Zavrieť

Porady

Podnikateľský úver - výkaz o majetku a záväzkoch

Dobrý deň všetkým,

vo výkaze o majetku a záväzkoch sa mi objavil podnikateľský úver čerpaný z VUB až 2x = 1x v záväzkoch (v riadku 17) a 2x v úveroch (v riadku 18)
Úver som zaúčtovala nasledovne (účtujem v ALFE):
- vytvorila som si v analytike bankový účet na úver, počiatočný stav som dala mínusom
- zaevidovala som celý úver ako záväzok voči VUB
- čerpanie úveru - cez priebežnú položku na bežný účet
- splátka istiny - cez priebežnú položku na úverový účet + odúčtovanie zo záväzkov
- splátka úrokov - VODP

Čo som urobila zle, alebo ako by som to mala opraviť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alusik75 je offline (nepripojený) alusik75

    alusik75
    alusik75 Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým,

    vo výkaze o majetku a záväzkoch sa mi objavil podnikateľský úver čerpaný z VUB až 2x = 1x v záväzkoch (v riadku 17) a 2x v úveroch (v riadku 18)
    Úver som zaúčtovala nasledovne (účtujem v ALFE):
    - vytvorila som si v analytike bankový účet na úver, počiatočný stav som dala mínusom
    - zaevidovala som celý úver ako záväzok voči VUB
    - čerpanie úveru - cez priebežnú položku na bežný účet
    - splátka istiny - cez priebežnú položku na úverový účet + odúčtovanie zo záväzkov
    - splátka úrokov - VODP

    Čo som urobila zle, alebo ako by som to mala opraviť?

    Nikto mi nevie poradiť? Prosím

    Enyma je offline (nepripojený) Enyma

    Enyma
    Ahoj, učtujem tiež v alfe síce JU učtujem prvý rok, ale keď som sa spýtala na hotline tak mi kázali úver zaevidovať v záväzkoch napr.
    10 000 000,- Sk druh dokladu úver a dáva mi to do výkazu o majetku a záväzkoch iba do úverov a z toho odučtovávať jednotlivé platby každý mesiac napr 70 000,-Sk.

    enyma
    Naposledy upravil Enyma : 08.03.09 at 20:11

    alusik75 je offline (nepripojený) alusik75

    alusik75
    Ďakujem za radu Enyma. Zmenila som v záväzkoch typ dokladu na úver, teraz mi to však na riadku 18 vo výkaze o majetku a záväzkoch zrátalo , asi mám ešte niekde chybu. Ale na úverovom účte to predsa musím nechať mínusom, aby mi sedel účtovný stav s bankovým výpisom, tak neviem, čo robím zle Ak ešte viete niekto poradiť, prosím

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Peniaze prišli na podnikatelský účet v banke?
    Nájdeš to v: často kladené otázky v Krose.
    Naposledy upravil kkllc : 09.03.09 at 17:52

    alusik75 je offline (nepripojený) alusik75

    alusik75
    Našla som to, ale to je postup, keď prídu peniaze priamo na podnikateľský účet v banke a je urobený nejaký splátkový kalendár. V mojom prípade to však bolo tak, že banka zriadila úverový účet (iný ako bežný podnikateľský), na ktorý potom previedla prostriedky z úveru. Tiež splátka úveru a ostatné poplatky sú zrážané z bežného účtu a prevádzané na úverový účet. Úverový účet som si zriadila v analytike a poč. stav som dala mínusom - tak som sa dočítala v radách, ktoré boli tu na porade.... prosím ešte poraďte...

    alusik75 je offline (nepripojený) alusik75

    alusik75
    Tak už nemusíte radiť, na hotline mi poradili, že buď to mám v záväzkoch, alebo účtujem o úverovom účte.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    SZČO uzavrela s bankou zmluvu o splatkovom úvere( splatenie povoleneho prečerpania z účtu). Učtujem správne ak
    výška úveru - zaevidujem do záväzkov - VNZD
    úrok - VOZD
    poplatok - VOZD
    istina - mesačne cez banku uhrada záväzku, VNZD

    Pozrie mi to niekto? Dakujem

    Podnikateľský úver - výkaz o majetku a záväzkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.