Zavrieť

Porady

Zavedenie meny euro MRP PÚ Windows

daňový poradca, audítor
Navrhujem zaviesť diskusiu k zavedeniu meny euro v programe MRP, kde môžeme sumarizovať poznatky z automatizovaných prevodov a upozorniť na chyby, ktoré prevod spôsobuje v aktuálnych verziách programu.

Verzia: 6.00.546 (stiahnutá 16.2.2009)

Zavedenie euro je automatizované. Program si poradí s prevodom účtov pôvodne vedených v SKK. Neporadí si s menou euro nasledovne:

- zmenil pôvodne naúčtovanú čiastku v euro na účte 321 a v knihe faktúr (ak bola archívna, napr. z roku 2006) a to tým, že ju znížil o už zaúčtované úhrady a EURO dokladom dorovnal rozdiel do úhrad čím došlo k duplicite chyby a nesprávnemu zostatku v knihe faktúr. Zápisom 1.1.2009 EURO dokladom vstúpil aj do účtovného saldokonta.

Riešenie bez zásahu programátorov:

Kniha faktúr:
Skontrolujte si stav záväzku znejúceho na menu euro v inventúre k 31.12.2008 (odporúčam tak ako sa aj oficiálne uvádza inventarizovať v oboch menách, t.j. v mene SKK aj EUR. Je to neoceniteľná pomôcka po prevode). V knihe faktúr zrušte zo zoznamu úhrad čiastku nesprávnej úhrady, ktorá bola doplnená euro dokladom a skontrolujte si pôvodny základ dane, alebo hodnotu pôvodnej dodávky v eurách. Ak je nesprávne, opravte tak, aby Vám súhlasila v knihe faktúr fakturovaná čiastka, úhrady a ostávajúca časť k úhrade na základe podkladov inventúry. Nám postačilo opraviť pôvodnu sumu faktúry a zrušiť automatickú úhradu EURO dokladu.

Účtovníctvo:
Rozdiel doplnený euro dokladom sa premietol v doplnení PS na účte 379 POZOR je otvorený bez analytiky. Ak ste si zaviedli analytiku, ktorú rovnako odporúčam a vyplýva to aj z postupov v súvislosti so zavedením meny euro je potrebné zmeniť PS príslušného analytického účtu nasledovne:
- cez funkcie vstúpte do počiatočných stavov, zrušte položku na účte 379 a uveďte ju na analytickom účte napríklad 379.900.

Pozrite do EURO dokladu. Je vyhotovený 2x a to jednak ako vyrovnanie rozdielu PS účtu 379 voči príslušnému účtu napr. 663. POZOR opäť bez analytiky, túto postačuje doplniť priamo na doklade vytvorenom automatizovaným prevodom. Druhý doklad uvádza konkrétne rozdielové položky podľa analytických účtov so zaúčtovaním detekovaného rozdielu na účet Zrušte, alebo opravte zápis, ktorý sa viaže k faktúre, ktorú kontrolujete na príslušnom analytickom účte 563 alebo 663 a o rovnakú čiastku znížte hodnotu druhého dokladu, kde je rozdiel zhrnutý jednou sumou. Vstúpte do počiatočných stavov a podľa opravte počiatočné stavy účtov 379.900 a napríklad 321.200 ak máte na tejto analytike chybu.

Týmto postupom opravíte:
- knihu faktúr,
- prevod na EURO doklade,
- počiatočné stavy.

Uvedené je odporúčané firmám, ktoré potrebujú spustiť prevod a nemôžu čakať na prípadné softvérové upgrade. Nesprávnosť sme zaznamenali v položke, ktorá v sebe viazala úhrady z minulosti v eurách.

Máme čas DPH a preto ešte k tomuto:
Tlačivo je vyhovujúce, čo sa týka peňažných čiastok. Nezistili sme nesprávnosť vrátane započítania nadmerného odpočtu. POZOR. V účtovníctve máme matematicky zaokrúhlené čiastky, zápočet sa zaokrúhľuje v prospech oprávnenej osoby. Dôjde k centovým rozdielom a k účtovným zápisom napr. 343AE/663AE z titulu rozdielu z úhrady. Tento zápis je účtovným prípadom v období, kedy vznikne. Vznikne v momente vyúčtovania DPH t.j. k 31.1.2009, kedy je započítaný na úhradu vlastnej daňovej povinnosti za mesiac január 2009.

Čo je NESPRÁVNE v tlačive DPH?
Výkaz si neporadí s dlhým mestom. Jednoducho sa nezmestí do kolónky miestne príslušného daňového úradu. Napríklad aj my máme: BANSKÁ BYSTR a dosť, nezmestí sa ani dokončenie názvu mesta ani číslo daňového úradu. Volali sme do MRP. Odpoveď: "nie je tam dosť koloniek". Táto odpoveď však nepredpokladám, že bude dostačujúce pri odovzdaní DP, lebo pri vyplnení tlačiva na internete je rovnaký počet koloniek, ale vpísanie mesta je trochu odlišné od ostatného textu a jednoducho sa tam zmestí.

Ak si budete pomáhať vyplnením tlačiva na internete, odporúčam neakceptovať len ponúkané výpočty, ktoré neobsahujú matematicky nevýznamnú nulu. Odporúčam doplniť nuly, vtedy tlačivo vytlačí, tak ako sme zvyknutí pri písaní číslic, t.j. s presnosťou na eurocenty s doplnením núl. Nejedná sa o nesprávnosť, rozhodne to však s tými nulami vyzerá precíznejšie.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ďalšie postrehy:
- valutová pokladňa vedená v mene euro v roku 2008 bola prevedená korektne, nezaznamenali sme nesprávnosť,
- prevody položiek znejúcich na menu euro evidované v knihe záväzkov boli prevedené nekorektne, rovnako ako spomínané položky v knihe faktúr a to vtedy, ak sa k položkám viazali úhrady. Opravy sme realizovali podobne ako v predchádzajúcom prípade. Museli sme opraviť počiatočné stavy a EURO doklady, ktorými boli dorovnané zostatky na účtoch a vyčíslený rozdiel na účte 379.

EURO doklad je vytvorený v rámci samostatnej skupiny dokladov. Akékoľvek úpravy, ktorými by ste korigovali prevod je potrebné urobiť v počiatočných stavoch účtu 379 a v oboch EURO dokladoch. Nám pri spomínaných nezrovnalostiach ako som uviedla vytvorilo 2 doklady. Jeden k vyrovnaniu PS na účte 379 a druhý ku skutočnostiam, ku ktorým sa rozdiel vzťahoval.

Keď v účtovníctve neboli zaznamenané zostatky v mene euro, prevod prebehol s vytvorením jedného rozdielového dokladu s neidentifikovaným minimálnym rozdielom. Pôvod rozdielu je možné dozistiť z inventúry k 31.12.2008 porovnaním stavov s tým, že každej účtovnej jednotke odporúčam zvoliť si hranicu významnosti do ktorej bude akceptovať hodnotu prevodu. Nám napríklad vychádzajú zatiaľ rozdiely centové a teda NEVÝZNAMNÉ. Samozrejme odporúčam porovnať počiatočné stavy s inventarizovanými k 31.12.2008.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Luboslava Luboslava

Luboslava je offline (nepripojený) Luboslava

Súhlasím s p. Acsovou, u firiem, kde prechádza množstvo čiastočne uhradených faktúr v pôvodne zahraničnej mene EUR,
je to veľmi pracné a tiež navrhujem príspevok p.Acsovej poslať
do MRP, snáď im to pomože v náprave.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
posúvam...
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

Mne z danoveho dnes vratili priznanie DPH urobene v MRP ze uplne v lavom dolnom rohu je este "Minist. financii SR/DPH01-2007" a uz nie 2009!!! Teraz neviem na koho som nabruseny viac: ci na mrp ci na danovakov ze koli takej pidi-prkotine sa tam musim trepat s novym tlacivom
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
eltrafficanto Pozri príspevok
Mne z danoveho dnes vratili priznanie DPH urobene v MRP ze uplne v lavom dolnom rohu je este "Minist. financii SR/DPH01-2007" a uz nie 2009!!! Teraz neviem na koho som nabruseny viac: ci na mrp ci na danovakov ze koli takej pidi-prkotine sa tam musim trepat s novym tlacivom
Táto nesprávnosť pripadá do úvahy iba v staršej verzii. V spomínanej verzii 6.00.546 je už nové tlačivo zapracované. Je však potrebné si všimnúť správnu tlačovú verziu, lebo ponúka samozrejme aj staršie tlačivá. Ale rovnako aj tlačivo s označením: Ministerstvo financií SR / DPH 01 - 2009. Má označenie (poradové číslo) 001. Takže Vami uvedené nie je chybou programu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ďalšie upozornenie:

Ak Vám urobí program chybný prevod a nevšimnete si to (stalo sa nám to) a začnete nahrávať január 2009 v eurách a následne sa rozhodnete pre opätovné spustenie prevodu k 1.1.2009 prepočíta Vám všetky nahraté údaje opäť t.j. aj januárové v eurách (: 30,1260).

Preto zvážte, čo bude menej pracné - ručná oprava pár chybných zápisov, alebo opätovná oprava (upozorňujem, že dosť pracná) nahratých údajov po 1.1.2009.

Prípadne: kontaktovať MRP.
0 0
eniva eniva

eniva je offline (nepripojený) eniva

Mne na šťastie tlačivo DPH nevrátili, ale vyskytol sa mi iný problém a akosi neviem rady, čo s tým... Program si sám vytvoril interné doklady a nimi mi zmenil počiatočné stavy v pokladni aj v banke... rozmýšľam nad tým a na nič rozumné som zatiaľ neprišla.... ako sa to dá jednoducho vyriešiť???
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Neviem či tu môžem napísať svoj problém, ale tiež sa týka prevodu v MRP.
1. Urobila som si uzávierku roku 2008. Posledný účt.prípad: zaúčtovanie dane z príjmu.
2. Doplnenie uzávierkových účt.prípadov (702,710)
3. Ročný prevod
4. Už v novej firme-r. 2009 som si všimla dosť vážnu vec a to v účtovnom denníku - Funkcie - Počiatočné stavy- a tam som chcela dať načítanie poč.stavov z predch. účt.obdobia a zrazu pozerám dole na dátumy v tej tabuľke: Stav poč.stavu k 01.01.2009-tento dátum OK
Stav koneč.stavu predch.účtov.obdobia a dátum- 31.12.1899!!!

Ja absolútne nechápem ako sa tam taký dátum dostal, skontrolovala som si všetky dátumy v Nastaveniach- Progam- účtovné dátumy- kontrolné dátumy- sú správne, viem určite že som nikde nezadávala takýto absurdný rok, a samozrejme,že mi zle načítalo poč. stavy, čo teraz? Mám ich ručne opraviť? Bude to dobré? Naozaj neviem kudy-kam. Prosím Vás o radu, nemôžem sa ďalej pohnúť.
Vďaka. Lenka
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Lenka1979 Pozri príspevok
Neviem či tu môžem napísať svoj problém, ale tiež sa týka prevodu v MRP.
1. Urobila som si uzávierku roku 2008. Posledný účt.prípad: zaúčtovanie dane z príjmu.
2. Doplnenie uzávierkových účt.prípadov (702,710)
3. Ročný prevod
4. Už v novej firme-r. 2009 som si všimla dosť vážnu vec a to v účtovnom denníku - Funkcie - Počiatočné stavy- a tam som chcela dať načítanie poč.stavov z predch. účt.obdobia a zrazu pozerám dole na dátumy v tej tabuľke: Stav poč.stavu k 01.01.2009-tento dátum OK
Stav koneč.stavu predch.účtov.obdobia a dátum- 31.12.1899!!!

Ja absolútne nechápem ako sa tam taký dátum dostal, skontrolovala som si všetky dátumy v Nastaveniach- Progam- účtovné dátumy- kontrolné dátumy- sú správne, viem určite že som nikde nezadávala takýto absurdný rok, a samozrejme,že mi zle načítalo poč. stavy, čo teraz? Mám ich ručne opraviť? Bude to dobré? Naozaj neviem kudy-kam. Prosím Vás o radu, nemôžem sa ďalej pohnúť.
Vďaka. Lenka
pozri vo/ voľba a definácia firiem /či máš nastavené prepojenie. Musíš tam mať to poradové číslo firmy, kde si prvýkrát v programe MRP učtovala túto firmu.
Naposledy upravil Antonia1 : 27.02.09 at 16:44 Dôvod: doplnenie
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Antonia1 Pozri príspevok
pozri vo/ voľba a definácia firiem /či máš nastavené prepojenie. Musíš tam mať to poradové číslo firmy, kde si prvýkrát v programe MRP učtovala túto firmu.
Prepojenie myslíš rokov? napr. 2008 2007? To mám nastavené, ale kde sa tam zobral takýto dátum?
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Lenka1979 Pozri príspevok
Prepojenie myslíš rokov? napr. 2008 2007? To mám nastavené, ale kde sa tam zobral takýto dátum?
Nie roky. Voľba a definície firmy sa spustí hneď pri spustený programu MRP. Natavíš sa na firmu daš opraviť a máš tam tabuľku: číslo, prepojenie názov firmy, účtovný rok atď... do okienka prepojenie zadaj číslo firmy (roku) 1.účtovného obdobia, ktoré spracovávaš v MRP programe. Číslo v okienku prepojenie je rovnaké pre všetky účtovné roky danej firmy. Údaj prepojenie má vplyv na import počiatočných hodnôt z predchádzajúceho účtovného obdobia.
Naposledy upravil Antonia1 : 28.02.09 at 17:48 Dôvod: doplnenie
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Antonia1 Pozri príspevok
Nie roky. Voľba a definície firmy sa spustí hneď pri spustený programu MRP. Natavíš sa na firmu daš opraviť a máš tam tabuľku: číslo, prepojenie názov firmy, účtovný rok atď... do okienka prepojenie zadaj číslo firmy (roku) 1.účtovného obdobia, ktoré spracovávaš v MRP programe. Číslo v okienku prepojenie je rovnaké pre všetky účtovné roky danej firmy. Údaj prepojenie má vplyv na import počiatočných hodnôt z predchádzajúceho účtovného obdobia.
ale ja to mám rovnaké, mám tam napr.takto:
číslo:
2
firma:
XY
Rok:
2008
Prepojenie:
tam mám číslo "2"

a toto č. "2" v prepojení mám pri tej istej firme XY každý účtovný rok, už od r.2006.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Lenka1979 Pozri príspevok
4. Už v novej firme-r. 2009 som si všimla dosť vážnu vec a to v účtovnom denníku - Funkcie - Počiatočné stavy- a tam som chcela dať načítanie poč.stavov z predch. účt.obdobia a zrazu pozerám dole na dátumy v tej tabuľke: Stav poč.stavu k 01.01.2009-tento dátum OK
Stav koneč.stavu predch.účtov.obdobia a dátum- 31.12.1899!!!
Lenka, tento dátum je pri každom účte s ps, alebo len pri nejakom?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
lenkak Pozri príspevok
Lenka, tento dátum je pri každom účte s ps, alebo len pri nejakom?
Lenka, nie je to pri žiadnom konkrétnom účte , je to vo:
"Funkciách"- "Počiatočné hodnoty" a tam je taká tabuľka úplne dole: Stav k 01.01.2009 a Stav predch.účt.obdobia k 31.12.2008-ja mám 1899 . V MRP-čku mi už druhý deň nikto nedvíha telefón.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Prosím Vás, dajú sa niekde vytlačiť duálne hodnoty PS v roku 2009, aby to nebolo len v tom bublinkovom popise?
Vďaka
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
betka Pozri príspevok
Prosím Vás, dajú sa niekde vytlačiť duálne hodnoty PS v roku 2009, aby to nebolo len v tom bublinkovom popise?
Vďaka
V denníku - Výstupy - počiatočný účet súvahový -treba vybrať výstupnú predlohu 005-Poč.účet súvahový - duálne zobrazenie
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
lenkak Pozri príspevok
Lenka, tento dátum je pri každom účte s ps, alebo len pri nejakom?
Ja mám tabuľku takúto:
v prílohe a nemám žiaden dátum predch.obdobie
ps.JPG  
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Lenka1979 Pozri príspevok
Lenka, nie je to pri žiadnom konkrétnom účte , je to vo:
"Funkciách"- "Počiatočné hodnoty" a tam je taká tabuľka úplne dole: Stav k 01.01.2009 a Stav predch.účt.obdobia k 31.12.2008-ja mám 1899 . V MRP-čku mi už druhý deň nikto nedvíha telefón.
Dátum 31.12.1899 sa mi objavilo v denníku pri prvých 10 vydaných starých zatiaľ neuhradených (alebo čiast.uhrad.)faktúrach, i keď tie faktúry mám z roku 2005 a 2007. Trošku ma to prekvapilo, ale zatiaľ som to neriešila, lebo ja prechádzam z Dosu na WIN , takže som počítala s nejakými chybami(že to nebude 100 % prenos), postupne ich prekliknem na správny dátum.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Ahojte. A kedže od marca sa nám menila neodpočitateľná položka kedy bude nová verzia miezd?
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ja som si už sťahovala 6.00.016, ktorá bola 23.3.2009, odpočitateľná položka je už tam 335,47.
Naposledy upravil m.hladka : 31.03.09 at 12:11 Dôvod: doplnenie vety, oprava
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať