Zavrieť

Porady

DP a príjmy z prenájmu

Táňa
Chcem sa uistiť, či to robím dobre. Ročný príjem z prenájmu má súkromná osoba 100000,-Sk. Z toho odrátam 5-násobok platného živ.minima na rok 2008. A potom si vyrátam paušálny výdavok 40%. Vyjde mi suma, z ktorej odvedie daň. Ale tu treba vypočítať aj koeficient, pravda?
Usporiadat
radkaaaa radkaaaa

radkaaaa je offline (nepripojený) radkaaaa

Ahojte nemoze mi niekto poradit, to nahlasenie na DU ze prenajimam byt musim podla zmluvy odo dna zacatia alebo to mozem oznamit napriklad teraz ze uz par mesiacov ho prenajimam a chcem podat danove priznanie ???
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

radkaaaa Pozri príspevok
Ahojte nemoze mi niekto poradit, to nahlasenie na DU ze prenajimam byt musim podla zmluvy odo dna zacatia alebo to mozem oznamit napriklad teraz ze uz par mesiacov ho prenajimam a chcem podat danove priznanie ???
§ 31 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov -

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
0 0
radkaaaa radkaaaa

radkaaaa je offline (nepripojený) radkaaaa

Dakujem, velmi pekne.
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

Dobry den,
ja by som potrebovala poradit, ako postupovat, ak osoba, ktora byt prenajima, je uz zaregistrovana na du, ma aj inu cinnost. cely rok je platitelom dph, ako postupovat pri uplatnovani vydavkov?? myslim ze tam uz neni mozne uplatnit tych 40%, takze idem podla skutocnych vydavkov?? byt nie je zaradeny v majetku, co s odpisom? z akej ceny vychadzat? doteraz sme to neriesili lebo sme to robili tymi 40 %. a mozem aj na tie naklady uplatnovat DPH, aj ked to prenajima osobe - obcanovi bez dph??
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

babs Pozri príspevok
Dobry den,
ja by som potrebovala poradit, ako postupovat, ak osoba, ktora byt prenajima, je uz zaregistrovana na du, ma aj inu cinnost. cely rok je platitelom dph, ako postupovat pri uplatnovani vydavkov?? myslim ze tam uz neni mozne uplatnit tych 40%, takze idem podla skutocnych vydavkov?? byt nie je zaradeny v majetku, co s odpisom? z akej ceny vychadzat? doteraz sme to neriesili lebo sme to robili tymi 40 %. a mozem aj na tie naklady uplatnovat DPH, aj ked to prenajima osobe - obcanovi bez dph??
1. Ak je fyzická osoba platiteľom DPH celé zdaňovacie obdobie, môže si pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov uplatniť len skutočné výdavky. Výdavky percentom z príjmov si uplatniť nemôže.
2. Uplatnenie odpisov je možné len v prípade zahrnutia bytu do obchodného majetku.
3. Ak sa byt prenají fyzickej osobe-občanovi, ktorý nie je zdaniteľnou osobou podľa § 3 zákona o DPH, prenájom nehnuteľnosti je povinne oslobodený od DPH podľa § 38 zákona o DPH. Z uvedeného zároveň vyplýva, že nie je možné uplatňovať odpočet DPH s prijatých dodávok tovarov a služieb, súvisiacich s prenajatým bytom (t.j. k výdavkom).
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

dakujem pekne, myslela som si..este jednu otazku, ak sa rozhodnem zaradit byt do majetku firmy, aky by mal byt postup?? treba aj nejake odborne posudenie ceny, alebo vychadzam z pribliznej trhovej ceny v obdobi, kedy ho chcem zaradit?? v tomto nemam jasno..
dakujem...
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

babs Pozri príspevok
dakujem pekne, myslela som si..este jednu otazku, ak sa rozhodnem zaradit byt do majetku firmy, aky by mal byt postup?? treba aj nejake odborne posudenie ceny, alebo vychadzam z pribliznej trhovej ceny v obdobi, kedy ho chcem zaradit?? v tomto nemam jasno..
dakujem...
Vstupnú cenu majetku upravuje § 25 zákona o dani z príjmov. Ak bol byt obstaraný kúpou, je vstupnou cenou kúpna cena bytu.
Upozorňujem však, že ak by ste uvažovali byt v dohľadom čase predať, zaradenie bytu do obchodného majetku má ďalšie (pre daňovníka nepríjemné) súvislosti. Byt sa stane v prípade predaja od dane z príjmu oslobodený po piatich rokoch od jeho vyradenia z obchodného majetku.
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

no to je pravda, hlavne ked clovek nevie co bude za dva tri roky..dakujem pekne za odpovede..
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc, mám v tom trochu hokej...
Teda: Prenajímame s manželom byt, ktorý máme v bezpodielovom vlastníctve. Na zmluve sme uvedení obaja, OK, zaregistrujeme sa obaja. Manžel je SZČO, ja nezamestnaná a tu by som potrebovala poradiť. Teda je mi jasné: príjmy z prenájmu manžel uvedie ako §6 ods.3, a ako to bude s odpočitateľnou položkou na mňa? musí si ju krátiť o moj príjem z prenájmu?
Asi píšem trochu chaoticky....
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

usko 1 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc, mám v tom trochu hokej...
Teda: Prenajímame s manželom byt, ktorý máme v bezpodielovom vlastníctve. Na zmluve sme uvedení obaja, OK, zaregistrujeme sa obaja. Manžel je SZČO, ja nezamestnaná a tu by som potrebovala poradiť. Teda je mi jasné: príjmy z prenájmu manžel uvedie ako §6 ods.3, a ako to bude s odpočitateľnou položkou na mňa? musí si ju krátiť o moj príjem z prenájmu?
Asi píšem trochu chaoticky....
Ďakujem veľmi pekne
Príjem z prenájmu nehnuteľnosti sa počíta do výšky vlastného príjmu manželky za účelom odpočítania nezdaniteľnej časti základu dane na manželku.
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Áno, ďakujem pekne, tak som aj ja uvažovala, potrebovala som si to len potvrdiť niekým kompetentným.
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

pri prenájme nehnuteľnosti manželmi, príjem z prenájmu si delia 50% a 50% alebo si môžu príjem deliť napr. aj 60% a 40%?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
adriana126 Pozri príspevok
pri prenájme nehnuteľnosti manželmi, príjem z prenájmu si delia 50% a 50% alebo si môžu príjem deliť napr. aj 60% a 40%?
Podľa dohody.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
a pripomínam, že sa nemusí uviesť celý príjem......

viac v bode 3 tu http://www.porada.sk/t127295-suhrn-2009-a.html
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

ďakujem za odpoveď
0 0
nataliake nataliake

nataliake je offline (nepripojený) nataliake

mzdarka renca Pozri príspevok
nemáš povinnosť podať DP
tu sumu 5xživ.minimum si môžem odpočítať aj v tom prípade, ak som neprenajímala hnuteľnosť celý rok, ale len napr. 5 mesiacov ?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
nataliake Pozri príspevok
tu sumu 5xživ.minimum si môžem odpočítať aj v tom prípade, ak som neprenajímala hnuteľnosť celý rok, ale len napr. 5 mesiacov ?
Ano. Tato suma sa nekrati.
0 0
renata renata

renata je offline (nepripojený) renata

Prosim poradit, FO -dlhodobo pozastavena zivnost, ma za r.2009celkove len prijmy z prenajmu nehnutelnosti vo vyske 2500,00€, po odratani 894,60€ ma povinnost podavat DP?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Dobrý deň,

som SZČO, od februára 2010 dávam do prenájmu svoj dom v osobnom vlastníctve, (nie v podnikaní). Musím sa zvlásť registrovať na daňovom úrade, že budem mať príjmy z prenájmu, alebo stačí príjmy uviesť v daňovom priznaní na príslušnom riadku?

Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
renata Pozri príspevok
Prosim poradit, FO -dlhodobo pozastavena zivnost, ma za r.2009celkove len prijmy z prenajmu nehnutelnosti vo vyske 2500,00€, po odratani 894,60€ ma povinnost podavat DP?
Ano, ma.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať