Zavrieť

Porady

Preddavky na dad FO podla DP za rok 2008 - 1x

Ahojte,

chcel by som sa informovať,
zistil som práve na základe DP za 2008, že mám povynnosť platiť preddavky na daň (1/4).
Viete mi prosím povedať, aké sú splatnosti ?
Predpokladám, že tým, že som teraz platil daň a táto povynnosť mi vznikla 1x, tak preddavky platím takto:
1. stv. 2009 rok do 30.6.2009
2. stv. 2009 rok do 31.9.2009
3. stv. 2009 rok do 31.12.2009
4. stv. 2009 rok do 31.3.2010 + to už bude spolu s DP.. ?

a potom zase podľa DP buď budem platiť alebo nie..
Je to správne, alebo preddavok mám už zaplatiť teraz do 31.3 ?
To by bolo na krach..
Samé poplatky a k tomu ešte kríza..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Coosom Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcel by som sa informovať,
    zistil som práve na základe DP za 2008, že mám povynnosť platiť preddavky na daň (1/4).
    Viete mi prosím povedať, aké sú splatnosti ?
    Predpokladám, že tým, že som teraz platil daň a táto povynnosť mi vznikla 1x, tak preddavky platím takto:
    1. stv. 2009 rok do 30.6.2009
    2. stv. 2009 rok do 31.9.2009
    3. stv. 2009 rok do 31.12.2009
    4. stv. 2009 rok do 31.3.2010 + to už bude spolu s DP.. ?

    a potom zase podľa DP buď budem platiť alebo nie..
    Je to správne, alebo preddavok mám už zaplatiť teraz do 31.3 ?
    To by bolo na krach..
    Samé poplatky a k tomu ešte kríza..
    Je to správne za predpokladu, že v roku 2008 si neplatil žiadne preddavky na základe DP roku 2007

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Coosom Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcel by som sa informovať,
    zistil som práve na základe DP za 2008, že mám povynnosť platiť preddavky na daň (1/4).
    Viete mi prosím povedať, aké sú splatnosti ?
    Predpokladám, že tým, že som teraz platil daň a táto povynnosť mi vznikla 1x, tak preddavky platím takto:
    1. stv. 2009 rok do 30.6.2009
    2. stv. 2009 rok do 31.9.2009
    3. stv. 2009 rok do 31.12.2009
    4. stv. 2009 rok do 31.3.2010 + to už bude spolu s DP.. ?

    a potom zase podľa DP buď budem platiť alebo nie..
    Je to správne, alebo preddavok mám už zaplatiť teraz do 31.3 ?
    To by bolo na krach..
    Samé poplatky a k tomu ešte kríza..
    áno preddavky vypočítané z DP r. 2008 platíš:
    30.6., 30.9., 31.12 a 31.3.2010.

    Potom v DP za r. 2009 započítaš uhradená 3 preddavky , ktoré si uhradil 30.6., 30.9. a 31.12. a 31.3.2010 dorovnáš daň podľa DP za r. 2009

    Preddavok , ktorý uhradíš 31.3.2010 sa bude odpočítavať z DP za r. 2010.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Paula Pozri príspevok
    Tuším vás dve treba rozsadiť
    Práveže sme sa už dávno nevideli ani spolu nesedeli

    Panthena je offline (nepripojený) Panthena

    Panthena
    evina Pozri príspevok
    Je to správne za predpokladu, že v roku 2008 si neplatil žiadne preddavky na základe DP roku 2007
    Ahojte,

    tiez mi v roku 2009 /na zaklade danoveho priznania za rok 2008/ vznika prvy krat povinnost platit preddavok na dan.
    V roku 2008 som bola tri mesiace zamestnana a sucastne mala zivnost. Zbytok roka (t.j. april - december) som pracovala iba na zivnost...

    V suvislosti s tym sa chcem opytat, ci mi viete niekto poradit, ci sa do preddavkov za dan pocita aj zrazeny preddavok na dan /podla §35 zak. z prijmov zo zavislej cinnosti riadok 100 danoveho priznania/?
    V danovom priznani za rok 2008 je zaplateny preddavok na dan /podla §34 zakona riadok 102 danoveho priznania/ nula.

    Pytam sa kvoli tomu, ze mi nie je zrejme, ci prvy preddavok na dan, mi staci zaplatit v termine do 30.6.2009 teda - ci sa zrazeny preddavok za dan /preddavok od vtedajsieho zamestnavatela/ rozumie ako zaplateny preddavok na dan...

    Zaroven mi nie je jasne, ci preddavky na dan som povinna platit v 100% vyzse z 1/4 danovej povinnosti alebo len 50% ???

    moc dakujem za odpoved

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Panthena Pozri príspevok
    Ahojte,

    tiez mi v roku 2009 /na zaklade danoveho priznania za rok 2008/ vznika prvy krat povinnost platit preddavok na dan.
    V roku 2008 som bola tri mesiace zamestnana a sucastne mala zivnost. Zbytok roka (t.j. april - december) som pracovala iba na zivnost...

    V suvislosti s tym sa chcem opytat, ci mi viete niekto poradit, ci sa do preddavkov za dan pocita aj zrazeny preddavok na dan /podla §35 zak. z prijmov zo zavislej cinnosti riadok 100 danoveho priznania/?
    V danovom priznani za rok 2008 je zaplateny preddavok na dan /podla §34 zakona riadok 102 danoveho priznania/ nula.

    Áno zrazený preddavok odpočítaš - paragraf 35

    Pytam sa kvoli tomu, ze mi nie je zrejme, ci prvy preddavok na dan, mi staci zaplatit v termine do 30.6.2009 teda - ci sa zrazeny preddavok za dan /preddavok od vtedajsieho zamestnavatela/ rozumie ako zaplateny preddavok na dan...

    Zaroven mi nie je jasne, ci preddavky na dan som povinna platit v 100% vyzse z 1/4 danovej povinnosti alebo len 50% ???

    moc dakujem za odpoved
    Ak máš súbeh zamestnania a živnosti platíš v polovičnej výške preddavky

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Panthena,
    tu klikni http://www.porada.sk/975439-post26.html
    v prílohe je tabuľka, vypočítaš si preddavky

    P.S.
    Evka, zasa si tu??
    Naposledy upravil Muška : 30.03.09 at 13:26 Dôvod: Doplnenie P.S.

    Panthena je offline (nepripojený) Panthena

    Panthena
    evina Pozri príspevok
    Ak máš súbeh zamestnania a živnosti platíš v polovičnej výške preddavky
    dakujem za rychlu odpoved, ale neviem, ci sme sa spravne pochopili...

    ...v sucastnej dobe subeh zamestnania NEMAM /mala som ho len v mesiacoch januar-marec 2008/, teraz pracujem iba na zivnost. Aj tak som povinna platit preddavky iba v polovicnej vyske?
    A staci mi prvy preddavok na dan zaplatit do 30.6.2009, ci mam povinnost ho zaplatit uz do 31.3. 2009?
    dakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Panthena Pozri príspevok
    dakujem za rychlu odpoved, ale neviem, ci sme sa spravne pochopili...

    ...v sucastnej dobe subeh zamestnania NEMAM /mala som ho len v mesiacoch januar-marec 2008/, teraz pracujem iba na zivnost. Aj tak som povinna platit preddavky iba v polovicnej vyske?
    A staci mi prvy preddavok na dan zaplatit do 30.6.2009, ci mam povinnost ho zaplatit uz do 31.3. 2009?
    dakujem
    Rozumeli sme sa dobre.
    Teraz budeš v roku 2009 platiť preddavky z roku 2008 a vtedy si mala súbeh zamestnania a živnosti, t.j. dosiahla si príjmy i podľa § 5 i podľa § 6, tak platíš preddavky v polovičnej výške.

    §34


    10/ Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.

    Môže byť, že zo závislej činnosti je Tvoj príjem viac ako 50% , a potom preddavky neplatíš vôbec

    Ak si doteraz neplatila nikdy preddavky, tak prvý zaplatíš 30.6.2009 a posledný 31.3.2010.

    Panthena je offline (nepripojený) Panthena

    Panthena
    evina Pozri príspevok
    Rozumeli sme sa dobre.
    Teraz budeš v roku 2009 platiť preddavky z roku 2008 a vtedy si mala súbeh zamestnania a živnosti, t.j. dosiahla si príjmy i podľa § 5 i podľa § 6, tak platíš preddavky v polovičnej výške.

    §34


    10/ Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.

    Môže byť, že zo závislej činnosti je Tvoj príjem viac ako 50% , a potom preddavky neplatíš vôbec

    Ak si doteraz neplatila nikdy preddavky, tak prvý zaplatíš 30.6.2009 a posledný 31.3.2010.
    dakujem za odpoved...))

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.