Zavrieť

Porady

daň z predaja zdedeného?

zdedím byt, garáž a záhradu po smrti môjho otca. Som priamy dedič, mamka sa týchto nehnuteľností v môj prospech vzdá. Následne chceme tieto nehnuteľnosti predať - darovať, v závislosti od toho, aby sme sa vyhli dani z predaja - darovania.
viem, že dan z dedičstva neplatím. Budem povinná zaplatiť dan z príjmu? Aká zmluva je pre mna výhodnejšia - darovať / predat?

dakujem
L
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lucilali Pozri príspevok
ano, je to na zmluve. Taka peciatka a na nej je vklad č. .. + datum a nasledne pravne ucinky vkladu..
tak dakujem. ano, pri tejto garazi zial podlieham dani. Skusim ten predaj nejak posunut. Bude stacit mozno uzavriet zmluvu s ucinnostou od 2.12.? Mozem uzavriet zmluvu s tym, ze ucinnost nabera az v tento den? dakujem, posledna otazka, slubujem L
To ti nepomôže, lebo by išlo o zmluvu o budúcej zmluve a tá sa posudzuje rovnako ako kúpna zmluva.

Ty musíš tú garáž predať až po 2.12.. Skús sa so záujemcom dohodnúť na predaji až po tomto termíne. Alebo si navýš cenu o pár sto EUR, aby ti pokryli daň, veď v prípade garáže nepôjde o veľkú sumu, najmä keď máš zaobstarávaciu cenu v otcovej kúpnej zmluve (teda pôjde len o rozdiel týchto dvoch cien a to bude vymeriavací základ).
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ano, tak je. dakujem
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

prave zaobstaravacia cena tu nie je. Je to darovacia listina na dve nehnutelnosti - zahrada a garaz a hodnota oboch je 30 tisic, ale hodnota jednej nie..
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

takze rozdiel z hodnoty pri zdedeni alebo rozdiel z hodnoty pri darovani otcovi..?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lucilali Pozri príspevok
takze rozdiel z hodnoty pri zdedeni alebo rozdiel z hodnoty pri darovani otcovi..?
Sorry, zle som to napísal - je to nadobúdacia hodnota, teda hodnota garáže v čase, kedy si ju ty nadobudla do vlastníctva. Predpokladal som, že v zmluve bude kúpna cena a neuplynulo tak veľa času, aby sa výrazne zmenila hodnota garáže. Ak to predáš teraz, asi by si potrebovala znalecký posudok na garáž, čo ale bude stáť nejakú tú srandu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať