Zavrieť

Porady

Prihlasenie noveho automobilu

Prosim o radu v suvislosti s prihlasenim noveho auta na policii. S vyuzitim srotovneho bol povodnym majitelom zosrotovaneho auta moj otec, na ktoreho je aj kupovane nove auto. Je ale mozne toto nove auto prihlasit na policii tak, ze pred samotnym prihlasenim by som s otcom uzavrel povedzme darovaciu zmluvu, a prihlasoval nove auto tak na mna (obdarovaneho)? Velmi pekne dakujem za rady.
Usporiadat
key133 key133

key133 je offline (nepripojený) key133

Tak dam overit otcov podpis na matrike ako darcu, splnomocnenie neriesim, pride radsej so mnou. No prave som sa chcel vyhnut postupu, kt. opisujes, prihlasenie-odhlasenie-prihlasenie... Podla toho by som urcite aj platil za kazdy jeden ukon, vsak?
0 0
key133 key133

key133 je offline (nepripojený) key133

Čo dáte do darovacej zmluvy kým auto nie je zaevidované?

Do darovacej zmluvy by som dal typ a model auta a samozrejme VIN, tymto je vozidlo jednoznacne charakterizovane.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ak pojdete s otcom prihlásiť auto a bývate v jednom okrrese, tak všetko sa spraví pri jednom úkone. Otec prihlási na seba a hneď prepíše na Vás. Nepotrebujete darovaciu zmluvu ani splnomocnenie, keďže bude otec s Vami. Nezabudnite platné OP, zmluvu o zákonnom poistení a doklady od vozidla. Prvé prihlásenie vozidla je na veľkom tlačive (dvojhárok). Mám to overené
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
PRE tutiola: Darovaciu zmluvu nepotrebujete.

Velakrat som prihasoval auta na DI a vzdy ak to bol takyto pripad chceli odo mna alebo kupnu zmluvu alebo darovaciu zmluvu


Vlastník vozidla je povinný hodnovernými dokladmi preukázať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla...

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=158

Nezda sa mi, ze by to na kazdom DI fungovalo inak... Ak ano dajte mi vediet prosim, rad si rozsirim svoj vedomostny obzor.
Naposledy upravil kyblik : 26.03.09 at 14:27
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

key133 Pozri príspevok
Super, tak dufam, ze nebudu ziadne problemy. Darovacia zmluva predpokladam nemusi byt overena notarom?
kyblik Pozri príspevok
Nie, staci na matrike... A staci overit podpis darcu. Inak na policii to potom funguje tak, ze aj tam potrebujes splnomocnenie otca a auto najskor prihlasis na neho a vzapati ho odhlasis na svoje meno + prihlasis na svoje meno. Moze to posobit trochu chaoticky a nezmyselne ale taky je postup.
Keď máš plnú moc od otca na realizáciu úkonov voči DI v jeho mene, tak darovaciu zmluvu ani nepotrebuješ .
Naposledy upravil Chobot : 26.03.09 at 15:33
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kyblik Pozri príspevok
PRE tutiola: Darovaciu zmluvu nepotrebujete.

Velakrat som prihasoval auta na DI a vzdy ak to bol takyto pripad chceli odo mna alebo kupnu zmluvu alebo darovaciu zmluvu


Vlastník vozidla je povinný hodnovernými dokladmi preukázať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla...

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=158

Nezda sa mi, ze by to na kazdom DI fungovalo inak... Ak ano dajte mi vediet prosim, rad si rozsirim svoj vedomostny obzor.
Kýblik, vytŕhaš vety z kontextu. Keď si všimneš, tak to, čo si napísal, že treba preukazovať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla platí pre ešte neevidované vozidlo - v časti Prihlásenie nového vozidla (je to aj logické, musíš preukázať napr. kúpnu zmluvu, faktúru nového auta, aby si preukázal, že si ho neukradol zo skladu importéra).

V časti Zmeny v evidencii vozidiel v podčasti Zápis držiteľa vozidla už takáto podmienka nie je. Takže pri prepise nemusí nový vlastník preukazovať, ako vozidlo nadobudol. Stačí, ak pôvodný majiteľ odhlási auto a napíše jeho, ako nadobúdateľa vozidla. Potom stačí, ak nový vlastník príde na DI s takýmto dokladom a DI zapíše vozidlo na jeho meno a nepotrebuje žiadnu kúpnu ani darovaciu zmluvu.

DODATOK:

Ale myslím, že sa navzájom trochu nechápeme, resp. správne by to malo byť takto:

Ak kúpi jeho otec nové auto, tak na to, aby to auto prihlásil najprv na otca, potrebuje kúpnu zmluvu od predajcu. Ale na to aby vzápätí prepísal auto z otca na seba tak nepotrebuje darovaciu zmluvu medzi ním a otcom.

Takže v podstate máš pravdu, že treba zmluvu, ale treba doplniť, že len pre prihlasovanie nového auta.
Naposledy upravil Chobot : 26.03.09 at 15:37
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Už v prvom príspevku píšem: na koho je vystavená faktúra, na toho meno sa prihlasuje mot. vozidlo. Z toho vyplýva, že tu faktúru musíte predložiť pri evidovaní nového vozidla.
Každý ďalší majiteľ už žiadnu zmluvu nepredkladá.Jediná výnimka je dedenie, kde predkladáte právoplatné rozhodnutie o dedičskom konaní. Inak dokladom o nadobudnutí vozidla je doklad o odhlásení predošlým majiteľom, kde sa zároveň píše aj adresa nového majiteľa s jeho adresou. Tá sa vyznačí aj v technickom preukaze. Nikto neskúma, či to auto Vám niekto daruje, alebo ho kupujete. To nie je podstatné. Podstatné je, aby predošlý majiteľ Vám dal svoj súhlas na prepis vozidla a to svojou prítomnosťou, alebo splnomocnením.


Čo sa týka toho, kto je vlastník a kto držiteľ. Vlastník - napr. Leasigová spoločnosť a držiteľ - kupujúci. Bola tu niekde taká otázka. Ľudia občas nevedia pri evidovaní vozidla kúpeneho na leasing, ako správne vyplniť tlačivo. Predpokladám, že aj táto otázka tu padla práve v tejto súvislosti.
Naposledy upravil tutiola : 26.03.09 at 16:53
0 0
key133 key133

key133 je offline (nepripojený) key133

Chobot Pozri príspevok
Kýblik, vytŕhaš vety z kontextu. Keď si všimneš, tak to, čo si napísal, že treba preukazovať spôsob nadobudnutia vlastníctva vozidla platí pre ešte neevidované vozidlo - v časti Prihlásenie nového vozidla (je to aj logické, musíš preukázať napr. kúpnu zmluvu, faktúru nového auta, aby si preukázal, že si ho neukradol zo skladu importéra).
Ved prave o to mi ide, aby som prihlasil nove, este neevidovane vozidlo na mna, nie na otca.

Chobot Pozri príspevok
Ak kúpi jeho otec nové auto, tak na to, aby to auto prihlásil najprv na otca, potrebuje kúpnu zmluvu od predajcu. Ale na to aby vzápätí prepísal auto z otca na seba tak nepotrebuje darovaciu zmluvu medzi ním a otcom.
Nechcem, aby otec najprv prihlasil nove auto na seba a nasledne prepisal na mna. Tomuto sa prave chcem vyhnut.

Chobot Pozri príspevok
Takže v podstate máš pravdu, že treba zmluvu, ale treba doplniť, že len pre prihlasovanie nového auta.
Myslim, ze aj takto to bolo Kyblikom chapane a opakujem, chcem docielit iba jeden ukon, kde by som ako prvy prihlasoval nove vozidlo.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ak sa vám to podarí, prosím napíšte o svojom postupe. Možno je to ako sa vraví : Iný kraj, iný mrav. Prajem vám, aby ste uspeli. Naozaj budem vďačná, ak mi dáte vedieť, ako sa vám to podarilo.

Podľa mojích zistení sa to dá len vtedy, ak dosiahnete to, aby bolo vaše meno na faktúre.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

key133 Pozri príspevok
Ved prave o to mi ide, aby som prihlasil nove, este neevidovane vozidlo na mna, nie na otca.


Nechcem, aby otec najprv prihlasil nove auto na seba a nasledne prepisal na mna. Tomuto sa prave chcem vyhnut.


Myslim, ze aj takto to bolo Kyblikom chapane a opakujem, chcem docielit iba jeden ukon, kde by som ako prvy prihlasoval nove vozidlo.
Tu je vyjadrenie na podobnú otázku na stránke Min. hospodárstva:

Otázka
Môj otec je vlastníkom starého auta, je napísané na jeho meno. On však už nie je zdravotne spôsobilý riadiť auto. Môže kúpiť nové auto s dotáciou na zošrotovanie, pričom nové auto bude zapísané na moje meno alebo na meno iného člena rodiny?

Odpoveď
Na dotáciu má nárok majiteľ starého auta, ktorý ho dá zošrotovať a ktorý si kúpi nové auto. Teda kúpnu zmluvu musí uzavrieť majiteľ starého auta. Na aké meno sa zaregistruje auto do evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte MH SR nebude skúmať.


Len sa mi zdá, že DI zapíše ako majiteľa auta tú osobu, ktorá je uvedená v kúpnej zmluve ako kupujúci.

0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Chobot Pozri príspevok
Len sa mi zdá, že DI zapíše ako majiteľa auta tú osobu, ktorá je uvedená v kúpnej zmluve ako kupujúci.
Tiež si to myslím.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Osobne si myslim ze prihlasky na auta maju policajti teraz v kancli resp.je to podpultovy tovar kvoli srotovnemu kedze kazdy pride a poberie si viacej kusov /co ked sa pomylim/. Takze ked prides na inspektorat a vypytas si tak ti daju. Na internete tie formulare nie su. Ale pri prihlasovani uz musis mat uzavretu zakonnu poistku ale to asi vies.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
V našom okrese majú zavedenú prax, že tlačivá na evidovanie mot. vozidiel síce nie su voľne položené, lebo by si ich ľudia brali či treba, alebo nie, ale vydáva ich informatorka, ktorá sa vždy spýta za akým účelom. Podľa toho vydá príslušné tlačiva. Čo sa týka nových vozidiel a prekúpených z iných okresov, alebo dovezených z cudziny vydáva vždy dve tlačiva a na prepis v okrese po jednom. Len Čestné vyhlásenie o likvidácií vozidla, ktoré nedávate zošrotovať majú pri okienku na DI. Ak by ich mali ako podpultový továr niekde odložené, boli by sami proti sebe. Museli by potom vydávať tlačiva osobne, a to je práca naviac, ktorá zdržiava. Takto to funguje v našom okrese. Ruku do ohňa nekladiem za nikoho.
0 0
janka01 janka01

janka01 je offline (nepripojený) janka01

Dobrý deň.
Nemáte niekto, alebo neviete ako by mala vyzerať "Plná moc", aby držiteľ mohol používať vlastníkové auto. Niečo takéto vydáva aj leasingová spoločnosť pri kúpe auta na leasing.

tiež sa mi jedná o to, že sme kúpili auto (pri využití štrotovného) a štrotovník bude vlastník a ja držiteľ. Len nie je u nás tá možnosť ako ste spomínali v predchádzajúcich príspevkoch auto prihlásiť a odhlásiť, pretože mi ho máme na splátky, a to by sme museli najprv vyrovnať dlh.

Ďakujem vopred za informácie.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
janka01 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Nemáte niekto, alebo neviete ako by mala vyzerať "Plná moc", aby držiteľ mohol používať vlastníkové auto. Niečo takéto vydáva aj leasingová spoločnosť pri kúpe auta na leasing.

tiež sa mi jedná o to, že sme kúpili auto (pri využití štrotovného) a štrotovník bude vlastník a ja držiteľ. Len nie je u nás tá možnosť ako ste spomínali v predchádzajúcich príspevkoch auto prihlásiť a odhlásiť, pretože mi ho máme na splátky, a to by sme museli najprv vyrovnať dlh.

Ďakujem vopred za informácie.
Plná moc môže byť písana aj voľne. Dôležité je aby tam boli správne uvedené nacionále vlastníka podľa toho ako sú uvedené v technickom preukaze a občianskom preukaze s tým, že Vám (Vaše nacionále podľa OP) dáva plnú moc na používanie mot. vozidla (uviesť typ vozidla a ŠPZ podľa TP) aj pre cesty do zahraničia. Podpisy musia byť overené. Máte to na splátky pôžička, alebo leasing? Ak je to pôžička, vlastníkom je "šrotovník" ale ak je leasing tak "šrotovník" je držiteľom. Tak to správne uveĎte v plnej moci.
Naposledy upravil tutiola : 30.03.09 at 21:27
0 0
ivka612 ivka612

ivka612 je offline (nepripojený) ivka612

Dobrý deň, predala som svoje súkromné motorové vozidlo(samozrejme, že v čase "šrotovného" pod cenu), ktoré som však nevlastnila ani 2 roky, som teraz povinná zaplatiť daň z tohto príjmu? Existuje pri motorových vozidlách nejaká výnimka, alebo časová hranica, ako napr. pri nehnuteľnostiach, že ak ju osoba vlastní viac ako 2 roky nemusí platiť daň? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. I.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivka612 Pozri príspevok
Dobrý deň, predala som svoje súkromné motorové vozidlo(samozrejme, že v čase "šrotovného" pod cenu), ktoré som však nevlastnila ani 2 roky, som teraz povinná zaplatiť daň z tohto príjmu? Existuje pri motorových vozidlách nejaká výnimka, alebo časová hranica, ako napr. pri nehnuteľnostiach, že ak ju osoba vlastní viac ako 2 roky nemusí platiť daň? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. I.
Z predaja hnuteľných vecí neplatíš daň, pokiaľ to nie je predmet tvojho podnikania. Je to v § 9 ods. 1:

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) ....

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
0 0
ivka612 ivka612

ivka612 je offline (nepripojený) ivka612

Ďakujeeeeem!!!
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Key133 zaujímalo by ma ako ste to vyriešili. Táto otázka je stále aktuálna a ešte dlho bude, nakoľko nie su na voľný predaj´ale pre veľký záujem na objednávku.
0 0
key133 key133

key133 je offline (nepripojený) key133

tutiola Pozri príspevok
Key133 zaujímalo by ma ako ste to vyriešili. Táto otázka je stále aktuálna a ešte dlho bude, nakoľko nie su na voľný predaj´ale pre veľký záujem na objednávku.
Prave dnes mi prisla odpoved z MV, vyberam pre moju povodnu otazku nasledovne:
"V prípade, že vlastník vozidla daruje vozidlo ešte pred jeho zaevidovaním v lehote do 15 dní po jeho nadobudnutí, je potrebné túto skutočnosť riadne vydokladovať a preukázať napr. darovacou zmluvou s osvedčením podpisom vlastníka (§ 628 Občianskeho zákonníka)."

Sam som to este nezrealizoval, predajca mi chcel dat TP, no zistil, ze je na nom chybny VIN, tak si este pockam...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať