Zavrieť

Porady

príjem FO závislá činnosť + prenájom

ahojte,
potrebovala by som poradiť, celý rok mám príjem u jedného zamestnávateľa no za 11+12/2008 mám ešte príjem z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti. Daň. úrad mi zaslal kartičku s DIČOM. Ako rátať výdavky za inkaso a podobne. Môžem tu použiť paušálnu daň ? Ďakujem.
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

ekofin Pozri príspevok
Dobrý deň, ja potrebujem poradiť, pretože si myslím, že je to dosť zamotané. Nehnuteľnosť - rod. dom prenajímajú mama a jej dve deti. Všetci traja sú registrovaní na DÚ ako prenajímatelia. Deti (dospelé) sú nezamestnané, nemali v roku 2009 žiaden príjem. Jeden z nich si platí odvody do ZP, druhý je evidovaný na úrade práce. Matka je starobná dôchodkyňa tiež bez príjmu. Príjem celkový za rok z prenájmu je 11000 eur. Výdavky by som uplatnila paušálom. Neviem ako ale rozdeliť príjem tak, aby hlavne matka neplatila daň, pretože nárok na odpočítateľnú položku nebude mať, lebo jej dôchodok prevyšuje 4025,70 eur. Musí sa príjem rozdeliť v takom pomere, v akom majú vlastníctvo toho domu? Vopred ďakujem za každý názor.
Myslím si, že to nie je také zamotané, môj názor je ten, že príjem si musia rozdeliť v takom pomere v akom majú vlastníctvo domu, presne tak ako píšeš
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Predsa len sa ešte vrátim k môjmu príspevku. Nemôže sa na základe nejakej písomnej dohody o príjme z prenájmu, rozdeliť ten príjem len medzi tie dve deti. Ak nemám povinnosť podať daňové priznanie, pretože som nedosiahla príjem z prenájmu 2012,85 eur, musím to oznámiť daňovému úradu? Okrem príjmov z prenájmu žiadne iné príjmy nemám. Som starobná dôchodkyňa. Ďakujem.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

ekofin Pozri príspevok
Predsa len sa ešte vrátim k môjmu príspevku. Nemôže sa na základe nejakej písomnej dohody o príjme z prenájmu, rozdeliť ten príjem len medzi tie dve deti. Ak nemám povinnosť podať daňové priznanie, pretože som nedosiahla príjem z prenájmu 2012,85 eur, musím to oznámiť daňovému úradu? Okrem príjmov z prenájmu žiadne iné príjmy nemám. Som starobná dôchodkyňa. Ďakujem.
Ak ten prenájom máte na tretiny, pripadne každému 3666,67 eur.
Z toho sa odpočíta oslobodených 894,60, takže zdaniteľný príjem je 2772,07 eur. Výdavky (40%) sú 1108,83 EUR a základ dane z prenájmu je 1663,24.
No a to je menej ako 2012, takže daňová povinnosť je 0. Daňové priznanie ale treba podať.
Alebo to vlastníte v inom pomere?

Posudzuje sa celkový zdaniteľný príjem, t.j. príjem po odpočítaní 894,60 eur!
Naposledy upravil hena22 : 06.03.10 at 06:16
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Je to trochu komplikované. Vlastníctvo syna je koncom roka 2008 zrušené, ale na daňovom úrade sa odhlásil až od apríla 2009. Dcéra vlastní 1/6 a ja zostatok. Keďže som starobná dôchodkyňa a na odpočítateľnú položku nemám nárok, chcela by som, aby ten príjem pre mňa predstavoval čo najmenej. (Celkový príjem z prenájmu bol 11000 eur.) V konečnom dôsledku aj tak celý príjem poberala dcéra. Nedá sa to vyriešiť dohodou medzi nami?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Kto je uvedený na nájomnej zmluve?
Ja osobne by som syna v roku 2009 už celkom vynechala a s dcérou by som spísala dohodu. Na Teba môže ísť cca4240 eur 2907 eur (podáš DPFO typ B a daň bude 0 daňové priznanie nemusíš podať) a na dcéru zbytok (jej asi vyjde aj nejaká daň). S tými podielmi sa trochu pohrajte, nech máte pekné percentá, na dcéru toho môže ísť o dosť viac. Navrhujem 40% Tebe a 60 % dcére. Tak nebudete platiť dane ani jedna.

Prikladám citáciu zo ZDP, kde je upravené, že to môže byť dohoda

§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je právnickou osobou


(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.
Naposledy upravil hena22 : 06.03.10 at 06:20
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ďakujem veľmi pekne. Mne išlo hlavne o to, či môže byť dohoda medzi účastníkmi. Musí podať daňové priznanie aj syn? Ten príjem, ktorý sa posudzuje, či sa má podať daňové priznanie je príjem už po odpočítaní výdavkov? Lebo keď som si to prepočítala, základ dane mi vyjde 2007,24. Ja nárok na odpočítateľnú položku nemám. Ešte raz vrelá vďaka.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

pokiaľ je zákld dane zdaniteľný príjem menší ako tých 2012 EUR, daň neplatíš. Chcela som to vyskúšať na stránke drsr, zase nefunguje. Lebo zdá sa mi, že sa posudzuje základ dane a nie príjem. Keby si to nahodíš cez "vyplnenie tlačív na internete, samo to tam hodí nulu. Zajtra to skúsim a napíšem, či mám pravdu na 100% alebo nie. V ZDP je napísané toto:

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Naposledy upravil hena22 : 06.03.10 at 06:13
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ďakujem, vyskúšam to aj ja. Zajtra sa ozvem.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

ekofin Pozri príspevok
Ďakujem, vyskúšam to aj ja. Zajtra sa ozvem.
Vyskúšala som, ako to funguje na stránke a upravila som moje predchádzajúce príspevky.
Posudzuje sa naozaj zdaniteľný príjem a nie základ dane.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ešte jedna otázočka. Môže si dcéra od tohoto príjmu odpočítať aj príspevky na zdravotné poistenie, ktoré si platila ako samoplatiteľ?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Podľa mňa hádam môže, ale kde to dať do daňového priznania to teda netuším. Možno poradí niekto zdatnejší...?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať