ostal bez prace, cize nezamestnany. Mohol by som poberat davky na ktore mam narok, kedze som odvody platil a vykonavat popri tom cinnost pre manzelku? Nebude to v tomto pripade chapane ako praca na cierno?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mavin Pozri príspevok
    dakujem za odpoved. Znizovat naklady formou, ze by som bol "zamestnany" u manzelky neplanujem. Zamestnany chcem byt iba u zamestnavatela, kde pracujem teraz.
    Napadla ma teraz este jedna otazka. Co v pripade, ze by napriklad firma kde pracujem skrachovala a ja by som ostal bez prace, cize nezamestnany. Mohol by som poberat davky na ktore mam narok, kedze som odvody platil a vykonavat popri tom cinnost pre manzelku? Nebude to v tomto pripade chapane ako praca na cierno?
    Aj keby si bol u manželky"zamestnaný" popri evidencii na UP môžeš mať príjem z dohody vo výške 65% platného životného minima.
    Príjem zo živnosti je príjmom manželky, aj keď ho vykonávaš ty a nemal by mať vplyv na výplatu dávok v nezamestnanosti. Myslím, že takto by to mal posudzovať aj úrad práce. Ak by mal ÚP iný názor, to už je otázka pre právnikov.

    Zalozenie zivnosti - manzelka a praca pod touto zivnostou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.