Zavrieť

Porady

Minimálne mzdové nároky v zmysle ZP

Polyhistor-diletant
V §123 odst.3 - je uvedené, že zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20% minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 odst. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň.
Ak má zamestnanec mesačnú mzdu, postupujem správne, ak vo výpočte používam 20% z 37,40 Sk - pričom neberiem ohľad na to, že zamestnanec má dohodnutý týždenný pracovný čas 37,5 hodiny? /t.j. neberiem do úvahy §120 odst. 5 - ak je ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 na menej ako 40 hodín, hodinová sadzba sa úmerne zvýši/
Za 3,5 hodiny nočnej práce dostane zamestnanec mzdové zvýhodnenie: 37,4*20%*3,5=26,18=26 Sk
/samozrejme dostane aj základnú mzdu za túto dobu/
Ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil Maňaska : 24.06.05 at 04:35
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
endrju
Janka, nie je sa za čo hanbiť.
Horšie by bolo, keby si nemala chuť si uvedomiť, že niečomu nerozumieš.

Zákony a iné predpisy sú napísané veľmi často tak komplikovane, že ich pochopenie na prvý krát nie je reálne ani u skúsených mzdárov s "XXL" praxou.

Teší ma, že si aj s mojou pomocou pochopila podstatu problému s názvom "zaokrúhľovanie". Využiješ túto znalosť ešte veľa krát. Zákony sa len tak hemžia ustanoveniami o zaokrúhľovaní.

Nabudúce dokážeš aj Ty pomôcť niekomu inému. Porada je určená predovšetkým na to, aby sme si navzájom pomohli.
Ja som sa tiež už na Porade dozvedel o viacerých veciach, o ktorých som nemal ani tušenie alebo ktoré som si vysvetľoval nesprávne. :p
Máš pravdu, že zákony sú písané tak, že im málo kto porozumie na 100 %, ale že mi nenapadlo, aký je rozdiel medzi matematickým zaokrúhľovaní a tým druhým, to sa mi teraz fakt rozum nad tým zastáva.

A más pravdu aj s tým, že po "pobyte" na porade budem aj ja radiť. Takú mám radosť, keď aj ja môžem niekomu poradiť. Chce to len prax a sledovanie porady.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať