Zavrieť

Porady

Osie hniezdo - ako mu zabrániť

Dnes som spozoroval zvýšený výskyt ôs v jednom kúte pri humne, poniže strechy. Pôjd je voľný, žiadne izolácie, iba krov a škridla, samozrejme množstvo špár kade sa môže hmyz (keby len ten) dostať dovnútra.
Vyšiel som na pôjd, tam to už riadne hučalo. Ale nespozoroval som žiadne miesto kam by sa osy už masovo pchali, takisto zvonku - všetko nasvedčuje tomu že zatiaľ sú to prieskumníci a hľadajú vhodné miesto na svoj developerský projekt. Existuje spôsob ako zabrániť osám vybudovať si hniezdo? Nejaká chémia, pachy, feromóny, neviem - poraďte. Ďakujem!
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Dada Pozri príspevok
My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.
F U N G U J E !
Najlepšie na tomto systéme je to, že je to "bezkontaktný šport" a kým sa pečú gaštany, človek si aj robotu porobí. Za tú kilowatthodinu to stojí. Vivat Edison & Dadin otec Joint Venture, Inc.
DSC36658.JPG  
DSC36660.JPG  
DSC36661.JPG  
1/1
1 0
ra.cermak ra.cermak

ra.cermak je offline (nepripojený) ra.cermak

Ještě je dobré sehnat si hasící přístroj sněhový a jak mají hnízdo tak je zmrazit také to funguje jako hasiči jsme je tak likvidovaly a zabralo to padaly jak hrušky
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
TomasHC Pozri príspevok
Prípravok Champion Super O som skúšal, nula bodov. Potom som bol hľadať na povale či to hniezdo nenájdem - našiel som. Veľké asi ako basketbalová lopta! Lenže je zakvačené medzi dve krokvy a nedá sa nijako ľahko odrezať alebo odtrhnúť. Čo teda - zamraziť? Povysávať?
tuná http://sepkar.szm.com/zahrada.html radia terpentýn:

"Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda."
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Neviem, možno som ... ale niekomu pomôžem :



Osy majú informačný systém. Ak postavíš v miestnosti na stôl horiacu sviečku, prvá osa, ktorá sa dostane s plameňom do kontaktu, informuje ostatné a zariadi, že už tam žiadne nevletia. Pri silnom vetre pomáha pohárik špiritusu na stole.

Ďalšia možnosť - na stôl daj 4 lyžičky čerstvo pomletej kávy a zapichni do nej horiacu zápalku. Kombináciu tejto vône osy nemôžu, máš 1,5-2 hodinky pokoj.

Čerstvá bazalka na okne nedovolí vletieť dnu osiam, nevonia im to...

Daj na stôl citrónovú kôru rozdrvenú s klinčekmi .

Ak momentálne obedujete a je tam osa, stačí niekoľko metrov ďalej dať tanier s cukrovou vodou. Osy tam budu na 100%, ale vy budete mat pri stole kľud.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tie rady vyzerajú dobre. Ale ako dostať osy z povala? Hniezda majú pricapené na samom vrchu a aj keď zatiaľ bol s nimi relatívny kľud, rada by som ich z povala vyštvala. A čo proti sršňom? Ako ich vyštvať z okolia domu? Poradíte mi?
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Pred rokmi sme pri výmene strechy (bolo to v apríli) ničili osie hniezda, strhávala som ich s metlou a čudovala som sa, kde sú osy. Teraz som googlila a našla som :

Masové nálety do domov na lekvár, ovocie a iné sladkosti má na svedomí prevažne vespula vulgaris, ktorá je aj najhojnejšia, a ktorá spolu s vespula germanica má aj najdlhšie pretrvávajúce hniezda, až do mrazov.
Ostatné druhy ôs, vynímajúc tie spomínané vyššie, končia hniezdnu aktivitu už v lete. Všetky naše druhy prezimujú len ako oplodnené matky. Zvyšok hniezda zahynie. Samčeky sa dajú ľahko rozpoznať (a chytiť) podľa dlhých tykadiel. Dajú sa brať do ruky, nemajú totiž žihadlo. Venujú sa len kvetom, zbierajú nektár samičkám.
Kráľovná je zakladateľkou štátu

Podobne ako medonosne včely, žijú aj osy v celých veľkých spoločenstvách. V máji sa prebudí kráľovná zo svojej zimnej strnulej letargie a začína so stavbou hniezda, spočiatku celkom sama, ale za krátku dobu sa v novovzniknutom štáte vyvíja nový organizovaný poriadok. Osy - strážkyne, staviteľky, vychovávateľky - robotnice, starajúce sa o kŕmenie a čistotu lariev. Trúdy sú na rade až v neskorom lete, dovtedy sú osami starostlivo vychovávaní za jediným účelom, aby ten najväčší a najkrajší jedinec sa spáril s mladou kráľovnou a založil nový štát.

Neviem, či nie je už neskoro. Skús ísť na povalu, zhoď metlou hniezdo a odnes čo najďalej.
Ešte pridám dodatok:...osy majú podiel na udržiavaní prírodnej rovnováhy
viď.link
http://referaty.atlas.sk/prirodne-ve...ogia/35791/osy
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ďakujem, som múdrejšia. Len škoda že hore na poval metlou nedočiahnem, má to výšku okolo 7-8 m. Iba že by som pozvala osojeda, aby spravil s nimi poriadok.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
rebrík nemáš?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Mám, len sa bojím, aby na mňa nevyletel roj. Mám totiž alergiu a to by bolo pre mňa nebezpečné. Už som rozmýšľala že to nechám na jeseň. Dúfam že potom už budú neškodné.
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

Presne s týmto problémom menom Osy "bojujeme" od soboty. Teda v sobotu sme prišli na to, že presne ako u Dolforta, sa nám objavili osy. V nedeľu sme tam zavesili fľašu, čo som si vygúglila:

Tradičným a osvedčeným spôsobom, o ktorom dnes už vie málo záhradkárov, je lapacia fľaša. Stačí, keď na strom, kam sa osy najčastejšie zlietavajú za naším ovocím, zavesíme fľašu s úzkym hrdlom, naplnenú asi do tretiny sladkou tekutinou. Osy potom zalezú dovnútra, kde sa väčšina z nich utopí. Ak nám pripadá konzumná fľaša príliš neestetická, môžeme si v hypermarkete kúpiť obdobnú „lapačku“ z plastu. Jej funkcia je úplne rovnaká, ale má prijateľnejší design. Tu tiež môžeme dostať chemické prostriedky proti osám, ako je Cyper a Actelit.

Chémiu sme zatiaľ neskúšali, dúfame, že zaberú fľaše so sladkou cukrovou vodou. Dám vedieť, či sa pochytali.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
♣Na malé hniezda veľkosti jablka často stačí len kus odvahy. Jednoducho ich odpálkujte kusom laty alebo poriadnej chlapskej ruky. Militantnejšie a istejšie to pôjde už len práškovým insekticídom (je vhodnejší než tekutý alebo v spreji). Prášok nasypte na vstup do hniezda, osy vracajúce sa domov ho nanosia dnu a nevdojak otrávia celú kolóniu. Likvidáciu takéhoto slumu si nechajte v každom prípade na podvečer a západ slnka, keď osy už v hniezde spia a nevedia o sebe.


♣Na útok proti osej bašte však zásadne využívajme nočné hodiny, kedy spia. Hniezdo je možné zničiť tak, že ho rýchlym pohybom odrežeme a necháme spadnúť do hrubého igelitového vreca, ktoré okamžite uzavrieme a vhodíme do vopred pripraveného ohňa. Ak si ale nie sme istí svojou zručnosťou, môžeme použiť razantné chemické prípravky v spreji, ako je napríklad Actelit alebo Biolit, ktorými zblízka dôkladne postriekame celé hniezdo, najmä vletový otvor.
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

My sme zlikvidovali jeden roj mechanicky. Lefackou na muchy som tri dni bojoval s odlietajucimi a prilietajucimi robotnicami z vyraznou hladinou adrenalinu casto so zufalstvom ze toto uz bez zihadla nezvladnem. "Padlo" ich 750 ( +-10).
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Ako vieš? Snáď si ich nepočítal
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

alla66 Pozri príspevok
Ako vieš? Snáď si ich nepočítal
Pocital.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
ďakujem za odpoveď:-)
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
.... nechaj osie hniezda a neboj sa. Osy útočia iba ak by si im tie hniezda strhával. Je rozdiel, keď si budujú hniezdo na povale, je v priemere 5 cm, ako v zemi, tam si vytvárajú hodne veľkú kolóniu. Myslím, že sa to neoplatí s týmto nejakým spôsobom bojovať
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

legolas Pozri príspevok
.... nechaj osie hniezda a neboj sa. Osy útočia iba ak by si im tie hniezda strhával. Je rozdiel, keď si budujú hniezdo na povale, je v priemere 5 cm, ako v zemi, tam si vytvárajú hodne veľkú kolóniu. Myslím, že sa to neoplatí s týmto nejakým spôsobom bojovať
No minulý rok si urobili hniezdo v trámoch nad dielňou a vtedy to bolo hodne otravné. Bál som sa tam hocičo robiť, lebo v dielni bol riadny traffic.
Zatiaľ som ešte nemal čas tie osy na pôjde riešiť, ale vyskúšam niektoré z trikov poraďákov a napíšem čo zabralo.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

alla66 Pozri príspevok
Daj na stôl citrónovú kôru rozdrvenú s klinčekmi .
Funguje
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Som rada, môžeš postupne skúšať ďalšie spôsoby. . . zistíš ktorý má najväčší účinok
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať