Zavrieť

Porady

Dan z prenajmu

idem robyt sestre DP z prenajmu nehnutelnosti a mam tam mensie dotazy
sestra prenajima byt od 30.6.08 je registrovana na DU, najomca plati napr. najom 12 000sk spolu s inkasom a nase inkaso je 9000sk, fo 4000sk a nove okna 72000sk
- zdanuju prijmy za vsetkych 6 mesiacov alebo len 5m, pocula som ze prvy sa nezdanuje
-do kolonky prijem sa davaju prijmy cisto len z prenajmu bez inkasa
- do kolonky vydavky sa davaju aj FO a okna

ako to mam spravit
Usporiadat
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Katarina Pozri príspevok
Predpokladám, že ste sa dohodli na cene mesačného nájomného.
Nájomca určite vie vydokladovať výdavky za opravu a to je podľa mňa nepeňažný príjem, ktorý podlieha zdaneniu.
Bolo mi povedané, že povinnosť podania daňového priznania sa prihliada k príjmom a nie či má živnosť, alebo niečo iné.
Keďže som v r. 2008 nemala žiaden príjem z prenájmu a mala som len príjmy zo závislej činnosti, nemusím podať DP a zamestnávateľ mi môže urobiť ročné zúčtov. dane.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Podľa môjho názoru ak ste v roku 2008 prenajímala nehnuteľnosť a prenajímateľ neplatil nájomné, ale za svoje peniaze opravil prenajatú nehnuteľnosť je to nepeňažný prjem, ktorý musíte zdaniť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janinkaaa Pozri príspevok
Vr. 2008 som prenajala byt. V byte trebalo urobiť opravy, ktoré vykonal nájomnca a tak sme sa dohodli, že za rok 2008 mi nebude vyplatený nájom.
Výdavky som mala, pretože som platila inkaso + iné poplatky.
Musím podávať DP, keď mám už len príjmy zo závislej činnosti ?
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane


(22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).

(23) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Príjem z prenájmu časti plotu na reklamné účely je tiež príjem podľa § 6 ods. 3 však ?
0 0
Danie Danie

Danie je offline (nepripojený) Danie

stanka613 Pozri príspevok
idem robyt sestre DP z prenajmu nehnutelnosti a mam tam mensie dotazy
sestra prenajima byt od 30.6.08 je registrovana na DU, najomca plati napr. najom 12 000sk spolu s inkasom a nase inkaso je 9000sk, fo 4000sk a nove okna 72000sk
- zdanuju prijmy za vsetkych 6 mesiacov alebo len 5m, pocula som ze prvy sa nezdanuje
-do kolonky prijem sa davaju prijmy cisto len z prenajmu bez inkasa
- do kolonky vydavky sa davaju aj FO a okna

ako to mam spravit
Mám podpbný problém príjem za prenájom je 84000,-
platené inkaso majiteľom nehnuteľnosti je 54000,-
Rozdiel - získ je 30000,-
príjem rozdelený medzi manželov1/2 je 42000 + 42000 = musia podávať daňové priznanie - alebo 15000 + 15000 = nemusia podávať daňové priznanie
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Danie Pozri príspevok
Mám podpbný problém príjem za prenájom je 84000,-
platené inkaso majiteľom nehnuteľnosti je 54000,-
Rozdiel - získ je 30000,-
príjem rozdelený medzi manželov1/2 je 42000 + 42000 = musia podávať daňové priznanie - alebo 15000 + 15000 = nemusia podávať daňové priznanie
mali aj iné príjmy ako z prenájmu?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Katarina Pozri príspevok
Príjem z prenájmu časti plotu na reklamné účely je tiež príjem podľa § 6 ods. 3 však ?
Už mi nemyslí prosím pomôžte.
Naposledy upravil Katarina : 25.03.09 at 19:40
0 0
daduc daduc

daduc je offline (nepripojený) daduc

chcem poprosit v nájomnej zmluve je písané:
nájomné je vo výške 6000 Sk splatne ....
nájomník je dalej povinný uhradzať platby súvisiace s nájmom bytu /elektrina, tv, rozhlas, platby za plyn, Digi tv .../ v skutočnej výške 4787 Sk. Teda príjem za nájom je treba považovať sumu iba 6000, alebo sumu 10787 ? Okrem toho mám iba príležitostný príjem z polnohospodárskej činnosti. Sumu 2565O si môžem odrátať z oboch príjmov z každého zvlášť, alebo zo súčtu oboch príjmov.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Katarina Pozri príspevok
Príjem z prenájmu časti plotu na reklamné účely je tiež príjem podľa § 6 ods. 3 však ?
Prosím pekne pomôžte
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

podľa mňa áno
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katarina Pozri príspevok
Príjem z prenájmu časti plotu na reklamné účely je tiež príjem podľa § 6 ods. 3 však ?
Môj názor je , že je to príjem podľa § 6 ods.3 .
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Zita a Renca veľmi pekne ďakujem.
0 0
daduc daduc

daduc je offline (nepripojený) daduc

prosím, neporadíte mi ?
0 0
Danie Danie

Danie je offline (nepripojený) Danie

zo závislej činnosti
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
skaspa Pozri príspevok
ak si v roku 2008 nemal žiadne iné zdaniteľné príjmy, daňové priznanie podávať nemusíš

inak platí - príjem z prenájmu 40 532 Sk, z ktorých je 25 650 Sk od dane oslobodených, čiže zdaňuješ 14 882 Sk ako tvoj zdaniteľný príjem z prenájmu, k tomu paušálne výdavky vo výške 40 % 5 952,8 Sk (pritom je jedno, či si tieto výdavky vo výške 40 % vyrátaš zo sumy 14 882 Sk, alebo zo sumy 40 532 Sk a potom následne si výdavky, ktoré prislúchajú k príjmu, ktorý je od dane oslobodený, odrátaš - výsledok bude rovnaký); základ dane 8929,2 Sk
Dobrý deň, prosím vás, poradíte mi?
V daňovom priznaní mám uvedený:

Príjem z prenájmu vo výške 75 000,- Sk
Výdavok je vo výške 19740,- Sk
Základ dane je 55260,- Sk

Výdavok je vypočítaný:
75000 - 25650 (oslobodené) = 49350 x 40% paušál = 19740.

Mám to zle? Tetuška z daňového úradu mi to vrátila.
Poradíte?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Janiela Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím vás, poradíte mi?
V daňovom priznaní mám uvedený:

Príjem z prenájmu vo výške 75 000,- Sk
Výdavok je vo výške 19740,- Sk
Základ dane je 55260,- Sk

Výdavok je vypočítaný:
75000 - 25650 (oslobodené) = 49350 x 40% paušál = 19740.

Mám to zle? Tetuška z daňového úradu mi to vrátila.
Poradíte?
príjem si mala dať do DP 49350
a výdavok máš správny
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Mzdarka renča ďakujem.
V tom prípade je tu nárok na bonus ak:
29610 - základ
25650 - oslobodená časť
55260 - spolu suma?

Pravdepodobne nie.
Naposledy upravil Janiela : 27.03.09 at 16:58
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janiela Pozri príspevok
Mzdarka renča ďakujem.
V tom prípade je tu nárok na bonus ak:
29610 - základ
25650 - oslobodená časť
55260 - spolu suma?
toto sa nepíše do DP.

Pravdepodobne nie.
a žiadny iný príjem si nemala??
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
iba rodičovský príspevok
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Nárok na DB máš, nakoľko tvoj príjem je vyšší ako 48600 a vykázala si základ dane.

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 822 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Naposledy upravil mzdarka renca : 27.03.09 at 19:07 Dôvod: §33 odst.1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať