Zavrieť

Porady

Bankový úšet v EUR

Prosím o radu skúsenejších. Mám bankový účet vedený v EUR. Program mi dovolí účtovať len s prepočtom na SK. Prosím Vás aký kurz budem používať, na výpise žiadny nemám a aj zostatok bude len EUR. Na konci roka sa mi to síce vyrovná ale neviem čo s tým v priebehu roka. A ako budem účtovať prípad: Na bankovom účte v EUR úhrada faktúry v CZK?
Ďakujem.
A dúfam, že tu podobná téme založená nebola, lebo už ju tu hľadám asi pol hodinu.
Ešte raz ďakujem za Vaše rady
Usporiadat
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Tentoraz nesúhlasím s tebou ja. Odporúčam ti pozrieť si príručku Praktický sprievodca účtovníctvom od vydavateľstva Verlag Dashofer časť 3, diel 4, str. 14. Myslím si, že pri inkase alebo úhrade faktúry na devízovom účte, ak nepoznáš kurz komerčnej banky, používaš kurz NBS v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Aký by si potom používala kurz komerčnej banky v prípade uzatvorených menových obchodov, ak sú stanovené limity na prevody pre výhodnejšie kurzy? Podľa mňa inkaso alebo úhrady fakúry sa nepovažuje za nákup alebo predaj cudzej meny na devízovom účte. Ak by sa jednalo o pripísanie alebo odpísanie EUR na korunovom účte, vtedy by sa jednalo o nákup alebo predaj cudzej meny. Tak isto je to s prevodom z devízového účtu na korunový účet. Bola som aj na seminári, kde bol lektorom Ing. Ondrej Baláž a aj on túto problematiku rozoberal v tomto zmysle.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Nesúhlasím s touto odpoveďou. Pri valutách prijatých do pokladne s použije:
1. Kurz NBS vyhlásený ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu /t.j. ku dňu prijatia valút do pokladne/ v nasledujúcich prípadoch:
- ak boli valuty obstarané výberom z devízového účtu účtovnej jednotky, pričom sa pri devízovom účte používa kurz NBS
-ak boli valuty obstarané inkasom pohľadávok, úrokov, dividend, podielov na zisku a pod.
- ak boli valuty obstarané inkasom v hotovosti za predaný tovar, služby a pod.
2. Kurz komerčnej banky, prípadne zmenárne iba v prípade, ak účtovná jednotka obstarala valuty nákupom v tejto komerčnej banke, príp. zmenárni.
Doslova citujem príručku Praktický sprievodca účtovníctvom. Metódu FIFO alebo priemerný kurz používame pri výdaji cudzej meny z pokladne a nie pri nákupe.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Čo sa týka dev. účtu, neviem odkiaľ to máš , že sa používa kurz NBS?
Je jasné, že keď Ti nabehnú úroky v banke / použijeme kurz NBS/. Keď Ti stiahnu z dev. účtu poplatky / použijeme kurz účtovný -priemerný/ . Veď z poplatkov
predsa nemôžeš mať ani kurz. zisk , ani kurz. stratu.
Z toho, čo si vyššie písala, si určite nenavštívila stránku audítorky Ing. Cenigovej.
Ja znovu opakujem, za týmto si pevne stojím a ak máš iný názor, ten Ti neberiem, dávam tu však opäť do pozornosti stránku www.ceniga.sk
Rozhodnutie je na každom z nás. Sú publikácie, kde je veľa chýb, ktoré opravia aj po pol roku.

A ešte čosi, je jasné, že keď Vy čakáte devízy od Vášho klienta /za Vašu VF/, tak to musí byť kurzom NBS. S Tvojou poslednou vetou súhlasím, veď to isté tvdím aj ja. A ešte prosím , aké menové obchody máš na mysli? Forwardy, swapy alebo bežné spotové ???
Naposledy upravil Lila : 26.09.05 at 08:20
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Odporúčam preštudovať si §24 Zákona o účtovníctve a komentár k zákonu napr. v DÚPP 2-2005 a postupy účtovania §2, možno si to dáš dokopy a prídeš na to prečo takto rozprávam a nie len ja, ale aj spústu našej odbornej verejnosti.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ja Ti dávam do pozornosti § 25 odst. 3 .
A prajem deň bez mrzutostí.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
§25 ods. 3 v našom prípade platí pre peňažné prostriedky v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky. Tak neviem prečo by to malo platiť pre devízový účet. Mimochodom som tento problém dala opätovne vyriešiť aj našej audítorke. Možno sa ti potom ozvem. Zatiaľ ďakujem za plodnú diskusiu.
0 0
pavliscakova pavliscakova

pavliscakova je offline (nepripojený) pavliscakova

SOME Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, hovorí Vám niečo slovo "overnight" na bankovom výpise?

Je to vlastne uloženie peňazí na noc na úroky, lenže mito máme aj v EUR účte. Vie mi niekto poradiť, čo s kurz. rozdielom, ktorý sa tvorí a či účtujem správne?
12.7. prevod 1 000 EUR z EUR na EUR úrokový 261/221AE kurz NBS 38,50 38500,-
13.7.príjem 1 000 EUR z EUR úrok.na EUR 221AE/ 261 kurz NBS 39,00
39000,-
Ďakujem

Ahoj,
ja by som zaúčtovala príjem 13.7. kurzom z 12.7. a tým mi nevznikne na 261 kurzový rozdiel. A čo na konci mesiaca ? ostane mi tá suma , KTORÚ NA NOC ULOŽÍME DO BANKY visieť na 261 ? Ďakujem Valika
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať