Zavrieť

Porady

Certifikácia Účtovníctvo 2 skúšky

Ahojte, otváram tému k skúške Účtovníctvo 2 z Certifikácia 2. stupeň. Poprosím každého, kto si spomenie na akékoľvek info k tejto skúške, či už otázky, príklady a podobne, aby nám ostatným pomohol. A či sa vôbec oplatí ísť na školenie. Vďaka vopred.
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Mám kamošku z DCA. Písala som jej, ak bude chcieť, pošlem Ti jej mobil cez SS.

OK, máš SS.
Naposledy upravil JanaSys : 06.11.06 at 06:12
0 0
rozla rozla

rozla je offline (nepripojený) rozla

Ako to sledujem na tejto skúške bude asi len pár ľudí. Volala som do Súvahy ohľadne sylabov, ktoré majú zjavne širší rozsah ako nimi odporúčaná kniha, tak vraj tam budú otázky len z toho, čo je v knihe. Ale už len taký fin. leasing po novom - podľa mňa bude, lebo už má skoro 2 roky.
Inak, uvitala by som, keby nejaký účastník zo zimného či letného kola sa ozval a povedal, či v otázkach boli aj banky, poisťovne, verej. správa, etika, audit, druhy bilancií, úrokové ukazovatele ... V týchto sylaboch sú proste aj otázky z manaž. financií, manaž. účtovníctva, kvantif. metód, čo bolo pre mňa dosť šokujúce.
Takže teraz som v štádiu, že sa snažím študovať ZoU, Postupy účtovania a doporučenú literatúru zo Súvahy.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

To nikto nemáte Zborník vzorových skúšobných testov zo zimy 2005, ktorý vydala Súvaha? Ja idem až o rok, tak snáď mi niekto napíše otázky teraz zo zimy. Správne odpovede tam uvedené nie sú. Píšem rýchlo, tak sa pochopte preklepy. (To Rozla - viem minimálne o 6 ľudoch, ktorí idú teraz) . Keď niekto určí správnu odpoveď, tak ju potom zvýrazním. Nemám teraz čas rozmýšľať a ani neviem koľko toho stihnem. Potom nabudúce.

1. Cieľom účtovnej závierky v systéme PU je (2 body)
a) poskytovať informácie o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch, výsledku hospodárenia používateľom informácií z účtovnej závierky
b) poskytovať informácie o majetku, záväzkoch a výsledku hospodárenia používateľom informácií z účtovnej závierky
c) poskytovať informácie o finančnej situácií, výnosnosti a zmenách vo finančnej situácií podniku používateľom informácií z účtovnej závierky
d)poskytovať informácie o majetku, záväzkoch a zdrojoch financovania majetku používateľom účtovnej závierky
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

2. Účtovná závierka v sústave PU obsahuje (2 body)
a) všeobecné náležitosti a tieto súčasti: súvaha, prehľad peňažných tokov, poznámky
b) všeobecné náležitosti a tieto súčasti: súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky
c) všeobecné náležitosti a tieto súčasti : súvaha, výkaz ziskov a strát, výkaz peňažných tokov, poznámky
d) všeobecné náležitosti a tieto súčasti: súvaha, výkaz ziskov a strát, výkaz peňažných tokov, výkaz zmien vlastného imania, poznámky
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

3. Peňažné toky z prevádzkovej činnosti sa v prehľade CF môžu vykazovať :
a) priamou a nepriamou metódou
b) brutto a netto spôsobom
c) čistou priamou a nepriamou metódou
d) nepriamou metódou a netto spôsobom
0 0
rozla rozla

rozla je offline (nepripojený) rozla

Zborník vzorových skúšobných testov zo zimy 2005, ktorý vydala Súvaha - to je len nejakých 20 otázok. Treba zohnať aj otázky z leta, prípadne zo školenia teraz v decembri.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

prepáčte že som , už dlho rozmýšlam že by som sa aj ja dala na certifikáciu účtovníctva. Je to k niečomu dobré, alebo sú to zbytočné nerváky? Tak určite sa tam naučím aj niečo nové a oprášim staré, ale predsa....
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

4. Spôsob účtovania odpisov dlhod. odpisovaného majetku v podnikateľskej UJ v SR sa označuje : (2 body)
a) opravný spôsob účtovania odpisov
b) nepriamy spôsob -"-
c) reálny spôsob -"-
d) priamy spôsob -"-

Tak toto som v živote nepočula a to niečo o odpisoch viem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
JanaSys
4. Spôsob účtovania odpisov dlhod. odpisovaného majetku v podnikateľskej UJ v SR sa označuje : (2 body)
a) opravný spôsob účtovania odpisov
b) nepriamy spôsob -"-
c) reálny spôsob -"-
d) priamy spôsob -"-

Tak toto som v živote nepočula a to niečo o odpisoch viem.
Opotrebenie majetku sa premieta do nákladov nepriamo prostredníctvom odpisov.
§ 20 postupov účtovania: Dlhodobý majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

ormika
prepáčte že som , už dlho rozmýšlam že by som sa aj ja dala na certifikáciu účtovníctva. Je to k niečomu dobré, alebo sú to zbytočné nerváky? Tak určite sa tam naučím aj niečo nové a oprášim staré, ale predsa....
Daj si Hľadať "certifikácia" a sú tu minimálne dve témy, kde sa toto rozoberalo. Ja už len so zaťatými a škrípajúcimi zubami dobojúvavam. A čo si o tom myslím, nemôžem napísať verejne.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

5. Pri ocenení vybraných druhov majetku a záväzkov reálnou hodnotou, podľa zákona o účtovníctve, možno použiť ocenenie 2 body)
a) vlastnými nákladmi, kvalifikovaným odhadom, podľa ustanov. osobitného predpisu, obstarávacou cenou
b) metódou FIFO, kvalifikovaným odhadom, posudkom znalca, podľa ustan. osobitného predpisu,
c) trhovou cenou, kvalifikovaným odhadom, posudkom znalca, ocenenie stanovené podľa osob. predpisu
d) obstar. cenou, kvalifikovaným odhadom, podľa ustanovaní osob. predpisu

6) Záväzok je: (2 body)
a) povinnosť, ktorá nespĺňa podmienky na jej zaúčtovanie na účtoch hlavnej knihy a ktorá sa vykazuje v poznámkach (jasná blbosť)
b) povinnosť, ktorá vznikla z minulých udalostí, dá sa oceniť a vykazuje sa v súvahe
c) povinnosť, ktorá vznikla z minulých udalostí, od ktorej splnenia sa očakáva, že bude mať za následok zníženie ekonomických úžitkov podniku, dá sa oceniť a vykazuje sa v súvahe
d) povinnsoť, od splnenia ktorej sa očakáva, že bude mať za následok zníženie ekonomických úžitkov podniku, dá sa oceniť a vykazuje sa v súvahe

7. Rezervy sú (2 body)
a) záväzky, ktoré sa tvoria na základe opatrnosti na riziká a straty
b) záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou, tvoria sa na základe zásady opatrnosti na riziká a straty a to vždy na konkrétny účel
c) záväzky s určitým časovým vymedzením a určitou výškou, tvoria sa na konkrétny účel
d) záväzky s určitým časovým vymedzením a neurčitou výškou a uvádzajú sa v poznámkach

8) Spoločnosť má najatý sklad, podľa zmluvy platí prenajímateľovi štvrťročné nájomné po uplynutí štvrťroku v sume 18000 Sk. V súvislosti s uvedenou skutočnosťou účtuje o : (2 body)
a) tvorbe rezervy na nájomné
b) tvorbe a čerpaní rezervy na nájomné
c) časovom rozlíšení nákladov
d) časovom rozlíšení výnosov
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

9. Nevyfakturované dodávky sa účtujú ako rezervy : (3 body)
a) ak je v čase splnenia dodávky alebo vykonania služby neurčité časové vymedzenie alebo výška, prípadne sú neurčité obidve skutočnosti
b) ak je v čase splnenia dodávky alebo vykonania služby určité časové vymedzenie a určitá výška
c) ak v čase splnenia dodávky alebo vykonania služby nie je známy účel a je neurčité časové vymedzenie
d) nevyfakturované dodávky sa neúčtujú v žiadnom prípade ako rezervy

10. Rezervy sa oceňujú : (2 body)
a) pri tvorbe rezervy nie je možné použiť žiadny spôsob ocenenia
b) ak je pri tvorbe rezervy známa presná suma záväzku, ocení sa menovitou hodnotou, ak je výška rezervy neurčitá stanoví sa táto odhadom na základe dostupných informácií
c) pri tvorbe sa rezerva oceňuje v obstarávacej cene a následne sa preceňuje na reálnu hodnotu
d) pri tvorbe rezervy možno použiť na ocenenie reálnu hodnotu, reprodukčnú obstraávaciu cenu a realizačnú cenu

11. Rezervy sa členia (5 bodov):
* z hľadiska tvorby : .....................
.....................
......................
* z hľadiska času : ......................
.....................


12. Na účtovaie tvorby rezervy a použitia (zrušenia( rezervy sa používajú tieto účty (5 bodov):
* pri tvorbe rezerv na strane ......... účtov:
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
* pri použití (zrušení) rezerv na stranu .... účtov:
................................................
...............................................
..............................................
.................................................
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Bola som na skúške v lete. Otázky boli síce z učebnice, ale niektoré veci sú v nej zastaralé.
Všetky otázky boli formou testu, aj praktické. Bol tam napr. výpočet odloženej dane, ale odpoveď bola na výber zo 4 možností.
Ani jedna otázka nebola doplňovacia, ako je napr. otázka č.11, ktorú napísala Janka vyššie.
Asi 6 otázok bolo z medz.štandardov napr. ako sa oceňuje majetok získaný nákupom. Ak si dobre spomínam, jedna otázka bola vymedzenie fin.leasingu podľa IAS. Otázky týkajúce sa medz.štandardov boli iba z učebnice, v tejto časti bola učebnica ako literatúra postačujúca.
Príklady boli na kurz.rozdiely, účtovanie časového rozlíšenia, účtovanie nevyfaktúrovaných dodávok , odloženú daň ... a viac si neviem spomenúť . Snáď si ešte niekto spomenie čo tam bolo .
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

13. Odložená daň da účtuje (3 body) :
a) pri prechodných rozdieloch medzi účtovnou hodnotou záväzkov a účtovnou hodnotou majetku
b) pri trvalých rozdieloch medzi účtovnou hodnotou majetku a účtovnou hodnotou záväzkov vykázaných v súvahe a ich daňovou základňou
c) pri dočasných rozdieloch medzi účtovnou hodnotou majetku a účtovnou hodnotou záväzkov vykázanou v súvahe a ich daňovou základňou
d) pri dočasných rozdieloch medzi daňovou základňou majetku a daňovou základňou záväzkov v bežnom a bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období


14. Zdaniteľné dočasné rozdiely, ktoré majú za následok vznik odloženého daňového závazku, vznikajú : (2 body)
a) ak účtovná hodnota majetku je vyššia ako jeho daňová základňa a ak účtovná hodnota záväzku je nižšia ako jeho daňová základňa
b) ak UH majetku je nižšia ako jeho DZ a ak UH záväzku je vyššia ako jeho DZ
c) ak UH majetku je vyššia alebo sa rovná jeho DZ a ak UH záväzku je nižšia alebo sa rovná jeho DZ
d) ak UH majetku je vyššia ako DZ záväzku

15) Kurzové rozdiely, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa účtujú : (3 body)
a) s vplyvom na vlastné imanie pri podieloch na základnom imaní v obchodných spoločnostiacj ocenených metódou vlastného imania
b) s vplyvom na VI pri podieloch na ZI v OS, ocenenených metódou vlastného imania a pri majetku a záväzkoch, ktoré sa oceňujú reálnou hodnotou; v ostatných prípadoch sa účtujú výsledkovo
c) s vplyvom na VI pri poieloch na ZI v OS ocenených metódou VI a výsledkovo pri majetku a záväzkoch , ktoré sa oceňujú reálnou hodnotou
d) vo všetkých prípadoch výsledkovo na účtoch 563 Kurzové straty, prípadne 663 Kurzové zisky t.j rovnako ako ku dňu uskutočnia účtovného prípadu
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

16) Údaje o cenných papieroch (6 bodov):
- Nákup 500 akcií spoločnosti A na burze po 570 Sk počas roka na účel obchodovania, poplatok maklérovi 4500 Sk, poplatok na burze 500 Sk, náklady spojené s držbou akcií 500 Sk.
- Trhová cena akcie 31.12.X - roku je 600 Sk

Vyčíslite cenu, v ktorej budú akcie ocenené.
Ku dňu účtovného prípadu ........................
K 31.12.X roka .......................................

17) Spoločnosť má akcie, ktoré predstavujú 15 % podiel na VI spoločnosti B v obstarávacej cene 200000 Sk. Akcie sú kótované na zahraničnej burze. Stanovte ocenenie akcií k 31.12. X roka, ak viete, že (5 bodov):
- záverečná cena vyhlásená tuzemskou burzou k 31.12 (pracovný deň) je 205000 Sk
- záverečné ceny na zahraničných burzách k 31.12. (pr.deň) boli 204000 Sk, 203000 Sk a 201000 Sk
- ceny na inom verejnom trhu ako je burza boli k 31.12. (pr.deň) 206000 , 205000 Sk , 204000 Sk.

Akcie budú ocenené cenou ..............................


18) Spoločnosť C obstarala strojové zariadenie, ktoré prenajala nájomcovi formou operatívneho leasingu. Zmluva o operatívnom leasingu obsahuje tieto údaje:
cena stroja: 800 000 Sk
DPH : 19 %
dopravné a montáž fakturované dodávateľom: 100 000 SK
obstarávacia cena: 900 000 Sk
daň. odpis. skupina : 2 , odpis rovnomerný
účtovné odpisy : 5 rokov, rovnomerné odpisy
doba prenájmu : 12 mesiacov
odovzdanie predmetu nájomcovi: 2.1.2005
nájomné: pravidelné mesačné : 15000 Sk
fakturované nájomné v januári : 20000 Sk

Naformulujte a zaúčtujte účtovné prípady súvisiace s obstaraním predmetu prenájmu a operatívnym prenájmom u prenajímateľa (platiteľ DPH) za mesiac január . (20 bodov) !!!!!!!!!!

19. Zaúčtujte účtovné prípady súvisiace s operatívnym leasingom u nájomcu (platiteľ DPH) podľa údajov obsiahnutých v otázke č.18 . (15 bodov)
Kto nemal šajn o leasingu, tak to mohol rovno zabaliť. 35 bodov za leasing, tomu sa povie rovnomerne rozložené otázky.

20. Vypočítajte odloženú daň z príjmov pri jednotlivých druhoch majetku a celkovú odloženú daň a zaúčtujte ju , ak poznáte tieto údaje o majetku podniku (v tis Sk) (15 bodov):
- dlhodobý majetok odpisovaný : OC 200, kumulované odpisy účtovné 100, kumulované odpisy 110
- v účtovnom období spoločnosť účtovala pohľadávku zo zmluvného úroku v sume 100, pohľadávka nebola k 31.12. uhradená
- k pohľadávke voči zákazníkovi v menovitej hodnote 100 bola vytvorená opravná položka v sume 30
- k zásobam v OC 200 bola vytvorená opravná položka v sume 80
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Johanka
Bola som na skúške v lete. Otázky boli síce z učebnice, ale niektoré veci sú v nej zastaralé.
. Snáď si ešte niekto spomenie čo tam bolo .
Ahoj, sú to otázky zo zimy 2005. Keď to máš porovnať, zdajú sa ti tie Vaše ťažšie alebo nie? Tiež ste mali tak nerovnomerne rozložené body?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podľa mňa bol letný test ľahší, pre mňa už len tým, že bol celý naozaj formou testu. Body boli rozložené rovnomerne, žadne anomálie . Ja som sa učila iba z ich učebnice , stačilo to, len si treba niektoré veci "zreálniť", napr. fin.leasing. Na druhej strane v niektorých otázkach boli definície presne podľa učebnice. Poznáš to - keď niečo čítaš, zdá sa Ti to ako v inom jazyku a povieš si, že toto predsa nemôžu dať - a potom si prekvapená, že je to v otázkach.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ahojte,
len pre istotu sa pýtam - možno sa nájde niekto, kto by sa chcel pripravovať na skúšku z Ucta II . Staci sa ozvat cez SS.
Vďaka
Jana
0 0
Beruška Beruška

Beruška je offline (nepripojený) Beruška

Ahoj,

ja sa pripravujem a aj idem na skúšku UCT II teraz v decembri. SS Ti poslat nemôžem nakoľko nie som aktívny člen porady
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ahoj, diky . Netusila som, ze SS maju taketo obmedzenie. Prijimat mozes? Poslala som ti SS aj s emailom. Ak nie, ozvi sa mi na email kizi@szm.sk.
Dik Jana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať