Zavrieť

Porady

Je počúvanie hudby v bytovke trestné ?

Chcem sa vám zdôveriť s jedným problémom , ktorý ma už trápy dlhšie. Dúfam že mi pomôžete s týmto mojim problémom ( a neni to len môj problém ).No tak hádam aj začnem opisovať tento problém. Asi tak cca pred 3 rokmi sa do našeho vchodu nasťahovali nový susedia. Spočiatku som si myslel že to budú v pohodičke susedia , no mýlil som sa. No a čo im vadí je silnejšie či miernejšie pustená hudba od susedov. A na jedného aj podali trestné oznamenie ( no či " podali " to neviem , lebo im moc neverím ) a ževraj mu " prišiel " aj list od predsedu bytového družstva. No a druhého suseda napomína keď má troška silnejšie pustenú hudbu mobilom alebo osobne , a iných ktorých nepozná a nahlas si púšťajú hudbu búcha na stenu až kým neprestanú . No aj ja som som mal spočiatku s ním problém ale sme si to vydiskutovali a pre istotu radšej počúvam hudbu cez sluchátka aby som nemal potyčky so zákonom ( ak taký ovšem je ) Preto sa vás pýtam sú nejaké zákony ktoré sankcionujú počúvanie hudby trocha hlasnejšie ??? Ak áno rád si ich pozrem. PS : vadí mu aj hlasnejšie pustení televízor , vŕtanie.
Apropo všetko by to bolo oprávnené ale tá hudba mu vadí cez biely deň. Kebyže po 22:00 nepoviem nič , ani by som to tu nenapísal. Tak prosím poradte mi.
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
blazonko Pozri príspevok
Ako hovorím, žiadny zo susedov sa zatiaľ mne sťažovať neprišiel. Samozrejme, ak by mi niekto prišiel povedať, aby som tú hudbu stíšila, tak by som to urobila. Vždy sa dá nejak dohodnúť. Žiaľ, to je nevýhoda bytoviek. Tak napr. rodičia robili nočnú a susedia prerábali byt. Myslíte si, že niekoho zaujímalo, či sa vyspia alebo nie??

Ak sa nejaké strpčovanie života susedom hlasnou hudbou opakuje pričasto, tak nepoviem. Ale ak sa to stane raz za uhorský rok, tak nevidím dôvod na sťažnosti ani nič podobné.

Ak sa niekto rozhodne bývať v bytovke, musí rátať s tým, že bude počuť susedovu hudbu či televízor a nikto sa ho nepríde opýtať na to, či náhodou nie je po nočnej.
blazonko, myslím si, že ak človek žije v bytovke , mal by dodržiavať určité pravidlá. Nikdy som nebývala v bytovke, ale pri návštevách mojich známych som si prečítala / tuším že sa nemýlim v názve / Domový poriadok. A či sa na mňa nahneváš, alebo nie : ako ja mám vedieť, že keď Ťa upozorním,že si hlučná , budeš reagovať pokojne ? Na čele to predsa napísané nemáš.

PS: veď Ty si vlastne sama uvedomuješ, že rušíš okolie,tak prečo to neporiešiš sama so sebou ? Zaklop si na dvere a s úsmevom sa popros, aby si svoju obľúbenú hudbu nevnucovala iným.
Naposledy upravil Melnick : 02.09.10 at 13:49
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
,, Napr. Je sobota. Pri bytovke mám malú záhradku. Pustím si hudbu tak aby ju bolo počuť aj vonku a idem tam. Čiže podľa vašich názorov si na záhradku hudbu pustiť nemôžem, lebo susedom to vadí a ja mám proste smolu, že bývam až na treťom a keby som stíšila hudbu, tak ju nepočujem.,,


blazonko Za cca 55.- EUR sa da kupit bezdrotove sluchadla s dodsahom aj na tvoju zahradku. Stoji to za konflikt, alebo si chces nieco dokazovat ?

,,Ak sa niekto rozhodne bývať v bytovke, musí rátať s tým, že bude počuť susedovu hudbu či televízor a nikto sa ho nepríde opýtať na to, či náhodou nie je po nočnej.,,

blazonko Neviem ake mas financne moznosti, ale pokial poznam situaciu 99% obyvatelov bytoviek si byt v bytovke volila ako jedinu moznost pre byvanie s nadejou ze ich sudedia budu normalni.
Naposledy upravil felix1 : 02.09.10 at 19:19
2 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Susedov /ci uz v bytovke alebo v rodinnom dome/ nesmies obtazovat nadmernym hlukom, smradom a pod.

Ak to niekto prehana, dava sa podnet na spravcu bytov, pripadne dalej na mestsky urad.

Nemoze vsak byt stazovatel jedina osoba, ktora s tym ma problem - potrebuje svedkov.
Ak je to tak ako pises, nic nevyriesi, lebo nikto iny mu to nepotvrdi.

Ine by bolo, keby vam tam z jedneho bytu niekto stale pustal cely den naplno hudbu.

Susedovi treba jasne povedat, ze ak sa neprestane vyhrazat, zacnete sa na neho stazovat vy - za neodvovodnene buchanie na steny, ktore je tiez obtazovanim.

A ty si nenic usi sluchadlami - staci vecer po 22,00.
nie je to zdrave a byt raz nahluchly kvoli susedovi sa neoplaca.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Možno Ťa svojim názorom nepoteším...myslíš , že je susedom príjemné,ak počujú Tvoju hudbu? Alebo dunenie basov? Prečo sa striktne držíš 22hej hodiny? Vieš, či sa Tvoji susedia nepotrebujú vyspať po nočnej,či nie sú chorí, alebo si chcú v kľude len tak oodýchnuť?
Zažila som takých susedov zopár rokov,ale poviem Ti, bolo to na zošalenie
Nemali sme doma chvílu ticha. Stále sme boli nútení počúvať ich hudbu, televízor sme museli dávať hlasnejšie, aby sme ho počuli,podskakovali nám poháre v policiach ,duneli nám kreslá pod zadkom.
O nejakom kľude,či spánku ani nehovoriac.

Takže,moja rada znie: nehľadaj ochranu v zákonoch,ale buď tolerantný voči druhým.
Skús pozrieť archív Porady. Vieš koľko nešťasných ľudí tu píše o hluku od susedov?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

lenze on nevravi o duneni basov ale o normalnom beznom pocuvani hudby ...co je rozdiel
a vrtat obcas potrebuje kazdy, pokial to robi pocas dna, nemoze nikto namietat ...
0 0
Eddy.RBK Eddy.RBK

Eddy.RBK je offline (nepripojený) Eddy.RBK

no nemá svedkov žiadnych
0 0
Buffy Buffy

Buffy je offline (nepripojený) Buffy

Hej radim vsetkym,nech sa do tohto chalana nenavazaju,poznam ho a viem,ze ti susedia im robia napriek.Eddy to ze si ty myslis,ze das hudbu silno,neznamena,ze je naozaj silno.Skus sa postazovat,staci ziskat nejake dokazy a len podat trestne oznamenie za pokus to stoji.Ved ako som ti raz povedala,staci ked sa niekto tvari,ze sa vyzna v prave a tie slabsie povahy zacnu hned cuvat,poznam to.Vyuzivam to bezne,ked to nejde po dobrotky,tak to musi ist, proste horsie.
A mila arizona,tu nejde o toleranciu k susedom,ako ma on niekoho tolerovat,ked ten dotycny netoleruje jeho,pricom Eddy sa snazil s nimi vychadzat,ale inych ludi proste nezmenis.

P.S.: Permonik mrkni si niekde na nete obcianske pravo,ono to spada pod to,tak snad tam nieco najdes;-) good luck
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Eddy.RBK Pozri príspevok
no nemá svedkov žiadnych
Tu sa nejedná o svedkov, či má alebo nie, v tomto prípade predpokladám, že hudba je púšťaná v takých decibeloch, že ruší suseda i počas bieleho dňa. Susedia si musia vychádzať v ústrety, inak sú problémy. Keď počúvam hudbu snažím sa, aby to nerušilo ostatných bývajúcich susedov, aj za bieleho dňa. Je to predsa spoločné bývanie, o tom to je. V žiadnom spoločnom bývaní v panelákoch, či v bytovkách nemá hlučných susedov nikto zo spolubývajúcich rád. Každý z bývajúcich by mal žiť tak, aby neznepríjemňoval život susedom. Zamysli sa nad tým. To je môj názor.
Naposledy upravil branislavp : 01.02.09 at 03:49
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

[quote=Buffy;935569]Hej radim vsetkym,nech sa do tohto chalana nenavazaju,poznam ho a viem,ze ti susedia im robia napriek.Eddy to ze si ty myslis,ze das hudbu silno,neznamena,ze je naozaj silno.Skus sa postazovat,staci ziskat nejake dokazy a len podat trestne oznamenie za pokus to stoji.Ved ako som ti raz povedala,staci ked sa niekto tvari,ze sa vyzna v prave a tie slabsie povahy zacnu hned cuvat,poznam to.Vyuzivam to bezne,ked to nejde po dobrotky,tak to musi ist, proste horsie.
A mila arizona,tu nejde o toleranciu k susedom,ako ma on niekoho tolerovat,ked ten dotycny netoleruje jeho,pricom Eddy sa snazil s nimi vychadzat,ale inych ludi proste nezmenis.

Pre Buffy:
Takéto rady nevedú k riešeniu dobrých susedských vzťahov, práve naopak, skôr opačne, hľadaj zmierlivejšiu cestu v riešení problému susedských vzťahov, to platí aj vo všeobecnosti.
Naposledy upravil branislavp : 01.02.09 at 04:10
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Dam aj iny pripad, kamarat byval na 4 poschodi, tehlovy cinzacik. Pod nimi nervozna babka, ktorej vadili zvuky krokov, ked rocne dieta zacalo chodit.
Akykolvek pad hracky na zem, dupnutie rocneho dietata, za vsetkym nasledovalo babkine trieskanie na radiator.

Dosledky: dietaa zacalo koktat /zo soku/, kamosi si vycitali roky to, ze to neriesili, lebo ... babka.

Nikto nema pravo obtazovat susedov hlasnou hudbou, nukto vsak nema pravo vymyslat si, ze je obtazovany, ked ostatni najomnici v bytovke rovnaku uroven hlasitosti povazuju za normalnu.

Ak ma niekto taku nizku hladinu tolerancie /ako vyzera aj tento sused/, tak nech sa prestahuje na samotu, kde ho nebude mat co rusit.

Co by takyto sused robil, ak by mal miekto chore, pripadne postihnute dieta, ktore place nahlas a bez priciny hocikedy uprostred noci ....?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Vždy, keď sa dakto začne sťažovať na hlasné púšťanie hudby, objavia sa argumenty s chovaním detí - pretože žiadne iné rozumné argumenty nie sú. Dieťa je dieťa, hrať aj plakať musí. Ale púšťanie hlasnej hudby nie je nevyhnutnosť - je to nevhodné chovanie vôči iným. Tak ať sa ten presťahuje na samotu, a tam si púšta svoje db ako chce. Neberte deti v takých prípadoch za rukojemníkov.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Mám podobnú skúsennosť.
Moji susedia majú asi 20 ročného syna, ktorý keď pusti muziku, tak je to o nervy. Čas od času sa uneho stretne mládež, ktorá to roztočí. Som pomerne tolelrantný, ale po návrate z práce o 18 hodine nemám veľmi náladu na takúto zábavu. Musím uznať, že keď ho upozorním tak uberie Db. Nedávno si prevdepodobne namotovali hojdačku v do stropu pre vnúčatá. Nevadí mi ak tie deti skáču, veď sa musia hrať. To chápem. Keď však začnú skákať na hojdačke, tak mám pocit, že podskauje aj kreslo a zvuková kulysa je taká hlučná, že sa nedá pozerať TV. Myslím si, že v paneláku je to naozaj o toletancii, ktorá je nevyhnutná. Jednoduch si treba uvedomiť, že žijeme pod jednou strechou a nie na samote.
0 0
inga26 inga26

inga26 je offline (nepripojený) inga26

ivka70 Pozri príspevok
Dam aj iny pripad, kamarat byval na 4 poschodi, tehlovy cinzacik. Pod nimi nervozna babka, ktorej vadili zvuky krokov, ked rocne dieta zacalo chodit.
Akykolvek pad hracky na zem, dupnutie rocneho dietata, za vsetkym nasledovalo babkine trieskanie na radiator.

Dosledky: dietaa zacalo koktat /zo soku/, kamosi si vycitali roky to, ze to neriesili, lebo ... babka.

Nikto nema pravo obtazovat susedov hlasnou hudbou, nukto vsak nema pravo vymyslat si, ze je obtazovany, ked ostatni najomnici v bytovke rovnaku uroven hlasitosti povazuju za normalnu.

Ak ma niekto taku nizku hladinu tolerancie /ako vyzera aj tento sused/, tak nech sa prestahuje na samotu, kde ho nebude mat co rusit.

Co by takyto sused robil, ak by mal miekto chore, pripadne postihnute dieta, ktore place nahlas a bez priciny hocikedy uprostred noci ....?
tak mne sa takto bol parkrat stazovat sused zdola, ked dcerku trapil ekzem. viete si predstavit ako sa da rozkazat malemu dietatu ktore vsetko svrbi, skriabe sa do nepricetnosti, ze to nic a ma brat ohlad na suseda. ta jeho hlaska znela : ukludnite si to decko. takmer ma porazilo, ja bezmocna, ze jej nedokazem pomoct, mala sa zvija od bolesti, nervozity a nas sused ma zrejme planoval udat za tyranie dietata.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eddy.RBK Pozri príspevok
no nemá svedkov žiadnych
Buffy Pozri príspevok
Hej radim vsetkym,nech sa do tohto chalana nenavazaju,poznam ho a viem,ze ti susedia im robia napriek.Eddy to ze si ty myslis,ze das hudbu silno,neznamena,ze je naozaj silno.Skus sa postazovat,staci ziskat nejake dokazy a len podat trestne oznamenie za pokus to stoji.Ved ako som ti raz povedala,staci ked sa niekto tvari,ze sa vyzna v prave a tie slabsie povahy zacnu hned cuvat,poznam to.Vyuzivam to bezne,ked to nejde po dobrotky,tak to musi ist, proste horsie.
A mila arizona,tu nejde o toleranciu k susedom,ako ma on niekoho tolerovat,ked ten dotycny netoleruje jeho,pricom Eddy sa snazil s nimi vychadzat,ale inych ludi proste nezmenis.

P.S.: Permonik mrkni si niekde na nete obcianske pravo,ono to spada pod to,tak snad tam nieco najdes;-) good luck

Zhoda náhod, že obaja sú registrovaní jeden deň? A dokonca sa aj poznajú......
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

inga26 Pozri príspevok
tak mne sa takto bol parkrat stazovat sused zdola, ked dcerku trapil ekzem. viete si predstavit ako sa da rozkazat malemu dietatu ktore vsetko svrbi, skriabe sa do nepricetnosti, ze to nic a ma brat ohlad na suseda. ta jeho hlaska znela : ukludnite si to decko. takmer ma porazilo, ja bezmocna, ze jej nedokazem pomoct, mala sa zvija od bolesti, nervozity a nas sused ma zrejme planoval udat za tyranie dietata.
Ekzém nebolí. Svrbieť svrbí. Ale nechápem čo mohla tá mala robiť aby rušila suseda? Plakala? Veď to zvyknú deti či sú úplne zdravé alebo choré. Jednoducho sú to deti. Na svrbenie ekzému pomáha dithiaden. Aj od svrbenia aj tým pádom pomáha liečiť ekzém. Škriabaním si ekzému roznáša. Ale čo sa týka hlasného púšťania hudby asi toľko. Je to obmedzovanie osobnej slobody. U nás sa to riešilo a dohodli sme sa domovom poriadku kde to bude považované za porušovanie domového poriadku. Veď prečo by si človek doma nemal oddýchnuť? Preto je domov domovom. Čo sa týka hlasnej hudby je to veru veľmi narúšajúce. Neuverím nikomu čo by ma presviedčal že mu nevadí hlasná hudba od susedov. Bohužiaľ tolerancia medzi susedmi býva na minimálnej úrovni. Nie každý má pravidelnú pracovnú dobu. Sú ľudia čo robia na zmeny aj v soboty a nedele. Stačí zavýjajúci pes od susedov na nami.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Pôvodne som k tejto teme nechcel reagovať, ale nedá mi. Nerozumiem, prečo takmer všetci neveria zadávateľovi, že hudbu a TV on a jeho susedia nadmerne nahlas nepúšťajú, naopak že oni sú obťažovaní neoprávnenými sťažnosťami. Ja osobne verím, že to tak môže byť. Na pôvodnú otázku, ako sa môže týmto neoprávneným sťažnostiam brániť, nikto neodpovedal.

Ja som podobnú situáciu zažil osobne, a viem ake je to nepríjemné, počúvať búchanie na rádiator, nadávanie deťom, chodiť po priestupkových konaniach, policajtom vysvetľovať, že moje deti nedupocú (absurdné, keď syn mal 6 mesiacov) a už vôbec nie naschvál, že moja manželka nesťahuje nábytok dennodenne, že nepúštame práčku večer po 22 a mnoho mnoho ďalších vecí. Aj takéto absurdné veci sa v panelákoch dejú, čiže nerobme súdy, keď nepoznáme všetky okolnosti.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Majkii, však môže to byť aj ako ty vravíš...ale on píše :
No aj ja som som mal spočiatku s ním problém ale sme si to vydiskutovali a pre istotu radšej počúvam hudbu cez sluchátka aby som nemal potyčky so zákonom ...
Tak neviem prečo ho to vlastne zaujíma keď už to vyriešil...a ostaní sa začali vyjadrovať skôr k podobným prípadom. /ako vlastne aj ty sám/...Nikto nevraví, že mu neveríme. A ani nemôžme, nepoznáme vec z druhej strany...Je to len námet na tému v tejto fáze...tak nič sa nedeje.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

arizona Pozri príspevok
Možno Ťa svojim názorom nepoteším...myslíš , že je susedom príjemné,ak počujú Tvoju hudbu? Alebo dunenie basov? Prečo sa striktne držíš 22hej hodiny? Vieš, či sa Tvoji susedia nepotrebujú vyspať po nočnej,či nie sú chorí, alebo si chcú v kľude len tak oodýchnuť?
Zažila som takých susedov zopár rokov,ale poviem Ti, bolo to na zošalenie
Nemali sme doma chvílu ticha. Stále sme boli nútení počúvať ich hudbu, televízor sme museli dávať hlasnejšie, aby sme ho počuli,podskakovali nám poháre v policiach ,duneli nám kreslá pod zadkom.
O nejakom kľude,či spánku ani nehovoriac.

Takže,moja rada znie: nehľadaj ochranu v zákonoch,ale buď tolerantný voči druhým.
Skús pozrieť archív Porady. Vieš koľko nešťasných ľudí tu píše o hluku od susedov?
Arizonka, prepáč, ale ty sa chodíš pýtať susedov, keď si ideš pustiť hudbu alebo TV, či ne sú po nočnej, alebo či nie sú chorý? Zadávateľ tvrdí, že hlasitosť je bežná, normálna. Ono tvoja rada aby nehľadal ochranu v zákonoch a aby bol tolerantný voči druhým, je síce pekná, ale častokrát nemožná, lebo tolerancia musí byť na oboch stranách. Napokon zákony sú na ochranu práv nie len jednej strany ale aj druhej. Preto sú stanovené hygienické normy hluku, kt. stanovujú čo sú nadmerné nadlimitné hodnoty a čo ešte nie.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Slávka súhlasím, len sa snažím povedať, že každá minca má dve strany a ja mám práve opačnú skúsenosť ako väčšina príspievateľov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

majkii Pozri príspevok
Arizonka, prepáč, ale ty sa chodíš pýtať susedov, keď si ideš pustiť hudbu alebo TV, či ne sú po nočnej, alebo či nie sú chorý? Zadávateľ tvrdí, že hlasitosť je bežná, normálna. Ono tvoja rada aby nehľadal ochranu v zákonoch a aby bol tolerantný voči druhým, je síce pekná, ale častokrát nemožná, lebo tolerancia musí byť na oboch stranách. Napokon zákony sú na ochranu práv nie len jednej strany ale aj druhej. Preto sú stanovené hygienické normy hluku, kt. stanovujú čo sú nadmerné nadlimitné hodnoty a čo ešte nie.
Neviem či máš susedov ktorí nepúšťajú nahlas hudbu ale u nás v dome sa vyskytujú. A sú s nimi problémy. Ešte sa nikto nesťažoval na susedov ktorí by chodili bezdôvodne k susedom sa sťažovať. Neviem si predstaviť ako vie sused že si doma púšťam hudbu keby to nepočul. Verím, kde sú malé deti je to problém. Veď to dieťa sa nepýta či dupot suseda ruší... ale ak si niekto pustí hudbu a nahlas. Je to riadne nepríjemné a zvlášť keď si nepočujem televízor. Ale on je v tom, že do 22,00 si môže púšťať hudbu nahlas ako chce. Ak má zadávateľ opačný problém so susedom je to skutočne len v neprospech susedských vzťahov. Ťažko radiť. Samozrejme, že doma si hudbu môže počúvať.
0 0
Načítať ďalšie