Zavrieť

Porady

mama alebo ja?

Som po 6 rokoch materskej dovolenky už 3 roky nezamestnaná. Rozhodli sme sa s manželom, že otvoríme malý denný bar - čajovňu, kde sa zamestnám na vlastnú živnosť, ale úrad práce nepodporuje túto činnosť z "európskeho fondu".Manžel tiež má živnosť popri zamestnaní.
Je jednoduchšie, ak ma on zamestná, alebo ak si sama otvorím živnosť? Alebo zamestná moju mamu, dôchodkyňu a ja ostanem nezamestnaná a sem-tam /alebo stále/ zaskočím? Nevieme, čo sa nám viac oplatí, nie je to jednoduché rozhodnutie ani kvôli administratíve.
Vlastne čo treba k tomu, aby manžel niekoho na živnosť zamestnal?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    No ja by som nad mamou vôbec nerozmýšľala, z dôvodu nelegálnej práce. Či budeš zamestnaná u manžela a teda budú všetky náklady vrátane Tvojej mzdy resp. aj odvodov jeho, alebo si urobíš živnosť sama, to si asi musíš zvážiť sama. Ak by som sa mala rozhodovať takto ja, asi by som to robila na seba.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    A j aby som sa zase zamestnala u manžela. Netreba vybavovať novú živnosť, odvody môže platiť aj menšie (ak si dá skrátený pracovný úväzok), aj skončiť pracovný pomer je ľahšie ako zrušiť živnosť. Nemá zodpovednosť za ďalšie doklady, ako zamestnanec má nárok na dovolenku aj na stravné... Aspoň pre začiatok. A ďalej by sa uvidelo.
    Zamestnať mamu môže, ale iba ak tam bude naozaj pracovať - viď akcia Vietor. Keďže si nezamestnaná, uvedom si, že sa ti nepočítajú odpracované roky (a ani sa neplatí poistenie do SP) - raz aj ty budeš dôchodkyňa .

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Manžel by nemal zamestnávať manželku. Zo zákonníka práce tento zákaz bol síce vyhodený, ale z dôvodu, že tento zákaz rieši Zákon o rodine. Či môžu byť nejaké problémy pri zamestnávaní manželky manželom neviem. Ale radšej na to upozorňujem.

    Ak je manžel SZČO, manželka môže byť spolupracujúcou osobou a nemusí mať samostatnú živnosť, časť príjmu potom manžel rozdeľuje aj na manželku. Aké sú tam ďalšie súvislosti neviem, nemám s tým skúsenosti. Možno to vie niekto iný.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Janka, spolupracujúca osoba už neexistuje, bola zrušená súčasným zákonom o soc. poistení. A zrušená bola aj z toho dôvodu, že pracovnoprávny vzťah už môže vzniknúť aj medzi manželmi. Mne sa tiež síce také riešenie nepáči, ale akceptujem to.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    neviem či sa mi to len zdá, ale mám dojem že spolupracujúce osoby dávno zrušili, nie? - nieje to odborná rada, ale nevidím dôvod prečo sa nezamestnať v manželovej firme...

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keď zrušili, tak som nič nepovedala. K tomu zamestnávaniu - v dôvodovej správe k zrušeniu §12 ZP (zákaz zamestnávania medzi manželmi) je napísané, že sa to ruší preto, lebo to rieši Zákon o rodine. Ale možno to naozaj nie je problém. Napísala som to sem len preto, aby sa ozvali aj iní, či s tým niekto nemal problém.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    S tým zamestnávaním manželov to je taký začarovaný kruh. Áno dôvodová správa to tak píše, ale na druhej strane spolupracujúca osoba bola zrušená aj z toho dôvodu, že už sa zamestnávať môžu. Napriek tomu, že mne sa takýto spôsob zamestnávania moc nepáči, čo som napísala aj v príspevku vyššie, viem že zatiaľ nikto, kto je takto napr. u manžela zamestnaný, žiadne problémy pri žiadnej kontrole nemal.

    zszitas je offline (nepripojený) zszitas

    zszitas
    Dakujem Vam vsetkym za prispevky, nevedela som, ze je v tom taky chaos. Uz sme o nieco mudrejsi a nejako sa rozhodneme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.