Zavrieť

Porady

dohoda o vykonaní práce - počet dní vo výkaze na SP

Dobrý večer.
Máme zamestnaných dvoch pracovníkov na dohodu o vykonaní práce na obdobie od 01.04.-do 30.06., teda na II.Q.
Pri vypĺňaní mesačného výkazu pre Sociálnu poisťovňu, resp. jeho prílohy mi program do kolonky počet dní automaticky zapíše 30 dní, pretože výplata sa vlastne tvorí v júni. Neviem, či je to v poriadku, alebo mám prepísať počet dní na reálne dni poistenia za škodu - t.j. prepočítať odpracovanými hodinami, aby to bolo správne.
?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ale už je chrobák v hlave, lebo zákon hovorí:

    § 84 Denný vymeriavací základ na určenie sumy úrazových dávok
    <O:p</O:p

    Odsek 5...Denný vymeriavací základ zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 (dohodára) je odmena pripadajúca na jeden deň vykonávania práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.


    Z toho by sa pokojne dalo usudzovať, že treba vykazovať počet dní skutočného vykonávania práce a nie počet kalendárnych dní. Ale ak sa pozrieme ďalej v zákone na konštrukciu výšky samotných dávok, tak logiku má predsa len vykazovanie kalendárnych dní trvania dohody. Inak by bol dohodár neúmerne zvýhodnený voči zamestnancovi na pracovnú zmluvu.


    Keď zhrniem ten Váš prípad, tak vlastne ste mali dohodárov vykazovať tak, že:

    Apríl 30 dní, VZ = 0 Sk, poistné = 0 Sk
    Máj 31 dní, VZ = 0 Sk, poistné = 0 Sk
    Jún 30 dní, VZ = Suma vyplatenej odmeny, poistné = 0,8% zo sumy odmeny<O:p</O:p
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.07.04 at 19:30 Dôvod: Aby to bolo kompletné

    dohoda o vykonaní práce - počet dní vo výkaze na SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.