Zavrieť

Porady

Nárok na materský príspevok

Ahojte,

prosím vás vedel by mi niekto z vás poradiť či budem mať nárok na materský príspevok, pokiaľ som u terajšieho zamestnávateľa od septembra 08, ale celý november som maródovala a teraz som na PN opäť kvôli komplikáciám v tehotenstve. Nástup na materskú dovolenku by mal byť 17.07.09. Predtým som pracovala dva roky vkuse u iného zamestnávateľam, ale medzi tým ako som nastúpila do novej práce som bola 2 týždne dobrovoľne nezamestnaná.
takže teraz neviem či sa mi ráta tých 270 dní za posledné dva roky ktoré som mala mať platené nemocenské aj u zamestnávateľa predtým /aj keď som bola tie 2 týždne nezamestnaná/ alebo len u terajšieho zamestnávateľa? Ak áno ráta sa do tohoto obdobia aj PN???

Moc pekne vám ďakujem, ja už mám z toho pekný miž-maž :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pokiaľ si zamestnaná, PN sa ráta do poistenia.
    Nezamestnanosť sa ti ráta len vtedy, ak si bola v evidencii nezamestnaných, alebo ak si bola dobrovoľne nemocensky poistená.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Mária27 Pozri príspevok
    Pokiaľ si zamestnaná, PN sa ráta do poistenia.
    Nezamestnanosť sa ti ráta len vtedy, ak si bola v evidencii nezamestnaných, alebo ak si bola dobrovoľne nemocensky poistená.

    S hrubo vyznačeným textom nesúhlasím. Evidovanie nezamestnanej osoby na ÚP nie je dôvodom na započítanie tejto doby do akéhokoľvek typu sociálneho poistenia, teda ani nemocenského. Počas tejto doby akurát štát platí za evidovaného nezamestnaného zdravotné poistenie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je pravdou, že štát neplatí nemocenské počas nezamestnanosti.
    Do 270 dní sa ti počítajú obe zamestnania, lebo ako zamestnanec si nemocensky poistená.
    Zák.461/2003

    § 14
    Osobný rozsah nemocenského poistenia
    (1) Povinne nemocensky poistení sú
    a) zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak,


    Podmienky nároku na materské
    § 48
    (1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

    Nárok na materský príspevok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.