Zavrieť

Porady

Auto pouzivam aj ako SZOC aj ako konatel SRO, kto plati Dan z MV ?!

Dobry vecer, poprosim o radu :
Auto vlastnim ako sukromna osoba, pouzivam ho na sluzobne cesty ako SZOC uz niekolko rokov a samozrejme platim Dan z MV.

Mame novozalozenu sro, kde som konatelom a toto auto potrebujem pouzivat aj na sluzobne cesty ako konatel SRO.

Moja povinnost je platit 2x Dan z MV ? (raz ako SZOC a raz ako SRO)
Vopred dakujem, prajem pekny vikend.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Danica F. Pozri príspevok
    Dobry vecer, poprosim o radu :
    Auto vlastnim ako sukromna osoba, pouzivam ho na sluzobne cesty ako SZOC uz niekolko rokov a samozrejme platim Dan z MV.

    Mame novozalozenu sro, kde som konatelom a toto auto potrebujem pouzivat aj na sluzobne cesty ako konatel SRO.

    Moja povinnost je platit 2x Dan z MV ? (raz ako SZOC a raz ako SRO)
    Vopred dakujem, prajem pekny vikend.
    Áno. Nie.
    Naposledy upravil Tweety : 14.03.09 at 06:12

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Tweety Pozri príspevok
    Áno.
    Nie, ide o jeden predmet dane a daň sa platí iba raz.

    Toto je Tvoj prípad:

    Otázka:
    Fyzická osoba (SZČO) používa svoje osobné motorové vozidlo na podnikanie a zároveň aj ako konateľ spoločnosti na služobné cesty. Kto má povinnosť platiť daň z motorových vozidiel?

    Odpoveď:
    Daňovníkom dane z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie roku 2008 je podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane (§ 84 ods.1) používa na podnikanie.
    Podľa § 85 ods. 2 písm. a) citovaného zákona daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
    Ak fyzická osoba (SZČO) vozidlo, ktorého je držiteľom používala na podnikanie v celom zdaňovacom období roku 2008, tzn., že v priebehu roku 2008 nepodala oznámenie o zániku daňovej povinnosti, ako daňovník dane z motorových vozidiel bude SZČO za predmetné vozidlo povinná podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel a to v lehote do 2. februára 2009.
    Aj keď v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2008 SZČO vozidlo okrem podnikania používala aj na služobné cesty pre zamestnávateľa, ktorý konateľovi (zamestnancovi) vyplácal cestovné náhrady, na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových /§ 85 ods. 2 písm. a)/ sa vzhľadom na jeden predmet dane nevzťahuje povinnosť podať daňové priznanie, ani zaplatiť daň z motorových vozidiel, nakoľko daňové povinnosti za predmetné motorové vozidlo si bude musieť splniť SZČO ako daňovník dane z motorových vozidiel / § 85 ods. 1 písm. a) /.


    zdroj: drsr.sk

    Danica F. je offline (nepripojený) Danica F.

    Danica F.
    dakujem tweety, dakujem azla, a kto ma z vas pravdu ?

    azla, kedze citujes drsr, asi mas pravdu ty, nie ?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Danica F. Pozri príspevok
    dakujem tweety, dakujem azla, a kto ma z vas pravdu ?

    azla, kedze citujes drsr, asi mas pravdu ty, nie ?
    Nejde o to kto má pravdu, ale ako postupovať, aby to bolo správne.(a zbytočne si neplatila 2x daň)

    Môžeš si to sama nájsť na stránke www.drsr.sk
    Horná lišta - Daňové informácie
    Ľava strana- Zovšeobecnené informácie, Daň z MV, Otázky a odpovede

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Ja by som sa chcela opytat nieco podobne. Len s tym rozdielom, ze v tech.preukaze je zapisana fyzicka osoba - podnikatel (nie surk.osoba), ktora ma auto vlozene v podnikani a ktora zaplatila za r. 2008 dan z MV. Moze si tato fyzicka osoba, ktora je zaroven konatelom (povazanym za zamestnanca) vo vlastnej sro-cke uplatnit nahrady za km z tohto auta za r. 2008 v tejto sro? A prosim este podla akeho §. Dakujem.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    z hľadiska vysporiadania DzMV nie je kladený dôraz na pôvodcu takejto platby - platcom tejto dane môže byť aj nájomca MV, ktoré je majetkom inej firmy

    ešte zopár info
    http://www.zivnostnik.sk/node/248
    Naposledy upravil hanelie : 14.03.09 at 06:56

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Moze si tato fyzicka osoba, ktora je zaroven konatelom (povazanym za zamestnanca) vo vlastnej sro-cke uplatnit nahrady za km z tohto auta za r. 2008 v tejto sro? A prosim este podla akeho §.
    môže,
    je to obdobné ako pri prenájme MV - napr. 4 dni používa MV ako SZČO 1 deň ako s.r.o. / paušál

    Auto pouzivam aj ako SZOC aj ako konatel SRO, kto plati Dan z MV ?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.