Zavrieť

Porady

Dávať stravné?

Prosím Vás, konateľ s.r.o. behá na súkromnom aute kvôli firme každý deň, buď po SR alebo aj do zahraničia. Viem, že na účely zákona o CN, má nárok okrem iného aj na stravné.
Dal mi svoje jazdy za mesiac, s tým, že vybavuje firemné veci celé dni. Dávali by ste mu stravné na každý deň? Potom ale musím robiť na každý deň služobku? Alebo to môžem stravné vpísať na evidencie jádz?
A ešte napr. ide na 3 dni do Nemecka, ale nemá doklad o ubytovaní, strave, nič čo dokazuje, že tam bol. Môžem mu aj tak dať služobku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ak jeho sc trvala viac ako 5 hodín, určite má nárok na stravné
    dotyčný by si mal vypísať cesťák kde si vyúčtuje náhradu za km a k tomu stravné
    pri zahraničnej SC napr. do nemecka by mal mať min. doklad o nákupe phm

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    Prosím Vás, konateľ s.r.o. behá na súkromnom aute kvôli firme každý deň, buď po SR alebo aj do zahraničia. Viem, že na účely zákona o CN, má nárok okrem iného aj na stravné.
    Dal mi svoje jazdy za mesiac, s tým, že vybavuje firemné veci celé dni. Dávali by ste mu stravné na každý deň? Potom ale musím robiť na každý deň služobku? Alebo to môžem stravné vpísať na evidencie jádz?
    A ešte napr. ide na 3 dni do Nemecka, ale nemá doklad o ubytovaní, strave, nič čo dokazuje, že tam bol. Môžem mu aj tak dať služobku?
    Ja robím stravné na základe knihy jázd. Prefotím si príslušné listy a tie priložím k výpočtu cestovných náhrad. /vlastné tlačivo./ Tlačivá, ktoré sa predávajú sú len doporučené. K služobnej ceste by mal maťvypísaný príkaz na jazdu pokiaľ je to firemné vozidlo.

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    ide o súkromné auto, dáva mi evidenciu jázd, kde rozpíše trasu, ubehnuté km a nárok na náhradu PL a najazdené km. Rozmýšľam, že tú evidenciu jázd upravím tak, že v nej nechám iba cesty v SR, kde uplatním stravné, stačí keď tam dopíšem ešte hodiny príchodu a odchodu. No a na cesty do zahraničia spravím cesťáky. Hm?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Aj na cessty v SR by si malal mať cesťáky, ak chceš uplatňovať stravné. Po mne autitori chceli, aby som robila cesťák aj na 14,- Sk cestovný lístok na MHD v Bratislave.

    ostryyyy je offline (nepripojený) ostryyyy

    ostryyyy
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    Prosím Vás, konateľ s.r.o. behá na súkromnom aute kvôli firme každý deň, buď po SR alebo aj do zahraničia. Viem, že na účely zákona o CN, má nárok okrem iného aj na stravné.
    Dal mi svoje jazdy za mesiac, s tým, že vybavuje firemné veci celé dni. Dávali by ste mu stravné na každý deň? Potom ale musím robiť na každý deň služobku? Alebo to môžem stravné vpísať na evidencie jádz?
    A ešte napr. ide na 3 dni do Nemecka, ale nemá doklad o ubytovaní, strave, nič čo dokazuje, že tam bol. Môžem mu aj tak dať služobku?
    Podotázky: podľa § 1 zákona o cestovných náhradách:

    (2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad
    osobám,
    a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
    b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej
    osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom
    vzťahu, ak im nie sú poskytované
    náhrady podľa písmena a),


    Má konateľ nárok na stravné 8,3 eur na deň, pokiaľ je na takejto pracovnej ceste v rámci SR, a nie je zamestnancom s.r.o. ani svoje služby konateľa nefakturuje sročke ako živnostník, ale má nanajvýš mandátnu zmluvu (z ktorej mu mimochodom nevyplýva žiadna odmena, nakoľko je tiež spoločníkom s.r.o. a jeho odmenou sú ročné dividendy)?

    Keď je na takej pracovnej ceste povedzme 2 mesiace, stačí mu na celú dobu trvania pracovnej cesty jeden cestovný príkaz?
    Naposledy upravil ostryyyy : 05.05.09 at 07:33 Dôvod: zabudnutý otáznik ;)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ostryyyy Pozri príspevok
    Podotázky: podľa § 1 zákona o cestovných náhradách:

    (2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad
    osobám,
    a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
    b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej
    osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom
    vzťahu, ak im nie sú poskytované
    náhrady podľa písmena a),


    Má konateľ nárok na stravné 8,3 eur na deň, pokiaľ je na takejto pracovnej ceste v rámci SR, a nie je zamestnancom s.r.o. ani svoje služby konateľa nefakturuje sročke ako živnostník, ale má nanajvýš mandátnu zmluvu (z ktorej mu mimochodom nevyplýva žiadna odmena, nakoľko je tiež spoločníkom s.r.o. a jeho odmenou sú ročné dividendy)?
    Na tieto účely (vyplýva to aj z tebou uvedenej citácie zákona) je konateľ považovaný za zamestnanca a má rovnaké nároky ako zamestnanec.

    ostryyyy Pozri príspevok
    Keď je na takej pracovnej ceste povedzme 2 mesiace, stačí mu na celú dobu trvania pracovnej cesty jeden cestovný príkaz?
    Nejdi mi niekoho, kto uverí, že je v jednom kuse 2 mesiace na pracovnej ceste. Môže použiť jedno vyúčtovanie, ale nech tam napíše skutočne strávený čas na ceste rozpísané podľa dní..., alebo mi chceš tvrdiť, že za tie 2 mesiace ani jeden víkend nestrávil doma?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Pripojim sa k Vasej diskusii, lebo tiez mam konatela, ktoremu by som chcela dat stravne na kazdy den, ale nie som o tom presvedcena, ze by to pred kontrolou obstalo.

    Moj dopyt na DRSR:
    "Jediny spolocnik s. r. o. a zaroven konatel, bez pracovneho pomeru, vykonáva vsetku cinnost pre spoločnost. Konatel vykonava sluzby priamo u odberatela, cca. 5 dni v tyzdni po 8 hod. denne. Pocet skutocne odpracovanych hodin vykazuje vo vykaze prac - podklad ku fakturacii. Konatel sa obcas necha odviest k zakaznikovi taxikom (v ramci mesta, v ktorom ma spolocnost sidlo). Je tato cesta pracovnou cestou v zmysle § 2 zakona o cestovnych nahradach? Moze si konatel uplatnit cestovne nahrady (preukazatelne vydavky na cestovne a narok na stravne podla poctu odpracovanych hodin za kazdy odpracovany den)?"

    Odpoved:
    "Definíciu pojmu pracovnej cesty upravuje zákon o cestovných náhradách v platnom znení, ku ktorému DR SR nie je oprávnené poskytovať informácie. Preto nejasnosti týkajúce sa tohto zákona odporúčame konzultovať s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
    V prípade, že ide o výkon pracovnej cesty a spoločníkovi (príp. konateľovi) obchodnej spoločnosti vzniká v súvislosti s výkonom závislej činnosti nárok na uplatnenie cestovných náhrad, potom zaúčtované náklady u obchodnej spoločnosti na cestovné náhrady vo výške nároku podľa zákona o cestovných náhradách sú uznanými daňovými výdavkami podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. d) z.č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Náklady nad rámec osobitného predpisu tvoria pripočítateľnú položku k základu dane.

    Odbor služieb pre verejnosť DR SR B. Bystrica

    3.3.2009"

    Ma tento konatel (jediny spolocnik, firma bez zamestnacov) narok na stravne za kazdy den? Firma ma sidlo v BA, pracuje pre odberatela v inej casti BA. Tym, ze nema zamestnacov, je jedina vykonna sila. Automobil zatial vo firme nema, k pripadnym vydavkom na taxi mu robim cestak, avsak len na dni podla dokladov taxi.

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ahojte, mám jednoosobovú s.r.o. so sídlom v Žiline. Konateľ je zamestnancom spol. v Ba. Odchádza zo Žiliny firemným autom na začiatku mesiaca, má jazdy po Ba a na konci mesiaca ide domov.
    Mám mu dávať stravné počas dní, keď má jazdy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.