Zavrieť

Porady

Darovanie krvi

Neviete niekto prosím rýchlo poradiť, koľko má pracovník nárok na voľno, keď daruje krv ?

ďakujem
martina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Pracovné voľno s náhradou mzdy poskytne zamestnávateľ na nevyhnutne potrebný čas. /pozri §§ 137/3a a 138 Zákonníka práce/.

    Inak povedané, poskytne voľno na cestu tam, čas strávený tam a cestu do práce. Ak máš v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve upravené niečo priaznivejšie, tak platí to.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ale áno, podla § 138 poskytne zamestnávatel pracovné volno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný cas. Zoznam dôvodov je v § 137, mezi nimi je ods. 3) písm. a darovnaie krvi.

    Takze ak ide darovat krv, tak to je na dobu dopravy do zdrav. zariadenia, odberu a dopravy spät do práce a je to platené volno, pokial to v kolektívnej zmluve nie je uvedené inak (napr. ze je volno celý den).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ahojte,

    prosím Vás, o vyjadrenie sa k tomu, aká náhrada a či vôbec, patrí zamestnancovi za darovanie krvi. § 136 hovorí o tom, že nepatrí a § 138 zas, že patrí.
    Naposledy upravil Tweety : 02.11.05 at 06:53

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Je to s náhradou mzdy na nevynutne potrebný cas - t.j. na cestu do zdrav. zariadenia, cas odberu a na cestu naspät.

    U nás bol návrh, aby zamestnanci mali na ten den platené volno, ale tento návrh nepresiel. Takéto nieco môze tiez upravit kolektívna zmluva.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    [QUOTE=Kysel]Jednoznačne podľa mňa pracovné voľno s náhradou mzdy!!!
    Pri platení zamestnancom som doteraz postupovala podľa § 138, ale stále mám také malé pochybností nad §136, ktorý hovorí o tom istom, len úplne inak.

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    Tweety
    Ahojte,

    prosím Vás, o vyjadrenie sa k tomu, aká náhrada a či vôbec, patrí zamestnancovi za darovanie krvi. § 136 hovorí o tom, že nepatrí a § 138 zas, že patrí.
    Podľa mňa zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ak ide darovať krv, lebo v §136 je formulka
    "Prac. voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, ...., neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak."
    No a §138 hovorí o tom, že pri darovaní krvi sa poskytuje prac. voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy. Čiže §138 ustanovuje inak.

    Kysel je offline (nepripojený) Kysel

    Kysel
    To je pravda, §136 hovorí o prac. voľne bez náhrady mzdy, ale §138 o voľne s náhradou mzdy, takže využívam § ktorý je pre zamestnanca výhodnejší a myslím si, že to nemôže nik napadnúť. / Ináč mám vo firme niekoľko darcov a keby im to nebolo preplatené, tak sa stavím, že by som nemala ani jedného. To potrebuje naše úbohé zdravotníctvo, aby im poklesol počet darcov???

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    [QUOTE=Tweety]
    Kysel
    Jednoznačne podľa mňa pracovné voľno s náhradou mzdy!!!
    Pri platení zamestnancom som doteraz postupovala podľa § 138, ale stále mám také malé pochybností nad §136, ktorý hovorí o tom istom, len úplne inak.
    Nech Ta to nemätie, tie § si neodporujú. V 136 je, ze sa poskytne bez náhrady mzdy, pokial tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak....

    V § 137 sú potom definované, co je to obcianska povinnost alebo ukon vo vseobecnom záujme.

    § 138 potom priamo urcuje, ze pre tie úkony, ktoré sú tam uvedené (medzi nimi darovanie krvi) parí náhrada mzdy. Práve tento § je ten, na ktorý sa odvoláva § 136, ze ak tento zákon neustanovuje inak. A § 138 ustanovuje inak, ze patrí náhrada mzdy.

    Pre ostatné úkony uvedené v § 137, a ktoré nie sú v § 138 sa poskytuje len volno bez náhrady mzdy podla § 136.

    Trochu chaoticky napísané ale dúfam, ze som Ta zbavil pochybností.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ďakujem Vám všetkým za odpovede k mojej, tak trochu polemickej otázke. Prajem príjemný deň

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Chobot
    Nech Ta to nemätie, tie § si neodporujú. V 136 je, ze sa poskytne bez náhrady mzdy, pokial tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak....
    V § 137 sú potom definované, co je to obcianska povinnost alebo ukon vo vseobecnom záujme.
    § 138 potom priamo urcuje, ze pre tie úkony, ktoré sú tam uvedené (medzi nimi darovanie krvi) parí náhrada mzdy. Práve tento § je ten, na ktorý sa odvoláva § 136, ze ak tento zákon neustanovuje inak. A § 138 ustanovuje inak, ze patrí náhrada mzdy.
    Pre ostatné úkony uvedené v § 137, a ktoré nie sú v § 138 sa poskytuje len volno bez náhrady mzdy podla § 136.
    Trochu chaoticky napísané ale dúfam, ze som Ta zbavil pochybností.
    Nie Ty si to napísal chaoticky, ale podarilo sa to naším zákonodarcom. Ako som už v predošlom príspevku napísala, postupovala som podľa § 138, ale červík pochybností vŕtal, no po všetkých odpovediach aj Tvojej, som si to definitívne potvrdila a nedala červíkovi pochybností ďalšiu šancu.
    Vďaka, vďaka

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Tweety, Chobot ti práve pekne vysvetlil, že to nie je v zákone napísané chaoticky , má to svoju logiku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.