Zavrieť

Porady

Platit za smetie ak pracujem v zahranici??

Zdedil so po starkej byt kde mam trvaly pobyt ,byt je momentalne prazdny ziadny najomca ...platim najom,dan avsak pracujem v zahranici 3 -rokom. Doma na slovensku som max. 10 dni, minuly rok som ani nebol .
Mam zo zakona povinost platit za smetie ?,ked som v reale 355 dni v zahranici kde mi zamestnavatel strhava za byvanie v com je aj smetie....(council tax)
Neviete mi poradit ?
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

janko.ilcik Pozri príspevok
Zdedil so po starkej byt kde mam trvaly pobyt ,byt je momentalne prazdny ziadny najomca ...platim najom,dan avsak pracujem v zahranici 3 -rokom. Doma na slovensku som max. 10 dni, minuly rok som ani nebol .
Mam zo zakona povinost platit za smetie ?,ked som v reale 355 dni v zahranici kde mi zamestnavatel strhava za byvanie v com je aj smetie....(council tax)
Neviete mi poradit ?
Treba doložiť na mestský úrad /obecný/ potvrdenie, že si v zahraničí- zohľadnia to .
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

§ 82 zákona 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku:

vrátenie poplatku

Obec poplatok zníži podľa najnižšej sadzby alebo odpustí za obdobie, za ktoré poplatník obci preukáže na základe podkladov, ktoré obec určila všeobecne záväzným nariadením, že sa v určenom období dlhodobo zdržiava v zahraničí.


odporúčam obrátiť sa na obecný úrad
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Píšeš, že zamestnávateľ Tí platí úhradu za byt, v čom sú aj smeti, zrážkou zo mzdy. Over si kam SVB, prípadne správca dáva časť úhrady za smeti? Možno Ti ich vráti v preplatku ročného vyúčtovania, možno pošle obecnému úradu. Môžeš si uplatniť zľavu na základe dokladu od zamestnávateľa. Zisti si najprv u koho?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mestský úrad vystavuje výmery za smeti priamo na občana. To nie je spoločná časť domu.
0 0
janko.ilcik janko.ilcik

janko.ilcik je offline (nepripojený) janko.ilcik

dakujem za odpovede v maji budem tyzden doma tak sa skusim spytat co a jako na urade -najom platim 100 euro ale neni v tom smetie
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vtom prípade len na Obecnom, Mestskom úrade.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janko.ilcik Pozri príspevok
dakujem za odpovede v maji budem tyzden doma tak sa skusim spytat co a jako na urade -najom platim 100 euro ale neni v tom smetie
Skús sa informovať na vašom miestnom/obecnom úrade skôr. V tomto čase vydávajú platobné výmery. U nás sa doklady k zníženiu poplatkov musia predložiť do konca januára /ak pracuje v zahraničí, chcú pracovnú zmluvu/
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Treba dať žiadosť na obecný úrad alebo mestský úrad o zrušenie poplatku za odpad a doložiť pracovnú zmluvu zo zahraničia.
Robím to každý rok kvôli synovi a vždy mi poplatok znížili.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

adi11 Pozri príspevok
Treba dať žiadosť na obecný úrad alebo mestský úrad o zrušenie poplatku za odpad a doložiť pracovnú zmluvu zo zahraničia.
Robím to každý rok kvôli synovi a vždy mi poplatok znížili.
Ja mám s tým tiež svoje skúsenosti. Dávam to za deti, ktoré sú tiež mimo bydlisko. Treba to doložiť do konca januára, lebo výmery sa už pripravujú, ale aspoň u nás, v mieste nášho bydliska, upravia to prípadne v oneskoreného dodania dodatočne v ďalšom polroku.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Čo sa týka smeti, to si sa už dozvedel. Ale bytu sa týkajú aj ďalšie služby, teplo, teplá, studená voda, výťah, osvetlenie atď. To by si daj do poriadku v SVB, prípadne u správcu.

Na konci kalendárneho roku sa odpisuje stav prístrojov na radiátoroch, ak sú namontované. Stav pomerového merača teplej a studenej vody teplej. Na studenú vodu nemusí byť namontovaný, ak to odsúhlasila väčšina vlastníkov v dome. Počet osobomesiacov, to znamená, že nahlásiš v ktorom mesiaci v byte bolo osôb. Pri osobomesiacoch môže nastať problém.

Z vlastnej skúsenosti: V dome boli dve osoby mimo bytu zo zdravotných dôvodov tri mesiace v roku, nie v jednom termíne. Jedna bývala v spoločnej domácnosti a druhá bývala samostatne. Keď som nahlasoval počet osobomesiacov správcovi, trojmesačnú neprítomnosť osoby bývajúcej v spoločnej domácnosti uznal, no osoby samostatne bývajúcej to nechcel uznať. Dôvod: Niekto do toho bytu chodí vetreť, prípadne polievať kvety a program nám nulu nezoberie. Nakoniec program nulu zobral a neprítomnosť mala osoba zohľadnenu.

V tvojom prípade by som navrhol nahlásiť počet osobomesiscov na byt 1,1, a 10 nul. To by mohlo pokrýť tvoju prítomnosť, prípadne vstup osoby, ktorú si poveril vetraním bytu. Jedná sa o osvetlenie a výťah , ak je v dome. Uvedené veci budú bezpredmetné v prípade, že byt prenajmeš.

Ak neumožniš, alebo nezabezpečíš tieto údaje pre spracovanie ročného rozdelenia nákladov, môže ťa vyjsť nebývanie v byte starkej veľmi draho. Pozri tému ne/ odpis tepla.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

drobeceva Pozri príspevok
Ja mám s tým tiež svoje skúsenosti. Dávam to za deti, ktoré sú tiež mimo bydlisko. Treba to doložiť do konca januára, lebo výmery sa už pripravujú, ale aspoň u nás, v mieste nášho bydliska, upravia to prípadne v oneskoreného dodania dodatočne v ďalšom polroku.
ja som dávala vlani v septembri a v októbri mi prišlo schválené zníženie poplatku
0 0
janko.ilcik janko.ilcik

janko.ilcik je offline (nepripojený) janko.ilcik

Neviem Sito jak tomu mam pochopit ze budem platit vela za najom ked tam nebyvam ?????????????????????
Bytu som vlastnikom od minuleho r.februar 08, platim za najomne 100 euro t.j. kurenie,tepla studena voda,fond oprav .....(elektrika+plyn osobitne) mame merace tak na teplu aj studenu vodu aj na radiatoroch.
Bytovy dom je z dvoch poschodi t.j na poschodi 2 byt. spolu 6 bytov vo vchode . Bytovy dom ma dva vchody vo vedlajsom je 9 bytov-bez vytahu.
Typicke tehlove byt.domy zo 50-60 rokov.
Kluce ma od bytu suseda ktora vetra a tak pod. odpis tepla....
Nechapem ako mozem platit viacej alebo ako menej to co musim zaplatit tak musim -fond oprav ,teplo ktore sa spotrebuje v zime aj ked tam nie som tak trosku vykuruje byt suseda.Mozes mi to nejako vysvetlit???
Nebyval som sice nikdy v byte tak asi tomu nerozumiem ....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Od februára si vlastník z dedenia. Poveril si susedu na veci, ktoré je nutné pri ročnom rozdelení nákladov. Ak susedka zabezpečila odpis tepla, teplej a studenej vody na konci roku, tak pri obdržaní ročného vyúčtovania zálohových platieb, ktorý Ti má byť, prípadne tomu, koho si poveril jeho prevzatím do 31.5.2009. Tvoje vyúčtovanie by malo byť v poriadku a s preplatkom. Písal si, že v máji budeš doma, možno bude už vyúčtovanie doručené.

Predpoklad, že od februára sa stav vody nezmenil, prípadne len minimálne, (suseda na kvety) teplo zaznamená jednotky podľa nastavenia termostatických hlavíc, tie je nutné nastaviť tak, aby v zimných mesiacoch bola teplota v byte aspoň 18 °C, Susedia by v takom prípade nemôžu poukazovať, že vykurujú tvoj byt. Ak je byt na prízemí tak Ťa nevykurujú, ale v prípade že ty byt nevykuruješ, podchladzuješ byt nad sebou a ten má vyššiu spotrebu. Keďže nie je v dome výťah, náklady za osvetlenie budú minimálne, takže ak ti napísali za rok jednu osobu, 12 osobomesiacov, môže to byť 3€.

V podstate to, čo je treba k ročnému rozdeleniu nákladov si zabezpečil. No viac sa dozvieš a budeš sa o tomu venovať, keď dostaneš to vyúčtovanie.

Potom pochopíš.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Už ste .

K pôvodnej otázke dodám, že nemusí byť doložená akurátne prac. zmluva. Napr. v ČR vydáva cudzinecká polícia "preukaz" o povolení k pobytu (na základe prac. pomeru) a kópiu tohoto dokladu stačí priložiť k žiadosti o oslobodenie od platenia poplatku za odvoz odpadu. Netreba žiadať opakovane každý rok, pokiaľ nedošlo k zmene.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Je pravda, zašli sme trošku mimo. Ale vzhľadom k tomu, že ešte nebýval v byte, jankovi sa informácie zídu. A doma je len, sem - tam. Takže, pardon.
0 0
janko.ilcik janko.ilcik

janko.ilcik je offline (nepripojený) janko.ilcik

Sito dakujem za odpoved aj mimo otazky vsetko sa my zide!!!!!!!!este sa ta chcem spytat? -vyuctovanie musi byt do 31.5., alebo to moze prekrocit casovu hranicu ? Babka nejak mala vzdy preplatky ale peniaze jej davali az niekedy v septembri ,okt...je to ok?
Tiez mame merace na radiatoroch avsak v kupelni nemame vlastne v celom bytovom dome -nema nikdo merac v kupelni(kupelna+wc), potom asi podla vsetkeho sa to rozpocitava medzi vsetkych ????
Akurat musim v maji vymenit radiator v kupelni lebo zavadzia (je oproti zachodu )musim dat rovnaky alebo podobny ???Musim ziadat o povolenie ked je to v mojom byte ??Vlstne budem musiet vypustit vodu asi to musim riesit so spravcom nie??
vdaka za odpovede skutocne dom je dom ako vidim tak v byte to neni az tak jednoduche .....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

31.5. je termín zo zákona. U nás správca dáva jeden mesiac na prípadne reklamácie. Začiatkom júna vracia preplatky na účet, prípadne ich vypláca v pokladní. V tej 6 - bytovke to záleží na dohode vlastníkov a stavu peňazí na účte.

Čo sa týka rozdelenia nákladov na teplo v dome majú spravenú dohodu ako sa náklady rozdeľujú. Informuj sa u predsedu spoločenstva, ak je založené, alebo u správcu, ak je dom v sprave.

Výmenu radiátora prejednaj s predsedom SVB, alebo správcom domu. Nemal by to byť problém. Ak by si ho nemohol vymeniť za plochý a získať viac priestoru na WC, tak ho nemá zmysel meniť.

Keď budeš doma viac sa informuj, popýtaj sa aj susedy, čo ti vartuje byt, čo a ako je v dome schválené. Neboj, zvykneš si.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Zúčtovanie musí byť vykonané do 31.5. Ale s vyplácaním je to komplikovanešie, záleží na stavu finančných prostriedkov, ako už vyššie písal sito. Keď by totiž nebolo dostatok na preplatky pre všetkých, nemôže sa vyplatiť iba niektorým, nakoľko by tu išlo o trestný čin uprednostňovania veriteľa.
0 0
janko.ilcik janko.ilcik

janko.ilcik je offline (nepripojený) janko.ilcik

a je vlastne nejako podla zakona urcene do akeho casu sa maju preplatky vyplatit? babka mala vzdy okolo 8000 sk preplatku a vzdy nejak dostavala v oktobri raz dokonca az o rok ....nejako dlho ?!
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Malo by to byť do 1 mesiaca, ale za podmienky, že sú zaplatené aj nedoplatky. My zrovna toho roku budeme mať tento prípad, že máme napr. 1100€ a potrebujeme na preplatky 2050€. Ten rozdieľ naopak tvoria nedoplatky. Z tohtoročných peňazí taktiež nemôžme použiť, pretože dodávateľovi tepla neplatíme plné faktury, ale mesačne dohodnuté splátky. To splácame až sa nebude toľko kúriť - zhruba už teraz od apríla asi do júla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať