Zavrieť

Porady

Prinútený na živnosť - práca v Nemecku

Mám spracovať daňové priznanie živnostníkovi, ktorý bol v marci roku 2008 prinútený svojim zamestnávateľom vybaviť si živnostenský list (zváračské práce). Naďalej pre neho pracuje ale posiela mu každý mesiac faktúru za odpracované hodiny . Slovenská firma má prevádzkareň v Nemecku, kde pracuje aj môj živnostník.
Problém je v tom, že firma mu naďalej dáva výplatné pásky v nemčine, kde je okrem iného uvedená čiastka zrazenej dane. Túto daň musí vracať v hotovosti (má o tom pokladničný doklad) - alebo si o tú sumu zníži fakturovanú sumu. Ide mi o to, že prakticky je daň už zaplatená ale neviem, akým spôsobom to doložiť daňovému úradu: Musím sa tváriť ako živnostník - môžem teda niečo dokladovať výplatnými páskami? Z príjmov vychádza môjmu živnostníkovi dosť veľká daň na úhradu, ale on ju v skutočnosti zaplatil slovenskej firme ktorá ju odviedla v Nemecku. Môže mu ešte slovenská firma dať nejaký doklad o tom, že daň odviedla?
Ak by mal niekto skúsenosti s podobným prípadom budem vďačná za odpoveď. Alebo len zamestnávateľ vybabral s mojim živnostníkom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Pravdepodobne s ním vybabral. Nerozumiem, načo dostával výplatnú pásku - predsa nejde o závislú činnosť, aby nejakú výplatnú pásku mal dostať. Pokiaľ mu "zamestnávateľ" strhol nejakú daň, potom je dobré zistiť, či to nebola napr. zabezpečovacia daň. Či táto daň bola odvedená v zahraničí daňovému úradu, alebo si ju dobrák "zamestnávateľ" ponechal.

    Tica2 je offline (nepripojený) Tica2

    Tica2
    Ďakujem za odpoveď - tiež tuším že tento môj živnostník má len veľmi zlú dohodu so svojim"zamestnávateľom" , povedala som mu, že nech sa ešte opýta či by mu dali nejaký doklad že odviedli daň v zahraničí . Zabezpečovacia daň - to som ešte nepočula - pozriem sa čo to znamená.

    Prinútený na živnosť - práca v Nemecku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.