Zavrieť

Porady

Nekalé praktiky zamestnávateľov

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
V poslednom čase sa dostávajú informácie o rôznych nekalých praktikách zamestnávateľov, o nútení a nátlaku, aby zamestnanec podpísal tzv. čistú dohodu, zníženie platu o 20% , alebo mu hrozia prepustením pre porušenie pracovnej dosciplíny, prípadne na zmenu zamestnania na živnosť...Som zvedavá na vaše názory a skúsenosti, ako postupovať v niektorej zo spomenutých situácií. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

A misí ísť vždy iba o nekalé praktiky? Čo ke´d je situácia taká, že zníženie platu je jediné východisko, ako udržať zamestnanosť?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Opak je pravdou,prepúšťať sa ide....A kto nepodpíše je na prvom mieste.....(ak podpíšeš,nemáš záruku,že nie si... )
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

alla66 Pozri príspevok
Opak je pravdou,prepúšťať sa ide....A kto nepodpíše je na prvom mieste.....(ak podpíšeš,nemáš záruku,že nie si... )
Podľa mňa je lepšie sa dohodnúť na skrátenom pracovnom úväzku pre zamestnávateľa aj zamestnanca a prežiť natko určité obdobie, ako ťahať to pri plných úväzkoch a potom ohlásiť hromadné prepúšťanie. Takto majú šancu "s odretými ušami" prežiť obe strany. O odborníkov zamestnávatelia určite prísť nechcú.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

suhlasim, aby firmy udrziavali zamestnanost aj formou znizovania platov,

no musim podotknut, ze spolocnosti, ktore nutia robit na zivnost su spekulanti, napriklad firmy posobiace vo financnom sektore, ktore ponukaju akekolvek "financne poradenstva" - poistenia, fondy, zial, pokial zivnostnik nepreda ziadnu poistku, ci iny produkt, nedostane ziadnu odmenu, a este musi zaplatit aj za skolenia,
to iste je aj pri predaji inych produktov, napriklad kozmetickych, ekologickych a pod.,
taketo firmy ani pred krizou nemali zamestnacov v HPP,
a tak sa stava, ze vojdete napriklad do jednej z bank, a odborne rady vam tam poskytuju byvali predavaci, postari, telefonisti, kuchari, poistovaci, ucitelia, ktori na zaklade par skoleni ziskali odbornost vyjadrovat sa k vasim financiam,

spolocnost nema ani korunu naklad s takym pracovnikom, ked pracovnik obchod donesie, tak mu vyplatia urcite %, takze v ziadnom pripade takto neudrziavaju zamestnanost, ale zneuzivaju situaciu, ze ludia pracu chcu,

no ako sa maju branit takito ludia hladajuci si zivobytie?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ja som tu pred týždnom mala jedného, čo dostatočne skoro neodhadol, že sa rúti zlým smerom. Zamestnancom nesiahol na platy, ani neprepúšťal Až dnes, ked jeho strata je hlboko za milionom - samozrejme, že dnes nemá na zaplatenie odstupného, a pre naháňajúcich veriteľov je nútený predať dom.

Pred mesiacom som sa stretla s daľším - ten situáciu odhadol reálne a ešte v minulom roku dal všetkým vypoveď. dostali aj slušné odstupné, on všetko stihol popredať a teraz dumá, čo dalej.

Tým som chcela povedať, že nie vždy ide o nekalé praktiky - ten nadpis mi príde dosť nefér. T pozíce zamestnávateľa.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Martasch Pozri príspevok
Podľa mňa je lepšie sa dohodnúť na skrátenom pracovnom úväzku pre zamestnávateľa aj zamestnanca a prežiť natko určité obdobie, ako ťahať to pri plných úväzkoch a potom ohlásiť hromadné prepúšťanie. Takto majú šancu "s odretými ušami" prežiť obe strany. O odborníkov zamestnávatelia určite prísť nechcú.
Zabudla som dodať mínus 20% je za neodpracovaný jeden deň v týždni.

Hromadné prepúšťanie je nahlásené...(2/3 zamestnancov) a podpíšeš novú zmluvu na dobu určitú 1 rok,dostaneš padáka,(či si podpísal,alebo nie) musíš odpracovať 2 mesiace,dostaneš i menšie odstupné i platový výmer na podporu....pritom musíš plniť na 100% a urobiť nadčasy,ak sa nestíha...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Pokiaľ je to také zlé, tak radšej voliť výpoveď, ako sa tam stresovať. To si treba uvedomiť, pretože pri nižšom príjme je aj podpora v nezamestnanosti nižšia. Treba zvážiť zdravým rozumom, ťažko radiť takým, čo to nezažili. Zváž pre a proti a zariaď sa. Niekedy je lepšie odísť, čo ťa môže posunúť ďalej ako žiť v neistote.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Výpoveď to nerieši...Viaceré firmy na okolí to "okopírovali" od seba a je to všade podobné,prácu si nenájde nikto.A len z tvrdohlavosti sa prihlásiť na úrad práce,v tom nevidím riešenie. Mám pocit ,akoby to zamestnávateľom vyhovovalo,držali ľudí v strachu a robili si čo im vyhovuje.
0 0
katica.vargova katica.vargova

katica.vargova je offline (nepripojený) katica.vargova

Vôbec sa mi nepáči prístup tých zamestnávateľov, ktorí tlačia na zamestnanca, aby podpísal rozviazanie pracovného pomeru podľa §60 ZP, ako sa to stalo aj v istej firme v LC. Popritom oni na pracovnej porade oznámili prepúšťanie zamestnancov(znižovanie počtu zamestnancov) z dôvodu nadstavu, ale keď si zamestnanec pýta odstupné, na ktoré má nárok, idú s ním obrazne povedané vyniesť dvere.
Tak kde je tu dodržiavanie práv zamestnancov podľa Zákonníka práce?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Aj ja som siahol na 20%. Je nas 5 a prace je malo. Otazne vsak je, ci aj to malo co sme vyfakturovali bude aj v dohladnej dobe zaplatene. Napriek tomuto znizenie mam v 02/2009 stratu 800 Eur bez odpisov. Chvalabohu som si to znizenie mohol rozhodnut sam, lebo vyplaty spocivali v zakladnom plate a 80-130% premii. Zavriet budu je jednoduche, ale kde si ja alebo spolupracovnici v tejto mizernej dobe najdeme pracu? Pol roka prispevku v nezamestnanosti vzhladom na to ze kriza vlastne este nedosiahla dno to nevyriesi.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

alla66 Pozri príspevok
Opak je pravdou,prepúšťať sa ide....A kto nepodpíše je na prvom mieste.....(ak podpíšeš,nemáš záruku,že nie si... )
Určite normálny zamestnávateľ nejde prepúšťať z roztopaše. Volil jednoducho spôsob - lebo o 20% menej alebo nič lebo na 100% nemá prostriedky-aj taká môže byť situácia.
U nás je vytvorená atmosféra bohužiaľ, že za všetko môže zamestnávateľ, ale asi všetci už vieme a sme si vedomí v akej situácii sme sa kvôli kríze našli.
Špekulanti boli, sú a budú ako na strane zamestnávateľov, tak aj na strane zamestnancov- povedzte mi však, kde sú obhájené práva zamestnávateľov?. Ve´d ten zamestnávateľ, ak nemá prostriedky, objednávky, zákazky, tak z čoho má všetko platiť zamestnancovi???
Ľahko vláda vyzve zamestnávateľov - prosím Vás neprepúšťajte - ale ako im pomáha?. Osobne to čo doteraz bolo prijaté bohužiaľ nepomôže vytiahnuť peniaze z prázdnych vrecák ani zamestnávateľom.
Sú firmy, napr. aj v Bratislave, viem to osobne, kde si už manageri znížili platy 20 - 50%......
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Manažér si môže znížiť plat....Ale ak z minimálneho platu ti zoberú 20%...potom,ako budeš žiť? Výdavky na domácnosť sa nedajú znížiť.....Môže sa ušetriť na strave,oblečení....I tak si myslím,že niekto povedal BUBUBU a všetci sa zľakli a funguje to ako pyramídová hra.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Ani zamestnávateľ nie je kúzelník, môže sľúbiť len to, čo môže naozaj reálne splniť.

Funguje to ako v rodine - môžem sľúbiť deťom vysoké vreckové a jeden či dva mesiace im ho môžem aj reálne dať, pričom sa zadlžím, ale čo bude ďalej?
Preto by som nehádzala všetkých zamestnávateľov do jedného vreca.
Naposledy upravil ludmilla : 06.03.09 at 10:19
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

alla66 Pozri príspevok
Manažér si môže znížiť plat....Ale ak z minimálneho platu ti zoberú 20%...potom,ako budeš žiť? Výdavky na domácnosť sa nedajú znížiť.....Môže sa ušetriť na strave,oblečení....I tak si myslím,že niekto povedal BUBUBU a všetci sa zľakli a funguje to ako pyramídová hra.
A zamestnávateľ Ti ich má odkiaľ zobrať, ak nemá.
nezľahčujem situáciu, je to veľmi ťažká doba, najmä pre tých, ktorí naozaj majú vyžiť z minimálnej mzdy alebo z ničoho. Ale to nemôže vyrieši zamestnavateľ, ktorý nemá zákazky ....

Založ firmu, zober za seba zodpovednosť za ľudí a Tvoj obraz sa absolútne zmení.
Chcem tým naznačiť, že musíme byť objektívni a existuje aj také niečo ako solidarita so zamestnávateľom, ktoý Ti je schopný a ochotný dať prácu. Určiťe z môjho pohľadu 80% platu za danej sitácie ako nič je prijateľnejším riešením.

Musela by si byť nadekonóm, aby si dokázala posúdiť do akej miery ide o BUBUBU a do akej miery o realitu....a realita je naozaj momentálne veľmi ťažká s nejasnou prognózou...
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Ak Ti zoberie 20% z platu,pritom musíš odpracovať denne nadčasy , ktoré sa nezaplatia (možno na konci roka), lebo máš zmluvu na flexibilnú dobu a potom si jeden deň doma zadarmo.Viem,že objednávok je menej,chápem to...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Včera som čítala celkom zaujímavý blog na podobnú tému
http://jamerson.blog.sme.sk/c/184910...-kaviarne.html
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

S klientom mám vzťah dodávateľ - odberateľ. Vďaka kríze sa dostal do problémov. Dohodli sme sa, že pokiaľ sa z nich nevylíže, skrátime dohodnutú sumu za účtovníctvo. Viem, že budem robiť "pod cenu", ale u nich je to odôvodnené. Takže nie sú postihnutí len tí, ktorí pracujú, ale al podnikatelia musia voliť cestu menšieho odporu. Pokiaľ sa navzájom nepodržíme a nepomôžeme si, budeme ťažšie riešiť situácie, ktoré sme nezavinili.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

alla66 Pozri príspevok
Ak Ti zoberie 20% z platu,pritom musíš odpracovať denne nadčasy , ktoré sa nezaplatia (možno na konci roka), lebo máš zmluvu na flexibilnú dobu a potom si jeden deň doma zadarmo.Viem,že objednávok je menej,chápem to...
Alla chápem....ale aj ja robím denne 12 hodín a objektívne mám zaplatených možno 8-9, lebo o cenách v tejto branži vieme svoje a nebudem sa rozpisovať.
Jednoducho ten problém je niekde inde - a nie len v zamestnávateľoch....a nerieši sa vždy tam, kde je problém....
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

alla66 Pozri príspevok
Manažér si môže znížiť plat....Ale ak z minimálneho platu ti zoberú 20%...potom,ako budeš žiť? Výdavky na domácnosť sa nedajú znížiť.....Môže sa ušetriť na strave,oblečení....I tak si myslím,že niekto povedal BUBUBU a všetci sa zľakli a funguje to ako pyramídová hra.
No práve skús sa na to pozrieť z druhého brehu - aj zamestnávateľ je človek a tiež má rodinu a zodpovednosť za ňu, domácnosť. Rovnako platí účty ako ty.
Rozdiel je v tom, že okrem rodiny má aj zamestnancov a len reálne možnosti.
Ty máš stres ako uživiť rodinu, on má stres ako udržať firmu, ako vyplatiť ľudí, včas platiť odvody, dph, dať im prácu a v konečnom dôsledku neohroziť existenciu vlastnej rodiny.
Chápem ťa ale každý má svoje reálne možnosti.
Bola som tiež istý čas nezamestnaná, naša rodina bola v zlej finančnej situácii, mala som vtedy takéto želania: chcem kúpiť deťom topánky vtedy, keď ich potrebujú a nie vtedy, keď na tie topánky mám peniaze. Tento čas ma veľa naučil, zmobilizovali sme v rodine všetky sily, aby sme tento stav zvrátili, ale to už je o inom.
Držím ti palce, aby táto situácia netrvala dlho.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Liptáčik Pozri príspevok
S klientom mám vzťah dodávateľ - odberateľ. Vďaka kríze sa dostal do problémov. Dohodli sme sa, že pokiaľ sa z nich nevylíže, skrátime dohodnutú sumu za účtovníctvo. Viem, že budem robiť "pod cenu", ale u nich je to odôvodnené. Takže nie sú postihnutí len tí, ktorí pracujú, ale al podnikatelia musia voliť cestu menšieho odporu. Pokiaľ sa navzájom nepodržíme a nepomôžeme si, budeme ťažšie riešiť situácie, ktoré sme nezavinili.
Veru súhlasím a záleží to od serióznej dohody .
V tejto dobe celkovo v podnikateľskom sektore platobná schopnosť je viac než hrozná . Tak sa nečudujme , že zamestnávatelia majú problém . Tým nemám na mysli "zamestnávateľov špekulantov " .

So 14 dňových splatností sme prešli na 30 a viac dňové . A to je čo povedať pre takú firmu .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať