Zavrieť

Porady

Prečerpanie dovolenky

Pekný deň prajem všetkým.
Vie mi niekto poradiť ohľadom prečerpania alikvótnej časti dovolenky?

Aj nás postihla finančná kríza. Zamestnávateľ pred mesiacom nahlásil na ÚP hromadné prepúšťanie. Aj napriek skutočnosti, že nahlásil hromadné prepúšťanie a rátal s tým, že prepustí cca. 30 zamestnancov, nariadil týmto aby si pre nedostatok práce čerpali nielen starú, ale už aj novú dovolenku, a to tak, že niektorí majú prečerpanú tohtoročnú dovolenku už aj o 8 dní (celkovo vyčerpaných až 13 dní z tohtoročnej dovolenky). Ja im musím teraz všetku tú prečerpanú dovolenku zraziť zo mzdy a nie sú to veru malé čiastky...

Môže zamestnávateľ nariadiť čerpanie zamestnancom viac dovolenky ako im prislúcha za odpracované dni? Zamestnávateľ by mal takýmto zamestnancom predsa za dni, keď sú doma a nemá pre nich prácu platiť 100% z priemeru (nemáme zam. radu ani odbory)... Môže sa zamestnanec proti nariadeniu čerpania dovolenky nad alikvótu nejako brániť?

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Usporiadat
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Dobrý deň.
Zamestnankyňa chce k dnešnému dňu ukončiť pracovný pomer dohodou. Za mesiac máj už nebude mať nárok na dovolenku, ale iba za štyri odpracované mesiace?
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tina.mm Pozri príspevok
Dobrý deň.
Zamestnankyňa chce k dnešnému dňu ukončiť pracovný pomer dohodou. Za mesiac máj už nebude mať nárok na dovolenku, ale iba za štyri odpracované mesiace?
ďakujem
Nebude sa jej počítať, keďže ho neodpracuje celý, pretože PČ je len za celé odpracované mesiace, nech ten jeden deň teda počká.
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

ďakujem pekne
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Ale aj tak by som si chcela overiť jednu vec. Zamestnankyňa má nárok na dovolenku 20 dní, takže za štyri mesiace je to 6,66 dňa, čiže 7 dní?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tina.mm Pozri príspevok
Ale aj tak by som si chcela overiť jednu vec. Zamestnankyňa má nárok na dovolenku 20 dní, takže za štyri mesiace je to 6,66 dňa, čiže 7 dní?
AK nemala nemoc, alebo iné neodpracované dni, kedy by prichádzalo do úvahy krátenie, tak ku 31.5.2012 má nárok na 5/12 z 20 t., 8,333 dni, 8,5 dňa, za 4 mes. 6,5 dňa.
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Takže je to 6,5 dňa, pretože dátum skončenia je 30.5.2012.
ďakujem veľmi pekne
0 0