Zavrieť

Porady

prijem z CR - kde vznika povinnost podania DP

mam nejasnosti kvoli podaniu danoveho priznania..som FO, cely rok pracujem v CR, je to moj jediny prijem, trvaly pobyt nam v SR. podla zakona som vlastne danovym rezidentom CR, pretoze sa tu zdrziavam viac ako 183 dni a mam tu aj bydlisko (prenajom bytu)..kde mi vznika povinnost podat si danove priznanie, na Slovensku alebo si ho mozem podat aj v CR? nikde som sa nedocitala, ako je to spravne..dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    ak si riadny zamestnanec v ceskej firme, čo predpokladám, že si, tak by za teba mali odvádzať dane a tým pádom si ich mala požiadať aj o zúčtovanie daní a nemusíš podávať daňové priznanie na slovensku.

    choď sa spýtať na mzdové oddelenie, či ti spravili ročné zúčtovanie dane a ak nie, tak ich o to požiadaj, aj v ČR sa podávajú daňové priznania do konca marca, takže ti to stihnú ešte spraviť

    tu na slovensku by si musela podávať daňové priznanie v prípadoch napr. neplatili by za teba dane, bola by si aj živnostníčka a podnikala by si v SR a zároveň aj pracovala ako zamestnanec, ... Zložitejší prípad asi nie si :-)

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    monikago, nie je to celkom tak. Môže nastať prípad ako u niklo, že oba štáty si môžu nárokovať, že je daňovník ich rezidentom. Podľa kritérii, v uvedenom linku, určte daňovú rezidenciu. K úvodnému príspevku patí aj prísp. 2.
    http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html
    Naposledy upravil Marína : 17.03.09 at 23:18

    niklo je offline (nepripojený) niklo

    niklo
    som si to teda este nastudovala a ak som to dobre pochopila, som rezidentom CR:
    2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:

    a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
    b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,

    z tohto mi vyplyva, ze danove priznanie podavam v CR, rocne zuctovanie dani mi nerobili, mam vystavene potvrdenie o prijmoch

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    niklo Pozri príspevok
    som si to teda este nastudovala a ak som to dobre pochopila, som rezidentom CR:
    2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:

    a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
    b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,

    z tohto mi vyplyva, ze danove priznanie podavam v CR, rocne zuctovanie dani mi nerobili, mam vystavene potvrdenie o prijmoch
    môj osobný názor je - na tvojom mieste idem na mzdové oddelenie a požiadam ich, aby mi spravili ročné účtovanie dane.
    podľa kritérií, ktoré si uviedla, tak jednoznačne patríš k rezidentom v ČR.

    takýto istý prípad je aj môj bývalý kolega s práce, on už pracuje v čechách 5 rokov a zakaždým mu česká firma spraví zúčtovanie dane, jedine 1 rok, keď tam bol zamestnaný tak si podával daňové priznanie sám, lebo pol roka bol zamestnaný na slovensku a od druhého polroka, začal pracovať v ČR

    ak by neboli ochotný na mzdovom ti spraviť zúčtovanie, tak si budeš musieť potom podať daňové priznanie u nás

    niklo je offline (nepripojený) niklo

    niklo
    monikago Pozri príspevok
    ak by neboli ochotný na mzdovom ti spraviť zúčtovanie, tak si budeš musieť potom podať daňové priznanie u nás
    monikago, prosim Ta, tomuto trosku nerozumiem, ked mi zamestnavatel neurobi rocne zuctovanie dane, musim si podat danove priznanie na SR a nemozem ho podat v CR, ked som danovym rezidentom CR?

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    na túto otázku priznám sa neviem odpoveď, ale riadila by som sa tým, že ak mi zamestnávateľ nespráví ročné zúčtovanie a je jedno, v ktorej krajine pracujem, tak mi vychádza, že daňové priznanie musím podať tam, kde mám trvalé bydlisko a národnosť

    to je len môj názor, ak si nevieš rady, skús sa s tvojou otázkou obrátiť priamo na daňový úrad,

    niklo je offline (nepripojený) niklo

    niklo
    ja som nechcela, aby mi zamestnavatel urobil rocne zuctovanie dani, myslela som, ze si ho musim podavat na Slovensku..ale v kazdom pripade dakujem za rady

    prijem z CR - kde vznika povinnost podania DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.