Zavrieť

Porady

Precenenie cennych papierov

JSJP JSJP

JSJP je offline (nepripojený) JSJP

Ahojte,

chcela by som sa Vás opýtať na precenenie cenných papierov. Máme nakúpené cenné papiere určené na obchodovanie, sú zaúčtované na účte 251. Ked ich chcem teraz preceniť k 31.12. podla kurz. lístka burzy cenných papierov, je správne účtovanie tohto precenenia výsledkovov na účet 564, alebo 664. Je toto účtovanie aj daňové?

Dakujem
Usporiadat
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Vidím, že sa tu rozoberajú obchodovateľné cenné papiere, no ja mám opačný prípad, a to podielové cenné papiere a otázočku, či pri vyradených cenných papierov z dôvodu nemajetnosti spoločnosti, v kt. je podstatný vplyv ide o "stratu" daňovú al. nedaňovú? Dávala som dopyt aj na DR, no do dnešného dňa to nemám od nich potvrdené. Môže sa niekto k tomu vyjadriť? Počula som názory, že je takáto transakcia "investovania" daňovým výdavkom v plnej výške, no jedni vravia, že je to jednoznančne nedaňovým výdavkom. A na výpočet základu dane to je dosť podstatný rozdiel.....
0 0
Nellka Nellka

Nellka je offline (nepripojený) Nellka

Nellka Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa spýtať presne na túto tému, lebo v tom mám zmätok, a cenné papiere som ešte neúčtovala.

Prebrala som jednu firmu s.r.o., ktorá vlastní cenné papiere.
V minulom roku bolo k 31.12.09 účtované precenenie CP - výnos 16717 Eur 253/666, následne bola táto suma uvedená v Daňovom priznaní ako odpočítateľná položka na r. 210. Bol tento postup správny? Z vyššie uvedenej odpovede z DRSR.SK by podľa mna nemala byť suma 16717 Eur ako odpočítateľná položka. Ak áno môžte mi povedať na základe čoho by ste to takto zaúčtovali a (ne)zdanili?

A ako mám postupovať v tomto roku, ak mám k 31.12.10 tiež výnos z precenenia 3711 Eur?

Dakujem veľmi pekne za odpovede!


Poprosila by som o odpoveď alebo o Váš názor, je to naozaj súrne. Ďakujem!
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Aj ja by som poprosila o vyjadrenie ekonomov a účtovníkov, ktorí majú skúsenosti s cennými papiermi...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať