Zavrieť

Porady

Materská

Ahojte!Máme zamestnankynu ktorá tento rok odchádza na matersku dovolenku.Ked dobre viem, tak jej matersku bude vyplácat Sociálna poisťovna, a to vo výške 55% z VZ.Ja ako zamestnávatel mám tiez nejaké povinnosti?
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Mel1001 Pozri príspevok
to znamená že zamestnávateľ je povninný poslat zamestnankynu na MD vtedy, kedy určí lekár,vsak?
teraz neviem, o čo ti ide. Chceš ju poslať čo najskôr alebo najneskôr?
Obvykle nastupuje na MD v den, ktorý je uvedený na žiadosti o materské a ktorý mamička predkladá zamestnávatelovi.
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Naša zamestnankyňa nestihla čerpať dovolenku kvôli MD, takže jej ju vyplatíme po ukončení MD resp.RD. Pri výpočte použijem posledný známy štvrťročný priemer? Vďaka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ivuchak Pozri príspevok
Naša zamestnankyňa nestihla čerpať dovolenku kvôli MD, takže jej ju vyplatíme po ukončení MD resp.RD. Pri výpočte použijem posledný známy štvrťročný priemer? Vďaka.
Nemôžete vyplatiť pri skončení MD alebo RD, po nástupe si ju môže jedine vyčerpať. Preplatiť môžete len v prípade, ak by končila pracovný pomer.
0 0
nikolaP nikolaP

nikolaP je offline (nepripojený) nikolaP

MD sa posudzuje ako odpracovaná doba, takže nárok na dovolenku sa jej nekráti. Písala si, že je na rizikovom, takže ak bola náhodou PN 100 a viac dní, potom by sa jej nárok na dovolenku krátil
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ja som nastúpila na MD 1.9.2007 a doteraz som na rod.príspevku. Výpoveď som nedostala a zamestnávateľ mi v januári 2009/vo výplatách za december 2008/ preplatil dovolenku. Tak potom mi ju vyplatil neoprávnene?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivustek Pozri príspevok
Ja som nastúpila na MD 1.9.2007 a doteraz som na rod.príspevku. Výpoveď som nedostala a zamestnávateľ mi v januári 2009/vo výplatách za december 2008/ preplatil dovolenku. Tak potom mi ju vyplatil neoprávnene?
Áno, konal v rozpore so ZP.
§ 113 ZP
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Zamestnankyňa išla v marci na MD. Pred nástupom ukončila PP a na druhý deň uzatvorila nový PP s podstatne vyšším príjmom. Odrobila v novom PP len 3 dni. Po MD bude čerpať dovolenku. Z akého priemeru prosím vás.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Benko Pozri príspevok
Zamestnankyňa išla v marci na MD. Pred nástupom ukončila PP a na druhý deň uzatvorila nový PP s podstatne vyšším príjmom. Odrobila v novom PP len 3 dni. Po MD bude čerpať dovolenku. Z akého priemeru prosím vás.
Z pravdepodobného zárobku, lebo v predchádzajúcom štvrťroku pred čerpaním dovolenky nebude mať odpracovaný ani 1den.
vid Zákonník práce § 134 ods.3 + 4 príp.2
no a samozrejme z aktuálnej mzdy, t.j. záleží aká mzda je aktuálna, či bol podpísaný nejaký dodatok, či platí pôvodná zmluva.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ďakujem Vám za odpoveď. A kto môže potom zamestnávateľa sankciovať, ak už dovolenku preplatil?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ďakujem Tweety za odpoveď.
Naposledy upravil ivustek : 26.06.09 at 04:46
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivustek Pozri príspevok
Ďakujem Vám za odpoveď. A kto môže potom zamestnávateľa sankciovať, ak už dovolenku preplatil?
Záleží od toho, či s preplatením súhlasíš alebo nie. Ak s tým súhlasíš a vyhovuje ti to, tak to nerieš. Kde niet žalobcu, niet súdu. Takže pokiaľ sa do toho nebude nikto vŕtať, tak to môže zostať tak, aj keď to bolo v rozpore so ZP. Voči tomu by mohol namietať daňový úrad, keby to pri nejakej kontrole objavil (mohol by to zamestnávateľovi dať ako nedaňový náklad) , alebo Inšpektorát práce, keby im niekto podal podnet, že zamestnávateľ konal v rozpore so zákonom.

Ak ti to nevyhuje, môžeš to namietnuť zamestnávateľovi, potom ale budeš musieť vrátiť peniaze a po skončení RD si tú dovolenku vyčerpať. Môžeš aj ty dať podnet na IP.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Benko Pozri príspevok
Zamestnankyňa išla v marci na MD. Pred nástupom ukončila PP a na druhý deň uzatvorila nový PP s podstatne vyšším príjmom. Odrobila v novom PP len 3 dni. Po MD bude čerpať dovolenku. Z akého priemeru prosím vás.
Aku dovolenku bude cerpat?

Nevycerpanu podla stareho PP ste jej mali preplatit pri ukonceni PP.

V novom PP zatial 60 dni neodpracovala ale vznikne jej narok na dovolenku pocas cerpania materskej dovolenky, pozor na to .

Treba jej to prepocitat.

A priemer - pravdepodobny zarobok /teda podla prac.zmluvy/
0 0
veqa veqa

veqa je offline (nepripojený) veqa

ahojte, potrebujem poradiť. 22.6.09 som nastúpila na materskú, som dobrovoľne nemocensky poistená.Na stránke soc. poisťovne píšu, že som oslobodená od platenia za obdobie, kedy mi je poskytované materské. Tak teda teraz v júli už nemusím platiť (platievam 5.v mes.) alebo mám čakať až na rozhodnutie a potom zrušiť platby???ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veqa Pozri príspevok
ahojte, potrebujem poradiť. 22.6.09 som nastúpila na materskú, som dobrovoľne nemocensky poistená.Na stránke soc. poisťovne píšu, že som oslobodená od platenia za obdobie, kedy mi je poskytované materské. Tak teda teraz v júli už nemusím platiť (platievam 5.v mes.) alebo mám čakať až na rozhodnutie a potom zrušiť platby???ďakujem
ak vieš, že ti nárok vzniká, t.j. máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj z DNP a táto podmienka je zjavne splnená už pri nástupe na MD, tak platiť od nástupu na MD nemusíš. Ak máš však pochybnosti, tak radšej plat a potom si preplatok na poistnom môžeš písomne vyžiadať vrátiť.
0 0
veqa veqa

veqa je offline (nepripojený) veqa

[QUOTE=brčko;1085132]ak vieš, že ti nárok vzniká, t.j. máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj z DNP a táto podmienka je zjavne splnená už pri nástupe na MD, tak platiť od nástupu na MD nemusíš. Ak máš však pochybnosti, tak radšej plat a potom si preplatok na poistnom môžeš písomne vyžiadať vrátiť.[/QUOTE

ďakujem, myslím, že nárok mi vznikol, poistenie mi trvá od 11.8.2008 do teraz, tak tých 270 dní mám splnených... Ďakujem za odpoveď
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať